Ważne

Genialne rozwiązanie, które może zrewolucjonizować czytniki linii papilarnych w urządzeniach mobilnych

Czytniki linii papilarnych montowane są obecnie w większości nowo debiutujących urządzeń mobilnych. Pozwalają one nie tylko jeszcze lepiej chronić osobiste dane, ale również autoryzować zakupy dokonywane on-line. Oczywiście nie każdy jest zwolennikiem takiego rozwiązania, jednak prawda jest taka, że większość użytkowników bardzo chętnie z niego korzysta. Różni producenci starają się ulepszać ten komponent na swój sposób, ale prawdziwą rewolucję może przynieść dopiero pomysł autorstwa FPC i TPK.

Obecnie jest to jeszcze prototyp, wymagający dopracowania, lecz nie zmienia to faktu, że zapowiada się naprawdę obiecująco. Budowa zaprojektowanego przez ww. firmy czytnika pojemnościowego jest bardzo prosta i dokładnie przedstawiono ją na poniższym filmie wraz z symulacją działania. Wyróżnikiem FPC1268 jest fakt, że można go umieścić bezpośrednio pod taflą szkła, pokrywającą urządzenie, bez konieczności widocznego wyodrębniania go. Sensor bowiem jest w stanie rozpoznać i zareagować odpowiednio na wzór na opuszce palca przez szkło o grubości 300-400 µm (nawet hartowane).

Pozwoli to producentom na rewolucyjne zmiany w kwestii designu. Jedynie cena tego komponentu zdecyduje, czy znajdzie się on tylko w droższych urządzeniach, czy również w tych nieco tańszych i budżetowych. W niedalekiej przyszłości możemy więc pożegnać “tradycyjne” czytniki linii papilarnych. Zwłaszcza, że Qualcomm także zaprezentował bardzo podobne rozwiązanie o nazwie Snapdragon Sense ID.

Using FPC1268, smartphone manufacturers will be able to completely embed the fingerprint sensor beneath the cover glass of the smartphone, enabling new innovative industrial designs.

Jörgen Lantto, Dyrektor i CEO FPC

Źródło: Fingerprint Cards AB przez Android AuthorityPRNewswire

Komentarze

 • a_r_e_k

  Jest w stanie wykryć, że palec należy do żyjącej osoby? Bo to też istotne.

  • Fedurrr

   Jakiś sensor badający puls?

 • Zabawne, bo mówiąc gdzieś (temat prototypu iPhone’a 7/8) o pomyśle “przeniesienia czytnika pod szkło”, zostałem wyśmiany XD

  • Stefan P.

   Nie wiem dlaczego wyśmiany. Słyszałem takich, którzy byli gotowi przysięgać na duszę swojego kota, że Xiaomi Mi 5 to będzie miał.

   • I†achi

    No ale nie ma; <

 • cyc997

  Ja tam bardzo sceptycznie podchodzę do wszystkich czytników biometrycznych. Szczerze uważam to za większe zagrożenie niż udogodnienie. Nie ufam wielkim korporacjom, a w smartfonie jesteśmy na nie zdani, więc wolę im dobrowolnie takich danych nie przekazywać.

  • GSoil

   Czyli według Ciebie jest jakieś ryzyko używania tych czytników biometrycznych? Ja traktuję je jako taki zbędny dodatek który ułatwia niektóre czynności.

 • j

  Witajcie w świecie niewykrywalnych powierzchni kradnących tożsamość bez wiedzy użytkownika. Szyba, przycisk, szklanka, jakakolwiek powierzchnia może okazać się czytnikiem. Już niedługo czeka nas walka ze zjawiskiem fingerprint skimming. Piny, hasła, wzory są bezpieczne (póki co) w naszej głowie i można je w dowolnej chwili zmienić. Odcisków palców nie można i są dostępne nawet po naszej śmierci. Beztroska ludzi, którzy są gotowi oddać te niezmienne dane biometryczne komukolwiek i gdziekolwiek tylko w imię wygody jest przerażająca. Nietrudno jest sobie wyobrazić wydrukowanie idealnej kopii naszych linii papilarnych, o ile nie wystarczy po prostu ich cyfrowa reprezentacja. Obecnie, w przypadku wycieku danych, wystarczy wysłać wiadomość Ze względów bezpieczeństwa wymagamy zmiany hasła. Jak to zrobić gdy już zniknie formularz logowania a jedyną możliwością korzystania z serwisu będzie przyłożenie palca?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona