Ważne

Microsoft patentuje stylus, który potrafi rozpoznawać kolory i tekstury

Technologia rozwija się w prawdziwie ekspresowym tempie. Jednak coraz to nowsze i bardziej wydajne procesory, więcej pamięci RAM, lepsze aparaty czy nawet pojemniejsze akumulatory nie są tak innowacyjne, jak zupełnie nowe pomysły, które mogą zrewolucjonizować elektronikę użytkową. Na szczęście niektórzy producenci skupiają się również na tej kwestii, projektując ciekawe i bardziej przydatne użytkownikowi rozwiązania.

Oczywiście zupełnie odrębnym zagadnieniem są szanse wejścia danego pomysłu do powszechnego użytku, ale chwilowo je pomińmy. Microsoft bowiem opatentował inteligentny i zaawansowany rysik, który potrafi o wiele więcej niż jego dostępni obecnie na rynku bracia.

Przyjęło się, że urządzenia wyposażone i obsługujące stylusy przeznaczone są głównie dla wymagających i profesjonalnych użytkowników. Taka jest seria Galaxy Note Samsunga, Surface Microsoftu czy (trochę „na siłę”) iPad Pro Apple. Rysik w ich przypadku nie jest tylko uzupełnieniem, ale pełnoprawnym elementem, pozwalającym w pełni wykorzystać potencjał, drzemiący w ww. smartfonach i tabletach, a tym samym (kolokwialnie mówiąc) „wycisnąć” z nich tyle, ile tylko się da.

Jednak każdy sprzęt elektroniczny, również stylusa, można ulepszyć. Swój sposób na to znalazł Microsoft i co tu dużo mówić, jest on po prostu genialny. Otóż Amerykanie opatentowali szereg rozwiązań, które umożliwiają rysikowi rozpoznawanie nie tylko kolorów, ale i tekstur. Dzięki temu pierwszemu można by przypisać daną barwę do danej czynności – na przykład po zeskanowaniu niebieskiego elementu uruchomi się przeglądarka Edge, a biały otworzy pakiet Office itd. Drugie natomiast działałoby na zasadzie podobnej do laserowego skanera, który „przenosi” daną rzecz z realnego do wirtualnego świata (tutaj przy pomocy zestawu czujników, jak akcelerometr, żyroskop czy mikrofon).

Powyższe może brzmieć jak coś bardzo abstrakcyjnego, jednak należy pamiętać, że technologia rozwija się tak szybko, że kto wie czy stylusy nowej generacji nie pojawią się w regularnej sprzedaży w najbliższej przyszłości.

Źródło: FreePatentsOnline przez @h0x0d

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona