Ważne

Nie tylko Apple chce się pozbyć standardowego złącza słuchawkowego. Intel również. Na rzecz USB C

Jeden standard złączy wypiera inny – jest tak od dekad i zupełnie nie powinno nas to dziwić. Od kilku tygodni głośno jest na temat tego, że w kolejnym iPhonie Apple nie zaimplementuje 3.5 mm jacka audio. Podobną drogą, jak się okazuje, chce iść Intel. Z tą różnicą, że z USB C.

Patrząc na 3.5 mm jacka i złącze USB C widać wyraźnie przewagę tego drugiego pod względem zajmowanej powierzchni. To właśnie jeden z kluczowych argumentów, które mają spowodować porzucenie jacka na rzecz ultracienkiego USB C. Nie jest bowiem tajemnicą, że producenci dążą do minimalizmu, zaoszczędzenia miejsca na krawędziach urządzeń oraz, wciąż, obniżania ich grubości (oby tylko nie kosztem pojemności akumulatorów). Oprócz tego z cyfrowego USB C będzie o wiele więcej korzyści niż z przestarzałego, analogowego złącza słuchawkowego, które towarzyszy nam od wielu lat.

Okazuje się, że Intel prowadzi prace nad standardem złącza słuchawkowego, które zastąpiłby analogowy port audio w naszych laptopach i smartfonach. Co więcej, Intel chciałby, by USB C stało się standardem zarówno w urządzeniach typu laptopy czy smartfony, ale też w słuchawkach, w dodatku na tyle, by producenci sprzętu audio przerzucili się właśnie na niego z okrągłego jacka.

USB C powoli zaczyna ekspansję na rynek, ale to bardzo powoli. Pamiętajmy, jak długo zajęło producentom ustandaryzowanie portu do microUSB – z USB C też chwilę to potrwa. Ale czy faktycznie 3.5 mm jack zniknie z naszych urządzeń? Na tego typu przypuszczenia jest jeszcze za wcześnie.

Tymczasem warto przypomnieć, że przecież nie od zawsze 3.5 mm jack audio gościł w smartfonach. Nie wiem czy pamiętacie, ale zarówno Sony (wtedy jeszcze Sony Ericsson), jak i Motorola, mieli w ofercie telefony z jednym uniwersalnym portem, który pozwalał na podłączenie słuchawek, ładowanie telefonu oraz transfer danych.

Wygląda na to, że Intel chciałby wrócić do takiego scenariusza. Ale już z nowym standardem USB C. Co o tym myślicie?

źródło: digitaltrends

Komentarze

Privacy Preference Center

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other

   Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona