Ważne

70% w 20 minut – tak szybko naładujemy smartfony już w tym roku

Smartfony i tablety z roku na rok mają coraz mocniejsze procesory, więcej pamięci operacyjnej i ekrany o większej rozdzielczości. Największą bolączką nowoczesnego urządzenia jest jego czas pracy na baterii. Teoretycznie producenci podzespołów i urządzeń starają się, by wszystko było zoptymalizowane i pobierało mniej prądu, lecz sami wiemy jak to wygląda w rzeczywistości. Bateria, a dokładniej jej rozmiar, też musi być ograniczony, by dobrze komponował się z całością. Te ograniczenia powodują, że długość pracy urządzenia nie jest taka, jakbyśmy oczekiwali. Producenci sprzętu ratują się wprowadzeniem szybkiego ładowania, gdzie do pełnego naładowania smartfona wystarczy troszkę ponad godzina. Taką opcję oferuje wielu producentów sprzętu i procesorów, ale tak szybkiego, jak reklamuje MediaTek, jeszcze nie było.

Chiński producent procesorów, MediaTek, zaprezentował nowy standard szybkiego ładowania baterii, nazwany Pump Express 3.0. Zgodnie z zapewnieniami producenta, wystarczy 20 minut, by naładować baterię w 70%, a 5 minut ładowania pozwoli na cztery godziny rozmów w sieci 3G. Niestety, producent nie podaje rozmiaru ładowanej baterii.

Pump Express jest technologią, która jako pierwsza na świecie wykorzystuje port USB typu C do bezpośredniego ładowania baterii smartfona. Pomija ona układy ładowania wewnątrz urządzenia, co zapobiega przegrzewaniu. MediaTek zapewnia, że ich technologia jest bardzo bezpieczna i nie powinno mieć się obaw przy jej stosowaniu. W porównaniu do Pump Express 2.0, wersja 3.0 pozwala szybciej ładować baterię, a przy tym wydzielane jest mniej ciepła.

Pierwszymi procesorami, które będą wspierać tę technologię, będą nowe Helio P20, a to oznacza, że powinniśmy zobaczyć Pump Express 3.0 jeszcze w tym roku. Na koniec zapraszam jeszcze do obejrzenia filmu promującego nową technologię:

https://youtu.be/mfWrF2NdkKQ

Źródło: mediatek via androidheadlines

Komentarze

 • maddog

  fajnie, pytanie tylko jaką żywotność będzie miała tak ładowana bateria

  • olo

   MARNĄ. Fizyki cząstek nie oszuka się elektronicznym hocus-pocus

 • cyc997

  Pytanie ile będzie trzymać tak naładowana bateria? Korzystam już z szybkiego ładowania od mediateka i o ile ładuje szybko to równie szybko się rozładowuje.

 • MixhaL

  Ile będzie trzymać? jak z żywotnością? A może lepiej zapytać jak z bezpieczeństwem? Na obecną chwilę nad naszym bezpieczeństwem dbają dwa układy, jeden w telefonie i jeden w baterii, po pominięciu tego w telefonie zostanie tylko jeden układ czyli prawdopodobieństwo poważnego uszkodzenia ciała/kalectwa/śmierci, drastycznie rośnie. Dla mnie to jest nie do przyjęcia przy obecnej chemii baterii.

 • DEMO

  Szybkie ładowania musi skracać żywotność baterii . Takie są prawa fizyki. A większość producentów telefonów chętnie podąża za słuszną I-linią niewymiennych baterii.

  • Mlody

   Spokojnie mozna zrobic tak zeby ci wymienili baterie i to w ramach gwarancji za friko

   • olo

    Chciałbyś. W większości zapisów gwarancyjnych jest errata że na baterie jest 6 miesięcy gwarancji :) Nawet jeżeli jest i rok to i tak bateria z reguły zdycha zaraz po ustaniu uprawnień gwarancyjnych.

    • stark2991

     W przypadku telefonów gdzie nie masz dostępu do baterii jest ona traktowana jak np. płyta główna czyli jako element telefonu i ma 2 lata gwarancji. Inna sprawa udowodnić serwisowi że bateria jest uszkodzona a nie zużyta :)

 • olo

  Na razie to takie naukowe bajania jak o cudownych akumulatorkach o trwałości 100 000 cykli ….. “But first, the team needs to do more experimentation” To zdanie wyjaśnia wszystko

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona