Apple po Q3 2016: sprzedaż iPhone’ów i iPadów znów zmalała

Tak, wiem, że trzeci kwartał 2016 roku się jeszcze nie skończył. Ale zakończył się już trzeci kwartał roku finansowego w Apple. A to oznacza tylko jedno: dawkę najnowszych informacji prosto z Cupertino, na temat poziomu sprzedaży poszczególnych urządzeń firmy i wyników finansowych.

I właśnie od nich zacznijmy. W wielu przypadkach to właśnie wyniki finansowe bywają bardziej interesujące od cyferek widniejących właśnie przy poziomie sprzedaży. I tak, okazuje się, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy przychód Apple wyniósł 42,4 mld dolarów (w analogicznym okresie roku poprzedniego: 49,6 mld, kwartał wcześniej: 50,5 mld). Zysk natomiast wyniósł 7,8 mld dolarów (rok wcześniej: 10,7 mld). Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące czwartego kwartału finansowego, Apple planuje odnotować przychód na poziomie 45,5-47,5 miliarda dolarów.

Sprzedaż poszczególnych produktów Apple, w ujęciu rok do roku, zmalała od 9% do 15% – w zależności od segmentu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy firma sprzedała:

 • 40,4 mln iPhone’ów (rok wcześniej: 47,5 mln, kwartał wcześniej: 51,2 mln),
 • 9,95 mln iPadów (rok wcześniej: 10,9 mln, kwartał wcześniej: 10,25 mln),
 • 4,25 mln komputerów Mac (rok wcześniej: 4,8 mln, kwartał wcześniej: 4 mln).
apple-po-q3-2016

Ciekawie prezentują się wykresy sprzedaży smartfonów i tabletów Apple, przygotowane przez Benedicta Evansa, którego zdecydowanie warto śledzić na Twitterze. Dają jednoznaczny obraz tego, jak iPady sukcesywnie tracą na popularności, a iPhone’y wciąż walczą o swoją pozycję na rynku i odpowiednio wysoką sprzedaż.

źródło: Apple

Komentarze

 • OZ

  W sumie wydaje się to być całkiem logiczne. Starsze iPhone’y cały czas nadają się do użytku, więc nie ma potrzeby wymieniać na nowsze modele. Tym bardziej, że zmiany pomiędzy modelami nie są już tak znaczące jak kilka lat temu.
  No i nic nie może przecież wiecznie trwać…

 • I

  Wyrosła potężna konkurencja, a do tego postępuje deprecjacja marki, więc ludzie myślący i umiejący liczyć wybierają alternatywną platformę. Eplowi niedługo zostanie tylko “żelazny elektorat” (widać już zresztą opór na wykresie), czyli osoby upośledzone technicznie, pseudocelebrytki z Instagrama i półpedzie w rurkach. To ostatnie określenie chyba zacznę z upodobaniem stosować, bo jak ostatnio zaobserwowalem, bardzo drażni zakochanych w ajfonie (pół)pedziów w rurkach :)

  • Preza

   Konkurencja z Chin plus fakt, że od jakis 2 lat flagowce z andkiem wreszcie działaja jak flagowce.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona