Ważne

40% Polaków zamierza w tym roku kupić smartfon. Tablet – zaledwie 20%

W Polsce, kraju wysoko rozwiniętym, rynek smartfonów jest już w głównej mierze nasycony, przez co producentom znacznie trudniej zwiększać sprzedaż. Według najnowszych badań w tym roku 40% obywateli naszego państwa zdecyduje się na zakup nowego telefonu. Jeśli chodzi natomiast o tablet – zamierza to zrobić już tylko 20% Polaków. Co ciekawe, zaledwie 8% osób planuje wydać na ten cel więcej niż dotychczas.

Sławomir Lubak, dyrektor zarządzający Accenture Communications, Media and Technology w Polsce, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes przyznał, że konsumenci nie mają pilnej potrzeby wymiany urządzeń mobilnych na nowe. Szczególnie dotyczy to smartfonów, bo coraz więcej osób w pełni wykorzystuje możliwości swoich urządzeń.

Co więcej, Lubak stwierdził, że jest to analogiczna sytuacja do tej, jaka miała miejsce w przypadku tabletów kilka lat temu. Cykl życiowy tych urządzeń wydłużył się do czterech lat, z uwagi na zbyt małe zmiany, jakie przynosiły ze sobą nowo pojawiające się na rynku sprzęty. Obecnie posiadane przez użytkowników w zupełności im wystarczają i spełniają swoje zadanie w codziennym użytkowaniu.

W przypadku smartfonów, poziom nasycenia rynku wynosi w Polsce 75%, natomiast tabletów – 37%. Globalnie jest to – odpowiednio – 80% i 48%. Najpopularniejszą marką w kraju nad Wisłą jest Samsung. Apple, które na świecie jest drugie, u nas zajmuje dopiero czwarte miejsce. Spowodowane jest to w głównej mierze wysoką ceną urządzeń tego producenta. Użytkownicy preferują też bardziej otwarte systemy operacyjne.

Smartwatche nie cieszą się natomiast zbyt dużą popularnością. Ich zakup w tym roku zadeklarowało tylko 7% Polaków. Nieco więcej, bo 8% planuje natomiast nabyć inteligentną opaskę fitness. Najsłabiej wypada VR – gogle rozszerzonej rzeczywistości chce kupić tylko 3% mieszkańców naszego kraju.

Źródło: Newseria przez Telix

Komentarze

 • neo

  40%, a w tym 30% użytkowników Lumii :)

  • Pawel

   To na odwrót niż u mnie. Miałem Lumię i psioczyłem, kupiłem Honora 7. Honor się zepsuł po pół a ja kupiłem w międzyczasie tablet z Androidem i zdałem sobie sprawę podczas naprawy Honora że Lumia mi całkowicie wystarczy :)

  • Anty no life :)

   hehe dobre, tylko wiesz… użytkowników lumii w Polsce jest podobno 7 :P

   • mozilla007

    Aż 7 ? Skąd te dane?

    • Anty no life :)

     hehe podobno komuś się allegro zawiesił i kliknął kilak razy, dlatego niechcący kupił więcej :)

  • The_Ecki

   Ja mam urządzenia ze wszystkimi systemami, równowaga musi być.

 • Zdzisław Dyrman

  Czyli 35% Polaków kończy się w tym roku umowa z telekomem i dadzą sobie wcisnąć kolejnego budżetowca za 1 zł w abonamencie za 69 zł w zamian za przedłużenie umowy…

  • Anty no life :)

   Ja wiem, czy od razu dadzą sobie wcisnąć… kraj jest bardzo biedny, najczęściej wypłacane wynagrodzenie to ok 1600 zł netto, więc co się dziwisz? Dla porównania w USA w starbucksie zarobisz 2000-2500 dolarów na miesiąc, a ceny elektroniki niższe.

   • The_Ecki

    Dobrze, że nie napisałeś 1600 zł brutto. :D

    • Anty no life :)

     Bez przesady, tyle to chyba nikt nie zarobi:D

   • Zdzisław Dyrman

    Dziwi mnie, że ludzie dają się tak wykorzystywać. Dostają smartfon wartości 500 zł i muszą podpisać kontrakt na 24 m-ce po 70 zł co daje jakieś 1700 zł. A gdyby wzięli no limit w nju albo virgin mobile za 30 zł /mies to dało by jakieś 700 zł więc ok 1000 zł mniej co jasno pokazuje, że ich telefon będzie dwukrotnie przepłacony.

    • Anty no life :)

     Nie wiem, jak kuoije tylko na wolnyn rynku i tylko flagowce, do tego sam sim w abonamencie.
     Podaj jakies konkretne ceny telefoniw w abinamentach i porownaj oferty bo rzucasz tylko cyframi co wcale nie musi odzwierciedlac rzeczywistosci.

    • pakierhakierxd

     Nie jest aż tak duża różnica – prepaid 720zl +P8 lite 700 – 1400, abonament 70zl mc P8 lite za 19zl 1600 gdzieś, w abo dostajesz plus jeszcze jakim jest internet bez limitu danych po 10 GB zwalnia do 1 MB. Nie każdy ma kasę do wyłożenia na telefon a abonament jakoś tam będzie płacić co miesiąc.

 • Anty no life :)

  Badzo ciekawe statystyki:) Dokładam do tych 40% swoją cegiełkę, podobnie jak do smartwatchy:P
  Wiecie może, jak te statystyki się mają do wcześniejszych lat?
  Sporo ludzi chce wymienić tablet, podczas gdy ja się już pozbyłem na dobre :)

 • NobbyNobbs

  W sumie zastanawiam się mocno nad zastępstwem dla mojego LG G-Pad 8.0 LTE, który już powoli nie daje rady. Bo smartfona, mimo że ma ekran HVGA i Snapdragona 210 jeszcze długo nie wymienię.

 • Krzysztofsf

  Dla mnie te 40% jest niejasne. 40% wszystkich pelnoletnich Polakow? W praktyce oznaczaloby to, ze prawie kazdy bardziej “techniczny” osobnik kupi smartfona, a na te 60% niekupujacych zloza sie w duzej mierze osoby starsze, emigranci zarobkowi wykazywani jako obywatele, ludzie nie posiadajacy telefonow lub korzystajacy z zasady z niesmartfonow itp. Brakuje konkretnych liczb a nie niedoprecyzowanych procentow.

  • Arrczi

   40% z ankietowanych co daje jakieś 400 osób (standardowa próba 1000 osób), z czego pewnie około 100 osób naprawdę kupi. Ja też mam plany kupić w tym roku smartfon i co z tego. Plany planami, a życie swoje :)
   Pozdrawiam.

   • Krzysztofsf

    Jest male klamstwo, duze klamstwo i statystyka ;)

    Rozbawilo mnie te 40% obywateli przymierzajacych sie do kupna smartfona.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona