Ważne

Apple zmienia sposób odblokowywania iPhone’a

Można powiedzieć, że to koniec pewnej epoki. Najprawdopodobniej firma zrezygnuje zupełnie ze słynnego “Slide to Unlock”, a co więcej – w ogóle nie będzie można odblokować ekranu iPhone’a za pomocą gestu palcem.

Po polsku nie brzmi to tak dobrze, jak po angielsku. “Odblokuj” nie niesie takiej samej informacji, co “Slide to Unlock” – frazy, która stała się swojego czasu znakiem rozpoznawczym iPhone’a. Przez lata taki sposób odblokowywania smartfonu wydawał się naturalnym, może nawet najlepszym sposobem. Aż tu Apple postanowił wywrócić wszystko do góry nogami.

W związku z wprowadzeniem nowych funkcji do ekranu blokady iPhone’a, Apple zmienił zupełnie sposób odblokowywania urządzenia w iOS 10. Dotychczasowy gest przesunięcia palcem z lewej ku prawej stronie nie będzie już skutkował odblokowaniem ekranu. Teraz uzyskamy dzięki niemu dostęp do powiadomień.

Jak zatem będziemy odblokowywać urządzenie? Za pomocą dwukrotnego tapnięcia palcem w przycisk Home. Pierwsze stuknięcie palcem spowoduje pokazanie ekranu blokady z nowymi powiadomieniami i dodatkowymi informacjami. Dopiero drugie stuknięcie spowoduje przejście do głównego ekranu iPhone’a.

ios10-unlock

Trochę to skomplikowane, ale może to tylko wina pierwszej bety iOS 10, jaka trafiła do deweloperów. Do czasu finalnego wydania iOS 10, które będzie miało miejsce po wakacjach, jeszcze kilka rzeczy może ulec zmianie. Przypuszczam jednak, że dawnego przesunięcia palcem w celu odblokowania ekranu nie uświadczymy już w telefonach z aktualizacją iOS 10.

Źródło: BGR

Komentarze

 • Toldo

  Ciekawe jak to rozwiążą w urządzeniach, które nie mają Touch ID, np. Ipadzie Air…

  • Raul

   Prosyo. Nigdzie nie jest napisane ze bedzie szczytywać linie papilarne :)

   • Toldo

    Wiem, umiem czytać. Chodzi mi o dwukrotne tapnięcie palcem w przycisk. Jeśli urządzenie ma Touch ID to nie trzeba wciskać przycisku bo reaguje na dotyk. W Ipadzie Air przykładowo trzeba by dwukrotnie wcisnąć przycisk aby uzyskać taki efekt, a nie jest to do końca wygodne.

    • lukas_bukowski

     Ale jak wtedy będzie czytał linie papilarne przy 2 krotnym tapnięciu? Przy 1 dotknięciu ma już rozpoznać palec i pokazać powiadomienia a przy drugim odblokować i przejść do pulpitu czy przy 1 pokaże powiadomienia a podczas 2 dotknięcia rozpozna palec i odblokuje?

     • Jak urządzenie będzie zablokowane odciskiem palca to wszystko jest po staremu, przecież mowa jest o zastąpieniu slide to unlock, a slide to unlock było tylko wtedy kiedy urządzenie nie było zablokowane odciskiem palca.

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Przez lata taki sposób odblokowywania smartfonu wydawał się naturalnym, może nawet najlepszym sposobem.” Ho ho, a niby na jakiej podstawie jest to “naturalny” i “najlepszy” sposób? Odważne słowa – czekam na rozwinięcie ^^

  • Hej. Dwa słowa – “wydawał się”.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Tiaa, najwidoczniej tylko autorowi :P

 • Arrczi

  Mam dziwne wrażenie, że pierwszy iPhone na iOS podczas prezentacji Jobs’a działał lepiej niż obecnie niejeden biedafon na Androidzie :)
  Wtedy to musiało robić niesamowite wrażenie na dziennikarzach.

  • Lawstorant

   Absolutny priorytet UI i 100% mocy procesora. Do dzisiaj to się nie zmieniło. Android nie stawai na to takiego nacisku. Masz touchboost, ale do 100% mocy procesora mu daleko.

  • zebba

   ?? Żartowniś jesteś.

 • abc

  Czyli przycisk home wytrzyma 2x krócej. Niezłą strategia na wciskanie nowych telefonów.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona