Samsung będzie sprzedawał odnowione flagowce

Podobno już w przyszłym roku ma ruszyć program, w ramach którego będzie można kupić odnowione flagowce Samsunga. W ten sposób Koreańczycy chcą nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale również dać możliwość nabycia swoich high-endów także mniej zamożnym klientom. Co ciekawe, może się to jednak negatywnie odbić na zainteresowaniu mid-range’ami tej marki.

Odnowione flagowce mają pochodzić m.in. od klientów ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, którzy po roku użytkowania zwrócą je do producenta i kupią nowszy model ze zniżką. Po lekkim odświeżeniu, urządzenia trafią ponownie do sprzedaży, oczywiście w nieco niższej cenie.

Według obserwacji, rok po premierze iPhone’a jego wartość spada o 31%. W przypadku flagowców Samsunga współczynnik ten wynosi już 49%. Na razie jednak nie wiadomo, za ile (oraz gdzie) Koreańczycy będą sprzedawać swoje odnowione high-endy. Zagadką też pozostaje, jak dużo egzemplarzy z drugiej ręki trafi na rynek.

Choć to jeszcze nie zostało powiedziane, to wiele wskazuje na to, że odnowione flagowce sprzedawane będą na rynkach rozwijających się, gdzie większość klientów nie może pozwolić sobie na kupno nowego high-enda w standardowej cenie. Dzięki temu Samsung nie tylko da im taką możliwość, ale również zwiększy swoje udziały w takich krajach.

Szacuje się, że w 2016 roku wartość rynku odnowionych smartfonów wyniesie 17 miliardów dolarów. Klienci w tym czasie mają zwrócić do producentów lub operatorów 120 milionów urządzeń, czyli około 8% całości, sprzedanej w 2016 roku. Analitycy prognozują także, że rynek ten będzie się znacznie szybciej rozwijał, z uwagi na mniejsze ograniczenia technologiczne.

Jak wspomniałem, sprzedawanie odnowionych flagowców może przynieść nie tylko korzyści, ale i szkody. W zależności od ceny takich urządzeń, mogą one skanibalizować sprzedaż droższych średniaków Samsunga. Wszakże zapewne większość klientów wybierze lepszego, choć używanego, flagowca, zamiast słabszego, ale nowego, mid-range’a.

Źródło: Reuters

Komentarze

 • VMortens

  Jakiś pomysł to jest. Wszystko rozbije się o ceny, więc nie ma sensu na razie tego komentować.

 • blob

  to po co komentujesz?

 • mentkidontkiuntkitij

  i tak w polsce nie kupicie takiego odnowionego flagowca :D

 • nick

  Następnym etapem będzie wymiana obudowy i sprzedawanie takiego telefonu jako nowy np. w Polsce (bo na Zachodzie by sobie na coś takiego nie pozwolili).

 • edog

  Tablety “odnowione”- refurby i używki poserwisowe w cenach przelicznikowych nowych już dawno sprzedaje w krajach ost-blocku. Przykład: Galaxy Tab S2 (IGen/LTE/Black).
  W starannie ponownie zapakowanych i zaplombowanych boxach kapiące twardym woskiem polerskim egzemplarze z tuszowanymi wadami obudowy i ekranu, jednak z pewnymi nie do końca zachowanymi kamuflażami, które łatwo odróżnić porównując egzemplarz choćby zakupiony za naszą zachodnią granicą. No cóż, ludzie chyba lubią być robieni w bambuko, zwłaszcza na własny koszt…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona