Ważne
Wiko VIEW

Xiaomi Mi 5 zadebiutował w Indiach i… zawiódł oczekiwania wszystkich

Wczoraj Xiaomi oficjalnie wprowadziło na indyjski rynek swojego tegorocznego flagowca. Hindusi czekali na niego z niecierpliwością, jednak ku ich niezadowoleniu okazało się, że będzie on dużo droższy niż w Chinach.

Początkowo w Indiach dostępny będzie tylko wariant podstawowy, czyli z 3 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej (pamiętajmy, że smartfon nie posiada slotu na kartę microSD), a jego cena wyniesie 24999 rupii indyjskich.

Po przeliczeniu daje to równowartość około 375 dolarów, co i tak jest bardzo konkurencyjną kwotą w porównaniu do tego, ile trzeba zapłacić za bardziej “markowych” rywali ze Snapdragonem 820, czyli Galaxy S7, Galaxy S7 Edge czy LG G5. Hindusi liczyli jednak, że Mi 5 będzie kosztował raczej około 20 tysięcy rupii (czyli równowartość około 300 dolarów), tj. mniej-więcej tyle samo, ile za smartfon muszą zapłacić u siebie Chińczycy.

Oczywiście jest wiele czynników, które wpływają na końcową cenę urządzenia na danym rynku. Są to m.in. podatki, koszty importu, cła oraz popyt na dany produkt. Firmy także kalkulują i ustalają ceny na podstawie swoich celów sprzedażowych, nieraz decydując się nawet na straty (jak LeEco w przypadku Le 1s). Istnieje prawdopodobieństwo, że Xiaomi na rodzimym rynku postanowiło ograniczyć swoje zyski na rzecz większej sprzedaży, z uwagi na ogromną konkurencję ze strony rodzimych rywali. Indie dla chińskiego Apple’a są aktualnie relatywnie (jeszcze) małym rynkiem (choć Hugo Barra podkreśla, że równie ważnym), ponieważ marka dopiero zaczyna tam swoje podwoje.

Niestety na Xiaomi posypał się już deszcz gromów ze strony niezadowolonych klientów, którzy są dość mocno zawiedzeni wyższą od oczekiwanej ceną Mi 5.

Xiaomi Mi 5 India Indie

Pierwsza flash sale Mi 5 zaplanowana jest na 6 kwietnia. Tego samego dnia w Chinach będzie można kupić wariant z 4 GB RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej oraz ceramiczną obudową.

Te wpisy mogą Cię zainteresować:

Źródło: Android Authority

Komentarze

 • I†achi

  A ja ładnie proszę o zmianę tytułu. Telefon sam w sobie ich nie zawiódł, tylko jego cena. Tak tak, wiem że robicie wszystko dla kliknięć… No ale… Ps. Nie, nie uwierzę że to Prima..

  • Cena jest integralną częścią każdego produktu i wpływa na jego postrzeganie. Niestety więc nie mogę się przychylić do Twojej prośby.

   • Konrad Uroda-Darłak

    A guzik prawda – nie jest integralną cechą produktu, gdyż na różnych rynkach jego cena jest inna – co potwierdzasz w swoim artykule.

    • W mojej opinii jest. Jeśli spodziewam się, że coś może kosztować tyle i tyle, a później okazuje się, że jego cena jest dużo wyższa, to mój entuzjazm by ostygł i bym się mocno zaczął zastanawiać czy jednak chcę to kupić.

     • I†achi

      Wytłumaczę Ci to na prostym przykładzie: Zawiodła Cię Twoja partnerka czy zachowanie jej rodziców ? To drugie. No właśnie. Więc dlaczego piszesz że to ona Cię zawiodła, skoro biedna dziewczyna nie ma wielkiego wpływu na to kim są jej rodzice… To Xiaomi zawiodło swoją polityką cenową w Indiach ( w Czajna jest perfect), ale ich telefon-córka jest sexy ;]

     • Konrad Uroda-Darłak

      Wszystko rozbija się o zwrot “spodziewam się” – ludzie wielu rzeczy się spodziewają, a jeszcze więcej oczekują. Sęk w tym, że zazwyczaj bezpodstawnie. Liczą się fakty, a nie jakieś widzimisię.

     • Andrzej

      otóż to więc telefon nie zawiódł ale jego cena @grzegorzdabek:disqus

     • Will5on

      Autorze, piszesz jak potłuczony. Jak masz takie tytuły kłamliwe używać, to przestań pisać cokolwiek, tylko szkodzisz temu portalowi. Ludzie mają dość tytułów rodem z gazety czy onetu, aby tylko dostać klik.

   • powell

    Cena nie jest żadną częścią produktu, co to za bzdury. To tak jakby napisać, że Mercedes zawiódł klientów, bo cena ich samochodów jest wysoka.

  • Maciej Szkudlarek

   I nie wszystkich, a jedynie Hindusów

 • Arrczi

  Niech się cieszą bo w Europie będzie za 499, ale Euro.
  Tytuł jak z Onetu :)

  • Maciej Szkudlarek

   Masz pojęcie o czym piszesz? Xiaomi w Europie?

 • Anty no life :)

  A mnie ta cena lata bo wygralem LG G5 i mam swiadomosc, ze mam najlepsze:)

  • I†achi

   gdzie? :D

   • Anty no life :)

    Omg… sorry:D Mialo byc… “wyBralem” haha:D

    • I†achi

     E tam :P Już myślałem że jakiś konkurs mnie przegapił… Najlepsze? No nwm. Dużo zapłaciłeś.. ale oby służył :P

     • Anty no life :)

      Haha no bylo by niezle wygrac cos takiego:)
      Dla mnie najlepsze. Jedyny konkurent na dzien dzisiejszy to ip 6s- co dla mnie zawsze jest na ostatnim miejscu, oraz s7 – ktkry z kolei jest beznadziejnym szrotem. Hawei p9 juz wiemy ze raczej bedzie slabszy, a m10 to bedzie wydanje czwarty raz tgo samego one’a:)

  • rdf

   rzeczywiscie wygrałeś… ;)

   https://youtu.be/SyP_cEpp2Zo?t=1m2s

 • neruda

  Dokładnie tytuł jak z Onetu i autor dobrze o tym wie. :)

 • ba

  Tytuł tego wpisu to porażka. Proszę tak więcej nie robić.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona