Decyzją indyjskiego rządu, Apple nie będzie mogło sprzedawać w tym kraju odnowionych iPhone’ów

Apple, zdając sobie sprawę, że Indie są drugim, największym rynkiem na świecie, postanowiło pod koniec ubiegłego roku obniżyć ceny iPhone’ów 6S i 6S Plus. Co ciekawe, w większości przypadków i tak są one wyższe niż w Polsce (!), a znaczna większość mieszkańców tego kraju nie należy przecież do najzamożniejszych. Wyjścia z tej sytuacji szukano w sprzedawaniu odnowionych iPhone’ów, które z tego tytułu miały być dużo tańsze. Niestety dla Apple, nie zgodził się na to indyjski rząd.

Każdy, kto chce kupić iPhone’a może zrobić to na dwa sposoby: albo udać się do operatora i “wziąć” go w abonamencie, albo nabyć go w tzw. wolnej sprzedaży. W Indiach sytuacja wygląda nieco inaczej. Żaden tamtejszy telekom nie sprzedaje go z umową, dlatego klient musi pójść do sklepu i tam, pozbywszy się określonej kwoty z portfela (bądź też z konta bankowego), wejść w jego posiadanie.

Jest to więc spore obciążenie, bowiem mało kto (i to nie tylko w Indiach) może pozwolić sobie jednorazowo wydać kilkadziesiąt tysięcy rupii lub (przeliczając) kilkaset dolarów (najtańszy iPhone SE kosztuje tam równowartość 525 dolarów, pozostałe modele – od 800 dolarów w górę).

Wyjściem z tej sytuacji miało być importowanie i sprzedawanie w Indiach odnowionych iPhone’ów. Niestety dla Apple, nie wyraził na to zgody indyjski rząd. Na taką decyzję wpływ miały również protesty lokalnych producentów, którzy bali się, że spowoduje to niekontrolowany wzrost napływu używanych urządzeń do kraju, co z kolei doprowadziłoby do porażki mocno propagowanego programu Made in India.

Jest to spory cios dla Apple, bowiem zwiększenie udziałów w indyjskim rynku (obecnie wynoszą one zaledwie 2%) mogłoby pozytywnie wpłynąć na nienajlepsze wyniki finansowe i podreperować topniejący budżet. Gigant z Cupertino musi jednak znaleźć inny sposób na to, aby Hindusi znacznie chętniej wybierali iPhone’y, zamiast dużo tańszych smartfonów z Androidem, Tizenem czy Windows Phone.

Źródło: Bloomberg przez Neowin

Komentarze

 • Emigrant3

  Bardzo mnie to cieszy ze chociaz jeden kraj na tym swiecie postawil sie Apple. Mam nadzieje ze inne tez pojda ta droga, bo sprzedawac telefon (ktorego koszt wytworzenia oscyluje w granicach 150$) za 1000 zielonych to tylko ta badzieena kotporacja potrafi.

  • Konrad Uroda-Darłak

   Skoro konsumenci tego chcą, to niby jakim prawem kraj ma im tego zabraniać? Nie pojmuję takiej logiki. Przecież Apple nikomu niczego nie wciska ..

   • Czytaj uważniej, na pewno znajdziesz w artykule odpowiedzi na swoje pytania…

    • Paweł

     Jest takie przysłowie ” Przyjdzie głupi to kupi”, więc aby sprzedać towar po zawyżonej cenie to najpierw trzeba klienta dobrze i skutecznie oszukać. To się chyba nazywa marketing (oszukiwanie).
     Ekonomia to nie nauka, tylko sposoby wyzysku jednych przez drugich.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Wydaje mi się jednak, że nie komentuję artykułu, a odnoszę się do konkretnego komentarza :P

 • KrytycznymOkiem

  A może by tak po prostu obniżyć ceny … sknery …

 • Dzodzo

  Yyy nie najlepsze wyniki?
  No ok słabiej niż przez ostatnie 13 lat czy ile tam ale jakby tak dalej na +
  Poprostu zamiast zarobic trylion dolków zarobili pół tryliona :)

 • Paweł

  Nareszcie pierwszy kraj który eliminuje firmę Apple bo firma popiera terrorystów.
  Oczywiście oficjalne tłumaczenie jest inne.

  • nRetax

   Rozumiem, że ani nie masz za bardzo pojęcia o czym mówisz, ani nawet artykułu Ci się nie chciało przeczytać? Brawo.

   • Paweł

    Rozumiem, że nic nie rozumiesz. Brawo Ty.
    (Ciekawe czemu moje wpisy do Ciebie są kasowane ?)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona