Ważne

Nie tylko Apple chce się pozbyć standardowego złącza słuchawkowego. Intel również. Na rzecz USB C

Jeden standard złączy wypiera inny – jest tak od dekad i zupełnie nie powinno nas to dziwić. Od kilku tygodni głośno jest na temat tego, że w kolejnym iPhonie Apple nie zaimplementuje 3.5 mm jacka audio. Podobną drogą, jak się okazuje, chce iść Intel. Z tą różnicą, że z USB C.

Patrząc na 3.5 mm jacka i złącze USB C widać wyraźnie przewagę tego drugiego pod względem zajmowanej powierzchni. To właśnie jeden z kluczowych argumentów, które mają spowodować porzucenie jacka na rzecz ultracienkiego USB C. Nie jest bowiem tajemnicą, że producenci dążą do minimalizmu, zaoszczędzenia miejsca na krawędziach urządzeń oraz, wciąż, obniżania ich grubości (oby tylko nie kosztem pojemności akumulatorów). Oprócz tego z cyfrowego USB C będzie o wiele więcej korzyści niż z przestarzałego, analogowego złącza słuchawkowego, które towarzyszy nam od wielu lat.

Okazuje się, że Intel prowadzi prace nad standardem złącza słuchawkowego, które zastąpiłby analogowy port audio w naszych laptopach i smartfonach. Co więcej, Intel chciałby, by USB C stało się standardem zarówno w urządzeniach typu laptopy czy smartfony, ale też w słuchawkach, w dodatku na tyle, by producenci sprzętu audio przerzucili się właśnie na niego z okrągłego jacka.

USB C powoli zaczyna ekspansję na rynek, ale to bardzo powoli. Pamiętajmy, jak długo zajęło producentom ustandaryzowanie portu do microUSB – z USB C też chwilę to potrwa. Ale czy faktycznie 3.5 mm jack zniknie z naszych urządzeń? Na tego typu przypuszczenia jest jeszcze za wcześnie.

Tymczasem warto przypomnieć, że przecież nie od zawsze 3.5 mm jack audio gościł w smartfonach. Nie wiem czy pamiętacie, ale zarówno Sony (wtedy jeszcze Sony Ericsson), jak i Motorola, mieli w ofercie telefony z jednym uniwersalnym portem, który pozwalał na podłączenie słuchawek, ładowanie telefonu oraz transfer danych.

Wygląda na to, że Intel chciałby wrócić do takiego scenariusza. Ale już z nowym standardem USB C. Co o tym myślicie?

źródło: digitaltrends

Komentarze

 • pamk22

  “Nie wiem czy pamiętacie, ale zarówno Sony (wtedy jeszcze Sony Ericsson), jak i Motorola, mieli w ofercie telefony z jednym uniwersalnym portem, który pozwalał na podłączenie słuchawek, ładowanie telefonu oraz transfer danych.”
  Samsung też to stosował np. w modelu S5200.

  • niconozomu

   I HTC Touch Pro 2 też.

 • niconozomu

  A jak będę chciał jednocześnie ładować i słuchać muzyki?

  • Pawel Zakrzewski

   No właśnie. Pewnie ładowanie bezprzewodowe to rozwiąże, ale czy to właściwie rozwiązanie?

 • Mleko

  Ja pamiętam i nie są to miłe wspomnienia zresztą chyba nie tylko ja miałem takie wrażenia bo mini jack zaczął być wymieniany jako plus przy recenzjach telefonòw ktòre go posiadały.

  • Fedurrr

   Nie bylo to nic dobrego. Bardzo chwałę sobie swoje sony ericssony a mialem ich parę różnych sztuk, niestety ale by mieć fajne słuchawki i tak podłączalo się standardowe z mini Jackiem do przejściówki. To z zestawów były Góra średnie.

   Mini jack to ma podstawowa zaletę jest to bardzo stabilne połączenie. Ciężko wyrwać bądź wygrać.
   Jak mini usb zmienili na śmieszne micro usb to ta stabilność wtyki też się straciło, nie raz dzieciaki używany mi złącza micro usb.

   Jak planuja 1 złącze i zaistnieje wybór albo słuchać muzyki albo ładować to nie kupię takiego sprzętu na pewno. Jak będą 2 to i tak przejściówka na markowe słuchawki niestety. Tak to widzę.

 • NobbyNobbs

  I teraz albo puszczą sygnał analogowy przez port microUSB przez co będzie zniekształcony ze wzgledu na płytę główną, albo tor analogowy będzie musiał być w słuchawce

 • paul123

  i wprowadza takie rozwiazanie a potem okaze sie ze nikt nie bedzie robil sluchawek pod ten standard albo bedzie ich malo i mamy nastepna rzecz w tabletach ktora skonczy sie na noszeniu kolejnej przejsciowki/adaptera.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona