Wiko VIEW

Większość użytkowników coraz rzadziej wymienia swoje smartfony

Rynek nieuchronnie się nasyca, a co za tym idzie, wzrosty sprzedaży smartfonów nie są już tak duże, jak kiedyś. Owszem, cały czas są osoby, które korzystają z “tradycyjnego” telefonu, jednak ich odsetek stale maleje. Użytkownicy również coraz rzadziej wymieniają swoje urządzenia. Jednak różnice pomiędzy mieszkańcami poszczególnych krajów i kwot przez nich przeznaczanych na zakup nowych sprzętów są całkiem “pokaźne”. Te i podobne ciekawostki zebrał w całość Kantar Worldpanel.

W Stanach Zjednoczonych i tzw. Europejskiej Wielkiej Piątce 91% mieszkańców posiada telefon komórkowy. W zurbanizowanych częściach Chin odsetek ten jest jeszcze większy i wynosi aż 97%. Jeśli chodzi natomiast o same smartfony, to liczby wyglądają odpowiednio: 65%, 74% i 72%.

Większość osób korzystających z “tradycyjnych” telefonów nie chce wymieniać ich na smartfony. Producenci jednak biorą sobie za punkt honoru, aby ich do tego przekonać. Natomiast tych, którzy już go posiadają, trzeba namówić, aby wymienili go na nowszy, bardziej zaawansowany model.

Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogło by się wydawać. Dla przykładu, w Niemczech 79% użytkowników “tradycyjnych” telefonów wydało na nie mniej niż 60 euro, podczas gdy tylko 19% posiadaczy smartfonów przeznaczyło na zakup taką kwotę [jednak musiał to być naprawdę kiepski sprzęt – dopisek autora]. Uśredniona kwota, jaką poświęcają kupujący, nabywając nowe urządzenie wynosi 57 euro dla “tradycyjnych” telefonów i 276 euro dla smartfonów.

Jednak, jak wspomniałem powyżej, większość użytkowników coraz rzadziej decyduje się na wymianę. Doskonale obrazuje to poniższa tabela. Widać, że jedynie mieszkańcy Chin oraz Włoch robią to częściej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Smartfon cykl wymiany

Równie ciekawie prezentują się dane na temat kwot, przeznaczanych na ten cel. W Stanach Zjednoczonych aż 48% zakupionych smartfonów miało wartość powyżej 500 dolarów. Jest to o 9% procent więcej względem 2014 roku. W pięciu przywoływanych krajach europejskich odsetek ten wyniósł “zaledwie” 27% (wzrost o 6%).

Brak niestety danych odnośnie Chin, jednak patrząc na poniższe zestawienie można wywnioskować, że również tam (mowa oczywiście o terenach miejskich) mieszkańcy nie szczędzą pieniędzy na nowy smartfon.

Dodatkowo dowiadujemy się, że we wszystkich trzech przypadkach największą popularnością cieszy się Apple oraz Samsung (w różnych konfiguracjach). Trzecie miejsce przypadło w każdym przypadku komuś innemu. W Stanach Zjednoczonych jest to Motorola, w europejskiej Wielkiej Piątce Sony, zaś w zurbanizowanych Chinach Huawei (akurat na drugiej lokacie, przed Samsungiem).

Preferowane marki Stany Zjednoczone Europa Chiny

Analitycy pokusili się również o prognozę, jak będzie wyglądać rynek smartfonów w całym 2016 roku. Otóż ich zdaniem 48% mieszkańców pięciu przywoływanych państw europejskich wymieni do końca roku swoje urządzenie na nowe. W Stanach Zjednoczonych będzie to 46%, zaś w zubranizowanych Chinach zaledwie 28%. O preferowanych markach informuje powyższe zestawienie.

Źródło: Kantar Worldpanel

Komentarze

 • Tyran1918

  Dzieje się to samo co na rynku PC. Coraz mniejsze zmiany jeśli chodzi o wydajność sprzętu, więc po co wymieniać. Na początku istnienia Androida smartfony tak szybko rozwijały się, że zasadne było ich wymienianie, ponieważ szybko stawały się bardzo powolne. Teraz nawet kupując model z niższych półek cenowych możemy liczyć na dobre wykonanie i poprawną wydajność. Producenci jeśli chcą utrzymać nadal dobrą sprzedaż to muszą wymyślić jakieś nowości zasługujące na uwagę, ponieważ rynkowi grozi stagnacja. Pewnie tak źle jak z tabletami nie będzie, ale jednak na wielkie wzrosty sprzedaży nie można liczyć.

  • Krzysztofsf

   W koncu nadejdzie czas na “dlugotrzymajace” baterie. Smartfon ladowany raz na 3 dni, raz na tydzien, raz na miesiac…..

   • Tyran1918

    Ja na te super baterie liczę od dłuższego czasu, ale coś ich nie widać na horyzoncie.

    • Krzysztofsf

     Sadze, ze wlasnie one beda ostatnim przewidywalnym znaczacym elementem zachecajacym do masowej wymiany smartfonow zadowalajacych pod innymi wzgledami posiadaczy.

 • Piotr Itubski

  Mam LG G3 i wymienię go za kilka lat.

  • Arrczi

   Po co :)
   Ps. Ja tam wymieniam tylko jak padnie.

 • pakierhakierxd

  W Chinach króluje Apple ciekawe ;)

  • Andrzej

   Urban China to nie to samo co China bo w całych Chinach jest 1,4mld ludzi tu się rozchodzi o Duże miasta powyżej 1mln? Bo nie znam liczby…

 • Anty no life :)

  Wydaje się dość oczywiste. Kiedyś sam zmieniałem bardzo często: nexus 4 (6 miesięcy), One m7 (6 miesięcy), Lg G3 (3 miesiące – wersja 2 GB RAM, zanim przyszły updaty do dawał w kość, zawiodłem się), Note 4 (1,5 roku) i będę zmieniał na LG G5 tylko dlatego, że mam taki kaprys :P
  Powód? Coraz mniej się zmienia w tych telefonach, wszędzie są podobne aparaty, wyświetlacze, baterie. W roku 2015 nie było absolutnie nic, na co mógłbym wymienić swojego Note 4 (nawet za darmo). Teraz gdyby nie G5 to pewnie dalej bym z nim siedział. Mimo iż jest to wciąż genialny smartfon inie miałem nigdy z nim najmniejszych problemów, wymienię, bo… czemu nie. G5 jest powiewem świeżości, ale to robi Samsung: ciekawy wygląd w s6, ale kastracja z funkcjonalności, później s7 jako kopia s6 ale za to funkcjonalność s5… porażka. Dlatego nie dziwi mnie, dlaczego ludzie coraz rzadziej zmieniają smartfony :)

 • smartmaniak

  Poprostu już tego nie wymagają. Kiedyś gdy kupiło się no S2 to po dwóch latach chodził on już mocno przeciętnie i mocno odstawał od np S4. Teraz takiej przepaści nie ma. Taki S5 nadal działa dobrze i nie ma aż takiej przepaści w porównaniu do S7.

  • Krzysztofsf

   Nawet S4 i LG G2 z tego samego pokolenia – maja jeszcze parametry lepsze niz wiekszosc najnowszej sredniej polki i wszystkie budzetowce.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona