Androidowa automatyzacja

Pewnie wielu z was często musi powtarzać jakieś proste czynności na telefonie lub tablecie. Sprawdzanie pogody, wyłączanie WiFi i wyciszanie telefonu po wyjściu z domu, zakończenie działania GPS-u czy Bluetooth w celu ograniczenia zużycia baterii zajmują nasz cenny czas, jednak na wszystko jest metoda. W Sklepie Play można znaleźć wiele aplikacji, które pomogą zautomatyzować te czynności i przy tym zaoszczędzić kilka minut w ciągu dnia.

IF by IFTTT (darmowa)

if by ifttt

IFTTT – if this then that (jeśli to, to tamto) – tak najłatwiej opisać tę aplikację. Do dyspozycji zostaje nam oddane wiele przepisów (ang. recipes) stworzonych przez innych użytkowników, które w danej sytuacji wyzwalają określoną wcześniej akcję, a także kreator nowych instrukcji. W programie znajdziemy również wiele opcji dotyczących wiadomości ze świata. Możliwości aplikacji są dość rozbudowane. Ustawianie zdjęcia dnia NASA na tapetę każdego poranka? Żaden problem. Co do designu tej aplikacji twórcy ewidentnie kierowali się prostotą i intuicyjnością. Menu jest schludne i łatwo znaleźć to, czego potrzebujemy. Jest to bardzo dobra aplikacja na początek przygody z automatyzacją, a znaczna większość użytkowników nie będzie odczuwała potrzeby przesiadki na coś bardziej rozbudowanego.

Tasker (14,99 zł)

tasker

Mówiąc o automatyzacji nie sposób pominąć taskera – aplikacji, która została zainstalowana ponad pół miliona razy i przez wielu jest nazywana kultową. Podstawa działania jest taka sama, jak w przypadku IF, jednakże ma ona więcej opcji i jest znacznie bardziej skomplikowana. W tym wypadku możemy ustalić więcej niż jeden efekt dla konkretnego „wyzwalacza”, co pozwala na tworzenie bardziej rozbudowanych instrukcji dla telefonu. Aplikacja kosztuje prawie 15 złotych i moim zdaniem nie jest warta tych pieniędzy, ponieważ na rynku można znaleźć porównywalne, a przy tym darmowe, odpowiedniki.

Automate (darmowa)

automate

Połączeniem powyższych aplikacji okazuje się być Automate. Aplikacja opiera się o graficzny kreator przepisów dla naszego urządzenia. W jednej instrukcji możemy zawrzeć wiele wyzwalaczy, a mimo to wszystko pozostaje przejrzyste. Aplikacja może nie jest tak ładna, jak IF, ale przewyższa ją funkcjonalnością. Jest to idealny wybór dla osób, które mają trudności z opanowaniem Taskera, a opcje oferowane przez firmę IFTTT są niewystarczające.

Dajcie znać z jakich aplikacji do automatyzacji korzystacie. A może po prostu preferujecie tradycyjne, ręczne sposoby?

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona