Ważne

Koszmar alkoholika – opaska wykryje czy jesteś pijany

Producenci inteligentnych opasek i smartwatchy prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji i rozwiązań. Najnowszy pomysł może przydać się osobom, które lubią imprezować. Chcesz sprawdzić, czy możesz po imprezie wsiąść “za kółko”? Podpowie Ci to BACTrack Skyn.

Na razie to tylko prototyp. BACTrack Skyn posiada wbudowane czujniki, które potrafią wykryć ilość alkoholu we krwii osoby noszącej opaskę. Opaska działa jak alkomat, tyle że zamiast badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu analizuje naszą skórę na ręce.

Opaska tworzona jest przez firmę BACTrack, która od dłuższego czasu zajmuje się produkcją alkomatów – dla policji oraz na rynek konsumencki. Można więc spodziewać się, że narzędzie będzie dość dokładnie prezentowało pomiary dotyczące spożycia alkoholu wśród swoich użytkowników. Firma BACTrack wygrała niedawno konkurs organizowany przez amerykański Instytut Zdrowia (NIH) i otrzymała na rozwój nowych technologii 200 tys. dolarów.

Narzędzie ma jednak pewne ograniczenia – np. nie działa w trybie natychmiastowym. Zdaniem przedstawicieli BACTrack od momentu wypicia przez nas alkoholu do chwili, gdy opaska Skyn będzie mogła wychwycić promile, musi minąć minimum 45 minut. Opaska nie zastąpi też (na razie?) klasycznych alkomatów.

Są jednak inne zalety BACTrack Skyn. Zdaniem twórców opaska może być wykorzystywana do zbierania informacji na temat naszych nawyków alkoholowych. Na bazie historii spożytego przez nas alkoholu mogą być tworzone analizy, które przesłane lekarzom skierują nas od razu na odwyk ;) A na poważnie, monitorowanie własnych nawyków alkoholowych może być dobrym pomysłem dla osób dbających o zdrowie.

Opaskę będzie można zamówić pod koniec roku, cena nie jest jeszcze znana. Ciekawe, czy podobne rozwiązania zostaną wprowadzone przez producentów smarwatchy?

Źródło: SlashGear

Komentarze

 • Stefan P.

  Jeżeli ktoś nie pamięta co robił godzinę temu – to ma sens :)

 • maniek122112

  A ja akurat przestałem pić :(

 • Xymox4AD

  Alkoholizm to choroba na całe życie.

  Jak może być opaska koszmarem dla alkoholika niepijącego??

  Ten tytuł jest koszmarny.

  • maniek122112

   A dla pijącego?

   • Xymox4AD

    No jak pije to jakie ma znaczenie?
    Raptem opaska go uświadomi że spożywał?

    • maniek122112

     Z jego punktu widzenia to może być koszmar, jak np. żona każe mu to nosić czy szef w pracy. Wtedy jego komfort picia drastycznie się obniża.

     • Stefan P.

      Do migającej diody można się przyzwyczaić, gorzej, gdy żona sparuje to z kluczami do mieszkania ;)

     • maniek122112

      Jasna cholera, przykro mi ale patentuję Twój pomysł ;). Jak wypali postawię Ci wódkę.

     • – Pokaż opaskę! No nie, znowu piłeś!

     • Stefan P.

      Sie beterejka rozładowała. Nie moja wina ;)

     • Xymox4AD

      Taka część tak. Ale chyba nie chcesz zrozumieć wymowy tego tytułu.

      Tak samo autor mógłby wpisać tu jakąś nację. Bo każdy xxx to yyy.
      Po całości. Po co wysilać.

     • maniek122112

      Za bardzo się przyjmujesz jakąś migającą pierdołą opisywaną w luźny sposób na portalu technologicznym. Wierz mi lub nie ale temat alkoholizmu znam z wielu stron, ale nie zamierzam rozdzierać szat nad czyjąś niewiedzą.

     • Xymox4AD

      Eeee. Luzik ;-) Nawet nie mam zamiaru dalej się nad tym rozwodzić. Normalnie bym się nie odzywał czytając na innych portalach Ale teraz TU …??

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona