Ważne

Jak długo jeszcze wytrzyma BlackBerry?

Powiedzieć, że BlackBerry nie ma ostatnio dobrej passy, to jakby nic nie powiedzieć. Firma od kilku lat zmaga się z coraz większym kryzysem, a ostatni kwartał jest niestety tego dobrym przykładem.

670 mln dolarów straty w ostatnim kwartale. Taki jest bilans kanadyjskiej firmy. 500 tys. sprzedanych urządzeń mobilnych (rok temu – 600 tys.), no i niezbyt udane wejście na rynek Androida z BlackBerry Priv. Są jednak powody do wątłej nadziei.

Po pierwsze analitycy podejrzewali, że wyniki finansowe z pierwszego kwartału 2016 będą znacznie niższe. BlackBerry nie straciło więc aż tak dużo pieniędzy, jak zakładano. Po drugie, dzięki restrukturyzacji firma zaliczyła 21% wzrost dochodów w porównaniu z pierwszym kwartałem 2015.

Firma potwierdziła też, że pracuje nad dwoma kolejnymi smartfonami z Androidem. Będą to urządzenia ze średniej półki, celujące w budżetowego klienta (300 – 400 dolarów). Zaprezentowane zostaną jeszcze w tym roku, ale pewnie nie odwrócą tendencji spadkowej.

blackberry-krzywa

Nie trzeba być specjalistą, żeby zauważyć, że z mobilnym biznesem BlackBerry jest coraz gorzej. Krzywa idzie w dół i raczej nie będzie cudu, który odmieni tę tendencję. Pytanie brzmi raczej, kiedy firma powie sobie dość? Przy 300 tys. sprzedanych telefonów kwartalnie? 200? Szkoda, że ta historia nie skończy się raczej dobrze.

Źródło: Bloomberg

Komentarze

 • Nie ma co się dziwić – BB Priv miało być przełomowe, niestety okazało się nieporozumieniem. Byłem przywiązany do tej firmy od lat, długo jej broniłem i w nią wierzyłem, ale no cóż – “trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść”.
  Choć niestety teraz już nie “niepokonany” …

  • Kewin Karlos

   Z uporem maniaka będę powtarzał, że CEO BB należy postawić kilka zarzut od sabotażu rozpoczynając.

   • LinekPark

    Elop 2.0

  • Moimn zdaniem Priv to bardzo udane urządzenie, ale, oferując to, co konkurencja BB zarządało za niego za dużo.

   • Mlody

    Dokladnie, mialem BB priv w dloniach i powiem ze jest spoko, tylko ta cena napewno mocno przesadzona.

    • Korzystałem z niego przez kilka miesięcy i niestety nie jest tak fajnie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka ;-)

 • Już sam tytuł sugeruje, że autor wręcz oczekuje upadku BB. Niby czemu? Nie lubi?

  • LinekPark

   Bo oni sami do niego dążą. Wyruchali swych fanów na Playbooku, wyruchali na BB10, które to zepsuli w 10.3.2, od którego nie można wrócić do starszej wersji, to i z androidem wyruchają.

 • rumianman

  BlackBerry sukcesywnie przestawia się na usługi, a gdy projektowanie telefonów definitywnie przestanie się opłacać, przestaną. Szkoda sprzętu, ale firma i soft zostanie. Ale szkoda sprzętu.

  • LinekPark

   Dopiero 39% stanowią usługi, ciekawe, czy zdążą się na nie przestawić nim źródełko wyschnie?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona