Dell porzuca tablety z Androidem

Tak, Dell jeszcze jakiś czas temu robił tablety, w dodatku z systemem Android. Ścisk na rynku jest jednak tak duży, że firma zdecydowała zaprzestania produkcji. Zamiast Androida stawia teraz na Windows.

Na fali tzw. ery post-PC jeszcze kilka lat temu “wszyscy” chcieli robić tablety. Oczekiwano wówczas, że wprowadzony w 2010 roku iPad zrobi z rynkiem to samo, co iPhone. Czyli wywoła ogromny boom na zakupy tabletów. Tak się jednak nie stało i z roku na rok widzimy raczej stabilne niż wzrastające zainteresowanie tymi urządzeniami.

Dell próbował zaistnieć na rynku tabletów, ale jakoś bez większego powodzenia. Firma jednak nie zamierza całkowicie porzucić mobilnych urządzeń. Zdaniem Della przyszłość to hybrydowe urządzenia typu Microsoft Surface. A także system Microsoftu, który bardziej pasuje do większych urządzeń, niż stworzone początkowo wyłącznie na smartfony iOS oraz Android.

W e-mailu jaki pracownicy Della wysłali do PCWorld czytamy, że powodem skupienia się na hybrydach z Windows jest ich wzrastająca popularność. Firma nadal będzie wspierać dotychczasowe tablety z Androidem (np. Venue 8 7000), ale nie planuje produkcji nowych urządzeń.

Oświadczenie Della jest o tyle ciekawe, że pokazuje w jakim kierunku zaczyna zmierzać rynek tabletów. Z jednej strony będziemy więc mieli dotychczasowe “większe smartfony” z okrojoną funkcjonalnością i przeznaczeniem głównie do konsumpcji mediów. Z drugiej zaś coraz silniejszy rynek laptopów z opcją tabletu. Jak np. Microsoft Surface.

Źródło: PCWorld

Komentarze

 • franek

  Aktualnie tablet z jakimś androidem della można kupić za199pln i nie bardzo się sprzedaje, po prostu ciężko kupić gowno z androidem czy ios, szczególnie gdy widzialo sie genialna hybrydę ktora bez problemu ciągnie PS CADa i a cala domena można z tego zarządzać, a jak ktoś fanboj gowno systemów to moze blue stacka postawić i miec dostęp do śmietnika goglowego, wszystko w jednym.

 • GieKa

  W oświadczeniu Dell-a nie ma słowa o ChromeOS czy RemixOS? Nic nie stoi na przeszkodzie by Chromebooki miały odpinane ekrany. RemixOS też ma szansę zaistnieć. Tablet/hybryda z Windows jest skazany na programy pod Windowsa. Wspomniane wcześniej mogą korzystać z milionów aplikacji pod Androida.

 • Anton

  Google może pójdzie po rozum do głowy i wypuści stricte tabletową wersję Androida. Duża grupa ludzi, powoli odpuszcza tablety właśnie ze względu na OS, który jest żywcem przeniesiony z smartfonów. Na tabletowych 10-calach chciałoby się czegoś więcej; przede wszystkim szeroko pojęta wielozadaniowość. Chciałbym np jednocześnie korzystać z aplikacji jakiegoś i serwisu VOD oraz przeglądarki i nie mogę. Albo jedno, albo drugie.
  Tablet z Windowsem przerabiałem. Nie dla mnie ze względu na beznadziejne skalowanie aplikacji. Typowej, dotykowej przeglądarki internetowej, też próżno szukać na pokładzie Windowsa. Typowej, tzn z dobrze działającym tzw zawijaniem tekstu, vide pełna Opera na Androida czy Dolphin, ustawione na desktop browser .

  • Google już kiedyś wypuściło tabletową wersję Androida, Honeycomb się zwała. Po tych doświadczeniach wcale się nie dziwię że odpuścili sobie.

   • Anton

    Jeśli chodzi o tablety, to mnie by wystarczył Chrome OS z możliwością instalacji programów z Google Play.

  • olo

   Na Samsungu możesz mieć nawet 6 okienek z różnymi aplikacjami. Mowa o TAB S2

   • X

    A wirtualne pulpity są?

   • Anton

    Mnie nie chodzi o okienka, tylko możliwość minimalizowania aplikacji by
    działały w tle. Działały. Przykładowo, odpalasz aplikację Ipla czy playerpl,
    minimalizujesz, słyszysz jedynie głos z odtwarzanego wideo, a w tym
    czasie korzystasz z przeglądarki. S2 daje radę w tej kwestii?

   • Pawel

    Aż 6? Nieźle.Da się z nich jako tako korzystać jednocześnie? Nie za mały ekran? Na laptopie 4 to często za dużo a jednak jest większy…

    • olo

     Przeczytaj ze zrozumieniem. Nikt Ci nie każe z tego korzystać. Są jednak aplikacje które się aktualizują w tle ale nie trzeba ich śledzić non stop tylko raz na kilka minut np. kursy giełdowe. Do tego można ogladac np. mecz a w okienku obok pisać maila…Ekran mały ale rozdzielczością wystarczająca. Jak ktoś kocha multitasking bierze wersję 9.7″ – mi wystarczyła wersja 8″ Biuro w kieszeni. Laptopa w 100% nie zastąpi ale w 90-95% owszem (zależy kto do czego używa komputera)

     • Pawel

      Mam Taba S 1. generacji, wersję 8,4 i wiem co to wystarczająca rozdzielczość. Zastanawiałem się tylko na ile to wygodne :) U mnie da się otworzyć tylko 2 aplikacje i na więcej nie ma miejsca niestety :( A wyświetlacze powierzchniowo mamy podobne :)

 • Name1

  Tablet to wygodne urządzenie do konsumpcji mediów – net, yt, vod, może jakiś komunikator, poczta, fejs etc.

  I do tego jest idealny! Problemy z klawiaturami, brak oferty na tablety z androidem i dopinaną klawiatura oddają rynek windowsowi. Do tego cena – sensowna hybryda z pozornie (bo na rok ) kuszącym office kosztuje tyle co analogiczny parametrowo tablet z androidem analogicznego producenta.

  Dziwne ze google tak mocno oddaje rynek. Ale spokojne – MS przestanie dotować tablety i się skończy “boom” jak telefonami.

 • Tortilla

  To zależy od aplikacji, a nie od sprzętu.
  Jeśli aplikacja na to pozwala, to tak, bo S2 powinno sobie z tym bez problemu poradzić (skoro S1 bez problemu daje rade ;) )

 • q

  najwyższy czas windows jest dużo lepszy od syfa androida

 • Klaudia Brzezinska

  Spodobał mi się ten laptop 2w1. Chyba się skuszę na kupno.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona