Smartfony Xiaomi z 2016 roku bez MIUI Polska

Społeczność mocno związana z marką Xiaomi doskonale kojarzy działalność MIUI Polska. To właśnie dzięki wydawanym przez nich ROM-om, korzystanie ze smartfonów Xiaomi w Polsce było dużo bardziej przyjemne. Oprogramowanie to było dobrze spolszczone i udoskonalone względem oryginalnego. Niestety, „było” to idealne słowo.

Osoby odpowiedzialne za MIUI Polska oficjalnie poinformowały, że nie będą udostępniać nowego oprogramowania dla smartfonów z 2016 roku, w tym dla najnowszego Mi 5. Powód jest bardzo prosty – „Xiaomi postanowiło zabezpieczać się przed instalacją nieautoryzowanych systemów na swoich urządzeniach” – tłumaczą na stronie internetowej projektu.

Na stronie MIUI Polska możecie przeczytać długi wpis, w którym jej społeczność tłumaczy trudności, z którymi spotkała się w ciągu ostatnich lat, a które nasiliły się w ostatnich miesięcy (w tym zablokowany bootloader i kernel). Jest to skutek zarówno działania Xiaomi, jak i zabezpieczeń stosowanych bezpośrednio w samym Androidzie.

Jedynym oprogramowaniem przeznaczonym dla nowych modeli będzie ROM Global (zawierający język polski), który jednak wydawany jest wyłącznie dla tych produktów, które trafiają do sprzedaży poza Chinami.

Zatem smartfony Xiaomi z 2016 roku na ROMy MIUI Polska liczyć nie mogą. A co ze starszymi modelami? Póki co wsparcie dla nich będzie zapewnione, ale nie wiadomo jak długo („zależy od dalszych poczynań Xiaomi i naszych chęci”).

Aktualizacja:

Pojawiła się możliwość instalacji romów na telefony z 2016 roku. Będzie wydawana wersja xiaomi.eu (z językiem polskim) na urządzenia z odblokowanym bootloaderem m.in: Redmi 3, Redmi Note 3 Pro, Mi4s.

źródło: MIUI Polska, dzięki cukru!

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona