Wiko VIEW

Przypadkowo odkryto, jak stokrotnie zwiększyć żywotność baterii

Większość smartfonów i tabletów wykorzystuje baterie litowo-jonowe, które nie wytrzymują więcej niż kilka tysięcy cykli ładowań. Jeśli nowo odkrytą technologię uda się zastosować w praktyce, może czekać nas spory postęp, jeśli chodzi o trwałość ogniw.

Badacze z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii wytworzyli baterię, która po dwustu tysiącach cykli ładowania straciła jedynie 5 procent pojemności. Dla porównania, przeciętna bateria litowo-jonowa wytrzymuje przy sporym szczęściu max. 5000 cykli. Efekt uzyskano dzięki zastosowaniu złotych nanodrucików – choć sami naukowcy przyznają, że jeszcze nie wiedzą do końca, dlaczego się to w ogóle udało.

Badacze szukali zamiennika względem litu, który będąc w stanie ciekłym znakomicie przewodzi ładunki elektryczne, ale niestety równie dobrze się pali i jest wrażliwy na wahania temperatury. Od dłuższego czasu proponowano stosowanie nanodrucików z racji ich przewagi pod względem magazynowania ładunków, a to z powodu zdecydowanie większej powierzchni. Jednak dotąd nanodruciki zawsze bardzo chętnie przyjmowały rdzę, jako że w konwencjonalnym środowisku litowym jest po prostu mokro. Przez to żywotność baterii opartych na tym rozwiązaniu sięgała jedynie kilku tysięcy cykli.

Nanodruciki zanurzone w w elektrolitowym żelu.

Nanodruciki zanurzone w w elektrolitowym żelu.

Naukowcom udało się opracować sposób na przeciwdziałanie korozji drucików przez zastosowanie innych materiałów. Złote nanodruciki zostały pokryte tlenkiem manganu, a płynny lit zamieniono na żel elektrolitowy. Substancje te połączyły się wokół nanodrucików w pewną formę powierzchni ochronnej. Dzięki niej nowa bateria wytrzymała kilkaset tysięcy cykli ładowania na przestrzeni trzech miesięcy, zachowując niemal pełną sprawność.

Jest i minus – złote druciki są drogie. Choć nie wykonano jeszcze żadnych testów, badacze sądzą, że podczas masowej produkcji należałoby użyć nanodrucików z niklu.

Jest to pewna nadzieja dla użytkowników smartfonów, które intensywnie używane, potrafią w przeciągu nawet jednego roku, stracić część możliwości swoich baterii. Mamy nadzieję, że procesy dopracowywania tej technologii oraz wprowadzania jej do powszechnego użytku wkrótce przyspieszą. Znacznie, znacznie przyspieszą.

źródło: engadget.compopsci.com

Komentarze

 • GieKa

  Od lat, raz na pół roku pojawia się informacja o odkryciu innowacyjnej technologii która pozwoli zmniejszyć wagę i wydłużyć czas pracy akumulatorów. I słuch o nich ginął. Norma na pierwsze półrocze 2016 wykonana.

  • kamilek2424

   Tu nie ma mowy o wydłużeniu czasu pracy, tylko o wolniejszym zużywaniu się ogniw.

  • niconozomu

   Korporacje wykupują i zamrażają patenty. Dlatego wszystkie innowacyjne technologie tak szybko znikają. Oczywiście jak zwykle chodzi o pieniądze.

   • Wiedzący

    Ależ oczywiście, że tak. Co ciekawe są nawet w satanie przelicytować Apple, które ma ponad 100 mld dolarów gotówki na kontach ;).

    Litości z tymi teoriami spiskowymi :(.

  • Wiedzący

   Nie każdy naukowiec chwaląc się swoim odkryciem będzie chętnie wspominał, że w masowym zastosowaniu będzie ono nieopłacalne. Tutaj przynajmniej uczciwie powiedzieli, że złote ogniwa będą bardzo drogie.

   Dziwi mnie położenie nacisku na informacje o wzroście żywotności a nie pojemności. Być może ten drugi parametr nawet jest słabszy niż w bateriach litowo-jonowych. Gdyby ładowanie mogło odbywać się stosunkowo szybko to nie koniecznie musi być mankament, tylko cena za pojemność musi być w podobnym zakresie jak obecne akumulatory.

  • LCD

   Raz na pół roku? To zajrzyj na wykop. tam nie ma tygodnia aby nie było rewolucji w bateriach: albo czas ładowania, albo pojemność, albo żywotność. To już szybciej od wynalazku do produkcji ogniw z perowskitów jak do rewolucji w bateriach.

 • DanSlenders

  A już wkrótce:
  ,,PRZYPADKOWO ZAPOMNIANO, JAK STOKROTNIE ZWIĘKSZYĆ ŻYWOTNOŚĆ BATERII”

  • The_Ecki

   Tak będzie. Poza tym jak dobrze wiadomo, że im chudszy telefon tym mniejsza bateria, a jak ktoś ma brak dostępu do baterii to jego wina.

 • jendrush

  Jak dla mnie to trwałość baterii może wynosić nawet rok, pół roku jeżeli będzie wymienna i będzie pozwalała na albo wytrzymanie około tygodnia pracy telefonu, albo trzymanie tak jak obecne, ale ładowanie do pełna np. w 10 minut.

 • notsure

  Od 15 lat czytam na różnych serwisach średnio co pół roku jakie to rewelacyjne baterie wynaleźli. I od 15 lat nic z tych rewelacji nie pojawiło się na półkach sklepowych :]

  • nomorelies

   sprawa jest prosta. obecne baterie kosztują grosze i łatwo można je produkować w miliardach sztuk rocznie – tak, miliardach.

 • Foorio

  Nowe zrodla energii, lepsze baterie, lek na raka itp. Wszystko brzmi pieknie i jest w zasiegu reki, ale…sie nie oplaca! Dlatego pozostanie na dluuuugo w szufladzie.

 • stark2991

  Coś się wam pomyliło. Baterie litowo jonowe wytrzymują ok. 500 cykli. Gdyby zwiększyć trwałość do 200 tysięcy to taka bateria nie straci pojemności przez… 800 lat (przy założeniu że zwykła starczy na 2) :)
  To się kompletnie nie opłaca bo nie będzie zarobku więc już wiadomo że nagle zniknie ta rewolucja :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona