Ważne

Koniec wsparcia Skype dla Windows Phone

Kontrowersyjna decyzja. Twórcy komunikatora internetowego Skype zadecydowali, że w październiku tego roku kończy się okres wspierania systemu Windows Phone. Jeszcze jeden strzał w stopę Microsoftu?

Na początek wyjaśnijmy może, o co chodzi. Skype, należący do Microsoftu, nie będzie od października 2016 rozwijany na platformę Windows Phone. Nie oznacza to, że zupełnie zniknie, ale po prostu nie będą pojawiać się kolejne wersje aplikacji, co w dłuższej perspektywie oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nie oznacza to jednak, że Skype w ogóle nie będzie dostępny na platformę Microsoftu. Aplikacja będzie dalej rozwijana, tyle że teraz jedynie na Windows 10 Mobile – najnowszą odsłonę oprogramowania.

Takie zmiany wymusza przejście z komunikacji peer-to-peer, z jakiej obecnie korzysta Skype, do modelu w chmurze obliczeniowej. Podejrzewam jednak, że swoją rolę odegrała chęć Microsoftu poprawienia statystyk i zmuszenia użytkowników do przesiadki na Windows 10 Mobile.

Tyle że porzucenie Skype dla Windows Phone może okazać się porządnym strzałem w stopę. Obecnie na rynku około 80% smartfonów z systemem Microsoftu to urządzenia z Windows Phone. Ich użytkownicy nie przeskoczą ot tak sobie na Windows 10 Mobile. Zwłaszcza, że najnowsza wersja mobilnego systemu nie ma dobrej opinii, a także nie jest dostępna na wszystkie dotychczasowe smartfony z Windows Phone.

A zatem, ogromna rzesza ludzi zostanie na lodzie bez wsparcia ze strony Skype. Czy takie osoby popędzą do sklepu, żeby kupić najnowszy smartfon z Windows 10 Mobile? A może raczej pomyślą nad alternatywą w postaci Androida lub iPhone’a?

Źródło: Skype

Komentarze

 • CezaR

  Phii.. ja Skype porzuciłem dobrych kilka lat temu!!! po co to komu jak większość szanujących sie komunikatorów oferuje połączenia głosowe i video…. :P Także…. nie wiem kto za tym zapłacze!?

 • RicharD Faramund

  Tymczasem skype wyszedł nawet na linuksa. ;)
  Sądzę, że oni robią to celowo, żeby upokorzyć swoich klientów.
  Układ Microsoft – posiadacz lumii, to coś w rodzaju związku sado-maso.

  • mmc

   Młodzież jak zwykle jest bardzo oddalone od rzeczywistości przez swoją niewiedzę i lenistwo jej pogłębiania. Skype pierwotnie był napisany na Linuxa tylko i wyłącznie. Dopiero potem zaczęły powstawać wersje dla innych systemów.
   Co do microsoftu to zwykłe zagranie marketingowe. Bardzo infantylne skopiowane od apple :P Microsoft raczej w ten chamski sposób zmuszania do kupna nowego drogiego “cienkiego” telefonu z win mobile, nie znajdzie wyznawców :P

   • RicharD Faramund

    Przez lata nie było skype na linuksa nie-młodzieżo.
    Apple wspiera swoje produkty najdłużej w branży.Brednie kolego wypisujesz.

    • mmc

     Co do apple, nie manipuluj. Wsparcie u apple trwa kilka lat a potem fora ze dwora :P Pracuję prawie wyłącznie na sprzęcie tej firmy od 1994. Nie sądzę żebyś miał większe doświadczenie. Z Twojej wypowiedzi wynika że oceniasz na podstawie infantylnej papki marketingowej wtłaczanej Tobie przez apple. Zdanie przytoczone przez Ciebie “Apple wspiera swoje produkty najdłużej w branży” to typowy tekst z ich materiałów marketingowych.
     “Przez lata nie było skype na linuksa nie-młodzieżo” oj tam oj tam nie było… Bo nikt nie chciał korzystać ze spieprzonego skypa przez ms. Zrobili serwer w usa co spowodowało że do tej pory bezawaryjny skype oparty na p2p stał się nieużywalny. No ale p2p nie da się inwigilować :P To że nie było przez kilka lat oficjalnej wersji do pobrania nie oznacza że nie wyciekały przez ten okres różne bety i alfy :P

     • RicharD Faramund

      Nie sądzisz, a mam. ;) Pierwszy Mak – 1992
      Co do reszty, to nie chce mi się nawet gadać. Bzdura.

     • mmc

      A ja mam pierwszy mak z 1984 manipulatorze jeden ;-) I to działający!
      “Co do reszty, to nie chce mi się nawet gadać. Bzdura.” typowa dyskusja gimbusa :D

     • RicharD Faramund

      Manipulatorze?

      „typowa dyskusja gimbusa :D” – no i właśnie dlatego szkoda mi na nią czasu. ;)

     • mmc

      Wylizuj ;-)

 • Piotr Celigowski

  Jak zwykle nie obiektywny i stronniczy news. W tym samym opublikowanym przez Skypa komunikacie jest informacja, że również nie będzie już wspierany android w wersji od 4.3 – ale tego już autor nie napisał… Czy to oznacza, że posiadacze robocika teraz porzucą system?

  • Artur Węgliński

   Na dodatek czytałem na innych serwisach że chodzi o win8.0 i 8.1. Autor tego tekstu bardzo lubi trolować apple i microsoft.

   • mmc

    Rzeczywiście autor nic o tym nie napisał a cały zabieg marketingowy na tym polegał żeby ukatrupić 8 i 8.1. Autor oparł się na jednym artykule z bloga. W ten sposób, wyrwał informację z kontekstu. Blogi to taki dziwny twór gdzie cała informacja zawarta jest w kilku wpisach. Blog to nie serwis informacyjny. Leniwe gimbusy się tego nigdy nie nauczą.

    • RicharD Faramund

     Autor napisał bardzo dobrze.
     MS przestaje wspierać windows PHONE. Obecny system to WINDOWS MOBIE 10.

     MS odcina od skypa 90% posiadaczy lumii.

     Komentarze to nei serwis informacyjny. Zdecydowaną większość z nich piszą kretyni.

     • mmc

      Nazywanie kogoś nawet w komentarzach kretynem to już ubliżanie. Ubliżanie jest czynem karalnym wg. kodeksu karnego. Określenie kogoś gimbusem, nieukiem i leniem itp. już pod to nie podlega :P No jasne że komentarze to nie serwis informacyjny. Tylko skąd takie Twoje stwierdzenie? Jak masz wątpliwości możesz zajrzeć do wiarygodnych źródeł. Problem w tym że 90% młodych tego się nawet nie chce. Coś sobie ubzdurają i dadzą się za to zabić. To jest straszne :(
      Komentarze to dyskusja! Co innego prowokowanie kogoś do myślenia, wysnuwania wniosków, sprawdzania informacji, a co innego obrażanie i chamstwo czy konfabulacja.

     • RicharD Faramund

      Nie obrażam „kogoś”. Piszę o zjawisku.

     • mmc

      Gdybyś pisał o zjawisku to napisał byś że komentarze są kretyńskie. Ty napisałeś jednak “większość z nich piszą kretyni” to jest konkretne ukierunkowanie osobowe!

     • RicharD Faramund

      na razie jeszcze komentarzy (większości) nie piszą boty.

     • mmc

      O matko. Próbowałem napisać o n_a zir-ze a tu wywala że moderator musi sprawdzić. Napisałem “A n_a z ir”. No to jakaś zastrzeżona marka bota :D

     • Artur Węgliński

      Sam jesteś kretynem poza tym win10 ma więcej rynku niż 10%. Kiedyś ten sam autor pisał, że aktualizacja do nowego ios uwala bodajże ipady pro wszystkie powołując się na źródło w którym już w pierwszym zdaniu pisało że chodzi o ipady pro 8′. Pozatym inne serwisy umiały napisać prawdziwe info a tu to było za trudne? Więc kto jest idiotą??

     • RicharD Faramund

      Troll czy idiota? oto jest pytanie.

     • Artur Węgliński

      Bez komentarza. Filozof za 2 grosze.

  • RicharD Faramund

   Nie od 4.3 tylko do Android 4.03. jeżeli już Piotrze. Czyli wersja sprzed 5 lat.

 • Levi

  Kpina.. Ja porzuce Lumie..

 • Boss

  A nie ma whatsappa, vibera, nie można nawet dzwinić z tego telefonu?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona