Ważne

Google i Dashlane kierują się filozofią YOLO – chcą pozbyć się haseł

Google i Dashlane współpracują nad projektem, który ma sprawić, że tradycyjne logowanie się hasłami w każdym serwisie z osobna, będzie przestarzałe. Projekt nosi nazwę YOLO (You Only Login Once) i jest zaplanowany jako otwarte narzędzie dla deweloperów.

Według planów, YOLO ma być docelowo zintegrowane z systemem Android, pozwalając aplikacjom na dostęp do zapisanych w nim haseł. Podejrzewam, że będą też istnieć jakieś mechanizmy ochrony, by upewnić się, że aplikacje nie uprawnione do otrzymania haseł, nie będą ich kraść. Idea jest taka, żeby zalogować się na swoje konta tylko raz. Od tego momentu aplikacje, które będą potrzebować dostępu do szczegółów danych logowania w przyszłości, będą odnosić się do menedżera haseł, a nie prosić nas o wypełnienie pustych pól.

Pomysł nie jest nowy, jednak rzecznik Dashlane mówi, że jego zakres będzie wychodził daleko poza zwykłe zapamiętywanie haseł.

“Tworzymy API, które będzie o jeden krok przed zapotrzebowaniem rynku. Google i Dashlane są w stanie opracować jednolite, powszechnie stosowane rozwiązanie, pozwalające aplikacjom na Androida uprościć proces uwierzytelniania, jednocześnie czyniąc go bezpieczniejszym”.

Kod programu YOLO będzie otwarty, więc każdy będzie mógł na nim pracować, dodawać funkcje itp. Na razie projekt jest bezpośrednio skierowany w urządzenia z systemem Android. Dashlane liczy na późniejszą akceptację YOLO przez inne platformy i systemy operacyjne.

“Ten projekt jest pierwszym dużym krokiem w kierunku tworzenia prostych i skutecznych zabezpieczeń, które będą dostępne dla każdego użytkownika, na każdym urządzeniu” – konkluduje reprezentant Dashlane.

źródło: tech.firstpost.com

Komentarze

  • Ciekawe :)

  • No w końcu! :)

  • Ein F…, Ein R…, Ein Hasło – już to było przerabiane – tylko wtedy nikt się nie krył, że efektem docelowym było zło. A teraz ma być dobrze?

  • Saint

    Przecież obecnie mamy logowanie bez podawania hasła, tylko kluczową cechą jest zaakceptowanie dostępu do konta przez dana aplikacje. To jest już wystarczające, całkowity brak haseł, to błąd. Powinno wyglądać tak jak jest obecnie z zatwierdzeniem. Gdy dojdzie do braku akceptacji wg mnie niczym nie będzie się różnić nierozważnego usera z root

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona