Ważne

Apple blokuje jailbreak w iOS 9

Firma Apple wydała kolejną aktualizację dla swojego mobilnego systemu. iOS 9.3.4 wprowadza poważną zmianę – blokuje lukę, która niedawno pozwoliła hakerom z zespołu Pangu Team na wprowadzenie jailbreaku dla iOS.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, według której chiński zespół hakerów w końcu odblokował iOS 9.2 i iOS 9.3, udostępniając jednocześnie jailbreak na te wydania systemu od Apple. Zmagania z zabezpieczeniami firmy z Cupertino trwały długo i wiele osób przypuszczało, że z kolejnym jailbreakiem będziemy musieli poczekać do iOS 10.

Apple nie ma jednak zamiaru ułatwiać życia hakerom. Wydana właśnie aktualizacja do iOS 9.3.4 blokuje dotychczasową lukę, która umożliwiała wykonanie jailbreaku za pomocą narzędzi Pangu. Problem jednak był znacznie poważniejszy niż tylko grupka ludzi odblokowujących zabezpieczenia systemu. Część użytkowników, którzy wykonali jailbreak iOS 9, skarżyła się w internecie na wyciek danych ze swoich kont Facebook czy nawet PayPal.

Całkiem możliwe, że Apple zauważył te zgłoszenia i postanowił natychmiast załatać dziurę dotyczącą bezpieczeństwa. Efektem ubocznym byłaby więc blokada jailbreaku. Aktualizacja do iOS 9.3.4 zalecana jest przez firmę Apple wszystkim użytkownikom smartfonów obsługiwanych przez iOS 9.

Źródło: MacRumors

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona