Ważne

Vivo XPlay 5 będzie pierwszym smartfonem z 6GB pamięci RAM

W sieci pojawiła się oficjalna grafika zapowiadająca Vivo XPlay. Dzięki niej jesteśmy pewni, że będzie to bez wątpienia bardzo wydajny smartfon z aż 6GB pamięci RAM!

Wcześniejsze plotki sugerowały, że Vivo XPlay 5 będzie posiadał 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2560×1440 pikseli z zakrzywieniem na dwa boki, podobnie, jak w Samsungu Galaxy S6 Edge Plus. Do dyspozycji użytkowników zostanie przeznaczony 16-megapikselowy aparat główny oraz 8-megapikselowa matryca na przodzie, zaś całość ma dopełnić potężny akumulator o pojemności 4300 mAh.

Tyle plotek, przejdźmy do tego, co jest pewne. Na oficjalnej grafice opublikowanej przez Vivo wyraźnie widać, że XPlay 5 zostanie wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 820 wraz z 6GB pamięci RAM. Smartfon zostanie zaprezentowany już 1 marca, wtedy okaże się jak faktycznie będzie wyglądała pełna specyfikacja.

Jak myślicie, czy umieszczanie aż 6GB pamięci RAM w smartfonach jest konieczne? Może producenci powinni bardziej skupić się na optymalizacji systemu niż dodawaniu kolejnych gigabajtów pamięci? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Źródło: androidheadlines

Komentarze

 • uru28

  Trochę przerost formy nad treścią, co miało by być tak zajmujące ram by uzasadniało taką ilość?Jeszcze “mega giga” pikselowe matryce w aparatach można uzasadnić ale tyle Ramu….Oczywiście można nawet 16 rdzeniowe procesory dać tylko po co…..

  • 85d

   z takim podejściem do dzisiaj używalibyśmy noki 3310. świat mknie do przodu, zmienia się, tutaj nie ma miejsca na pytania “po co”, dzięki takim wyścigom świat gna do przodu, sprzęty elektroniczne nie stoją w miejscu. Kiedyś zapewne wiele osób pytało- po co kolorowe wyświetlacze, po co aparat w telefonie, po co odtwarzacz mp3, po co, po co, po co.. Po to żeby nie stać w miejscu. Ps Ramu nigdy za wiele. Zawsze się przyda, zawsze się go w jakiś sposób zagospodaruje. Otwarty mp3, Otwarty Chrome z 8 zakładkami, owarte ze dwie duże gierki, otwarty emulator psx, otwarty apart w tle, galeria, komunikatory, itd itd itd. i to właśnie dzięki RAM to wszystko chodzi płynnie i ładuje sie w locie, na tym to polega.

   • ttt

    Rozgranicz dojenie kasy od konsumentów poprzez mamienie cyferkami od prawdziwych rewolucji….

   • uru28

    Po części zgadzam się z tobą, w kwestii rozwoju sprzętów na pewno. Tyle że większość tabletów, hybryd ma mniej. Nawet na rynku Laptopów standardem wciąż jest 4 GB. Nie twierdzę że “po co” bo 2GB Ram by wystarczyło tylko że 6 to w mojej opinii “trochę” na wyrost. Był czas gdzie wymagania jeśli chodzi o Ram galopowały co przekładało się na optymalizację (jej brak) oprogramowania, więc nie do końca jestem przekonany że to dobry kierunek.Oczywiście gdyby to był tel z możliwością odpalenia pełnego windowsa, uznał bym taką ilość za uzasadnioną.Sam Ram nie wiele da w kontekście o którym piszesz bo na ile wystarczy bateria przy takiej ilości aplikacji otwartych w tle? Chyba powinno to iść kompleksowo ilość Ramu równolegle z optymalizacją i ogniwami.

    • 85d

     kolego uru, to co siedzi w Ramie nie ma znaczenia na wytrzymałość “bateri”. To co siedzi w Ramie ma znaczenie przy płynności działania szybkości otwierania poszczególnych programów/aplikacji, i Android jest do tego celu stworzony właśnie żeby jak najwięcej siedziało w Ramie,- dzięki czemu jak najmniej aplikacji ładuje się od nowa przy ponowym uruchomieniu, dzięki czemu telefon chodzi sprawniej, szybciej, płynniej, a prądu zjada właśnie mniej. Jeśli dana aplikacja nie jest buforowana w ramie to przy każdym jej wywołaniu ładuje się od nowa, przez co zużywa dużo więcej mocy obliczeniowej procesora przez co zjada więcej bateri, aniżeli w momencie w którym smartfon ładuje ją “zawieszoną” z RAM-u. I tak, smartfony oparte o androida są budowane z myślą o tym aby miały jak najwięcej programów odpalonych w tle, i gotowych do użytku, nie bez kozery mówi się że wolny ram to zmarnowany ram. To że jedna druga trzecia gra czy kamera jest zabuforowana w Ramie nie ma żadnego znaczenia na zużywaną ilość prądu, buforowana aplikacja nie korzysta z procesora w stopniu wyższym niż dziesiąte części procenta. Tak działa Android, czyszczenie ręczne pamięci, ubijanie apek, procesów to banialuki i bzdury niemające sensu- napewno nie w kontekście Androida. Miało to sens ale np przy Symbianie V3 czy V5, gdzie system sam nie jest w stanie zwolnić zajętych aplikacji. Android działa zupełnie inaczej, on sam wykryje kiedy i w jakim celu potrzebna jest Ci pamięć i on sam ubije nieużywane procesy i aplikacje jeśli uzna że to jest wymagające.Więc poprostu nie pomagajmy mu w tym, zaufaj, system wie lepiej. Mam nadzieję że nie jesteś jednym z tych którzy namiętnie klikają w menadżerze “usuń wszystko”, po czym ekscytują się obrazkiem w stylu “zwolniono 500mb pamięci”. To nie ma żadnego sensu, naawet najmniejszego. Zaufaj mi, w tym momencie wiem o czym pisze. To co może zjadać dodatkowy prąd bedąc odpalonym w tle to nadmierna ilość wakelocków, ale to temat na inną dyskusję, i to temat niezależy od tego czy dana aplikacja siedzi w ramie czy nie. To Z wakelockami się walczy, nie z wolną pamiecią operacyjną. Pozdrawiam

     • uru28

      Dzięki za rzeczową odpowiedź;) BTW; z Androida nie korzystam już od bardzo bardzo dawna (jestem z tych windowsowych) to też może moje spojrzenie wynika z tego że nigdy Ramu mi nie brakowało….

 • ZbiRadość

  po co 6GB Ram? może bootowanie dwóch systemów jednocześnie albo uruchamianie virtualbox’a z innymi systemami?

  • piotrx1

   Ponieważ Android to JAVA, która lubi RAM. Apple w swoich urządzeniach daje mniej RAMu ale cały ekosystem jest bardziej zoptymalizowany pod hardware, dodatkowo ich języki programowania mają mniejsze zapotrzebowanie na RAM.

   Dodawanie RAMu to omijanie dość istotnego problem.

   • noname

    Skąd wiesz, że JAVA lubi więcej RAM? Masz na to jakieś konkretne dowody?
    Skąd wiesz, że Apple ma “języki programowania mające mniejsze zapotrzebowanie na RAM”? Jakie to języki programowania??

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona