Projekt Ara odwołany?

Genialny pomysł, by stworzyć modularny telefon, nim zaczął walczyć o rynek, został przerwany. Jak donoszą zaufane źródła, Google na razie zawiesza prace nad innowacyjnym projektem Ara.

Na I/O 2016 gigant z Mountain View wraz z partnerami obiecywał deweloperską wersję Ary już tej jesieni, wygląda jednak na to, że coś poszło nie tak. Na imprezie 4 października, gdzie zostaną zaprezentowane nowe sprzęty od Google, Ary nie zobaczymy. Być może firma chce dopracować pomysł lub stworzyć coś większego, składającego się nie tylko z telefonu z modułami, ale też z IoT, co byłoby sensownym rozwiązaniem. Skoro tworzyć telefon, to czemu nie całe modularne sprzęty do domu czy biura. Tak kompleksowe rozwiązanie byłoby czymś naprawdę rewolucyjnym, a przecież o to w Google zawsze chodziło, by iść na przód i wprowadzać innowacje do życia ludzi.

Pozostaje nam jedynie cierpliwie czekać. Przyszłość jest w jasnych barwach, a producenci już ją widzą. Coraz więcej urządzeń jest podłączona do Internetu, a lodówki, termostaty czy oświetlenie są inteligentniejsze niż kiedykolwiek. Ciekawe czasy nadchodzą, nie pojemność wyrażana w litrach będzie się liczyć, a to czy lodówka przypomni nam o tym, że nie ma w niej mleka do kawy. Tutaj widzę potencjał Projektu Ara, który pozwoliłby na wymianę pojedynczego modułu np. kamery czy wagi do poprawienia pracy wspomnianej lodówki, by nie trzeba było zmieniać całego urządzenia.

Od początku Ary byłem bardzo ciekawy jak sprawy się potoczą, jednak ciągle w całym pomyśle widziałem grubą rysę – cenę urządzenia i pojedynczych modułów. Smartfon to rzecz, którą zmieniamy szybko, więc modularność traci sens. Zupełnie inaczej jest w przypadku sprzętów do domu, bo pralkę czy lodówkę wymieniamy co 5-10 lat, a to już daje możliwości, by Ara mogła wprowadzać kolejne funkcję do sprzętów, które już posiadamy. Co myślicie o takim rozwoju wydarzeń? Czekaliście na Projekt Ara? Macie w domu już sprzęt IoT?

Komentarze

 • GieKa

  Projekt Ara odwołany. Szok i niedowierzanie :) Jak to się mogło stać że w dobie nierozbieralnych laptopów, jednopłytowych komputerów, modułowy smartfon nie wejdzie do powszechnego użytku. :)

 • Rafal Gawlowski

  Szkoda. Mnie się ta koncepcja bardzo podobała.

 • maddog

  Szkoda , koncepcja była naprawdę ciekawa, niestety projekt nie mógł się udać bo zagrażałby wielkim potentatom na rynku, którzy obecnie wydają praktycznie nierozbieralne jednorazówki.

 • Misio

  Nie, pomysł nie był genialny. Był poroniony od samego początku, o czym już pisywałem przy pierwszych niusach o tym projekcie. Same złączki są większe niż cała płytka z modemem chociażby. To jest kompletnie bez sensu. Zobaczcie sobie jak wygląda typowy smartfon w środku, chociażby na ifixit. Ile tam jest miejsca i jak gęsto wszystko jest upchane. I ile miejsca zajmuje sam ekran z baterią. Gdzie oni chcieli to wcisnąć?

 • zdch

  No ale o co halo? Przecież takie telefony są od dawna na rynku. Owszem ludzie nie widzą ich agresywnych reklam więc nie istnieją dla nich :P A są i co ciekawe sprzedają się. Najlepszym takim projektem na rynku od lat jest fairphone. W telefonie gooogle chciano jedynie tego typu projektowi nadać wygląd microsoftowych kafelków :P

 • DEMO

  Google specjalnie zamknęło ten projekt ponieważ ma 1,7USD z każdego sprzedanego smartfona z systemem Android .
  Zmieniając moduły w tel. i go odnawiając nie płacisz Googlowi za nowo instalowany system
  A pierwotnie startup ARA miał PATENT na modułowy telefon .
  Więc teraz nikt takiego nie będzie mógł zrobić

  • GieKa

   Przecież producenci modułów do tego projektu nie mogliby robić ich ot tak sobie. Musieliby płacić Google za licencję. Google mogłoby na tym zarobić jeszcze więcej niż na “normalnych” telefonach.

 • Najpierw pozbawili go najważniejszych zalet, a później anulowali w ogóle – typowe Google.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona