Ważne
Wiko VIEW

Ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 7?

Wszyscy doskonale wiemy, że Apple zarabia najwięcej na sprzedaży swoich smartfonów. Dlatego tym bardziej ciekawe jest, ile kosztuje je wyprodukowanie jednego egzemplarza najnowszego iPhone’a 7. Ekipa CNN Money postanowiła to sprawdzić.

Pod uwagę wzięto iPhone’a 7 w wersji ze 128GB pamięci wewnętrznej. Koszt poszczególnych części oszacowano na podstawie średnich cen danego komponentu, więc poniższe wyliczenia należy traktować jako przybliżone, a nie w 100% dokładne.

W ten sposób obliczono, że ekran do iPhone’a 7 kosztuje 37 dolarów, bateria 4 dolary, aparaty 26 dolarów, płyta główna 74 dolary, głośniki 11,50 dolara, a obudowa 22 dolary. Koszt pozostałych części oszacowano na 117,50 dolara. Podliczywszy, otrzymamy kwotę 292 dolarów – tyle Apple musi wydać na komponenty do jednego egzemplarza tego konkretnego modelu.

iPhone 7 w wersji z 128GB pamięci wewnętrznej kosztuje 749 dolarów. Po odjęciu kosztu wszystkich podzespołów zostaje 457 dolarów, czyli ~61% całości. Nie oznacza to jednak, że dokładnie tyle zostaje w kieszeni Apple. Odjąć należy bowiem jeszcze koszty produkcji (kilka dolarów) oraz wydatki na R&D, marketing, wsparcie i kilka innych rzeczy.

Mimo to, Apple musi być mistrzem w minimalizowaniu kosztów, skoro udaje mu się zarabiać na smartfonach najwięcej ze wszystkich producentów.

Źródło: CNN Money przez Phone Arena

Komentarze

 • Ja

  Cena za jednostkę . A suma kosztu wyprodukowania miliona sztuk podzielić przez milion sztuk to pewnie 70 dolarów.

  • martial

   no co ty? jakie 70$? apple dostaje te telefony z fabryk za darmo.

 • DanSlenders

  iPhone 7 ,,na czysto” kosztuje ok. 40 dolarów mniej niż Galaxy S7.
  Samsung ponosi podobne koszty typu ,,inne”, więc wychodzi na to, że Apple te 40 dolarów inkasuje dla siebie.
  Niezły interes.

 • pkalista

  Apple nie jest mistrzem w minimalizacji kosztów, tylko w marketingu windującym cenę sprzedaży.
  A ceny podzespołów zapewne są niższe z uwagi na skalę zakupów

 • gray

  Denerwują mnie takie porównania bo nie uwzględniają największych kosztów czyli dewelopmentu.
  Zaczynając przez samo CPU,poprzez PCB po software , testy ,walidacje,certyfikacje.
  Jeden doświadczony inżynier programista/elektronik w USA to 90-100k rocznie kosztu dla firmy bez amortyzacji sprzętu czy też budynku (najem,właśność wszystko jedno).
  Wszyscy patrzą tylko na zestaw samych elementów i jego montażu w Chinach który jest naprawdę śmieszny.Apple nie instaluje Androida i nie wkłada generycznego Cortexa A53/A57/A72 do swoich urządzeń.
  I żeby nie było sam używam telefonu Xiaomi bo nie widzę sensu płacić tyle ile żąda sobie Apple i dobrze wiem że nawet po doliczeniu wszystkich kosztów o których piszę to i tak niezle wychodzą ale nie aż tyle.
  To tak jakby podliczyć częsci i montaż jednego B2 Spirit od Northropa i powiedzieć że 1-2 miliardy dolarów za jednego to rozbój w biały dzień a marża to 90% :-).

 • maniek122112

  Ile kosztuje produkcja nie wie nikt, oprócz Apple. No ale ponad 200mld$ w gotówce nie wzięło się z kosmosu ;)

  • Wielki elektronik

   Słyszałeś o optymalizacji podatkowej? Jeśli myślicie ze apple jako dobra pro państwowa firma płaci 100% podatków w usa to się grubo mylicie. Tak samo jak inni kombinują maksymalnie jak się tylko da. Sztab sowicie opłacanych speców od podatków, prawników i innych ściemniaczy non stop bada przepisy podatkowe na całym świecie aby wycisnąć “legalnie” ile się tylko da. Stąd się wzięły te zasoby gotówkowe a nie ze sprzedaży telefonów. Przez ostatnie lata rząd usa ostro ciśnie apple aby wiecej płaciło w kraju….

   • maniek122112

    Niczego nowego nie odkryłeś i wcale nie kłóci się to z wysokimi marżami, a wręcz je uzupełnia.

 • stark2991

  Warto zauważyć że rok do roku te koszty nie maleją a często rosną

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona