Sony nie planuje nowego tabletu na ten rok. Mówi się nawet, że wycofa się z rynku

Jak to jest z Sony – wszyscy doskonale wiemy. Jeszcze kilka lat temu jeden z najbardziej liczących się producentów smartfonów, który teraz boryka się z coraz większymi problemami. Co prawda najczęściej mówi się o ich smartfonach, ale nie można zapominać, że Sony to również tablety. Choć… już chyba niedługo.

Z najnowszych wieści wynika bowiem, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że Sony wycofa się z rynku tabletów. Jak słusznie zauważa serwis źródłowy, w najlepszym czasie dla tabletów, czyli w 2013 roku, tylko 5% przychodów japońskiego koncernu pochodziło z tabletów. W ciągu kilku lat dodatkowo powinny zmaleć, a koszt R&D, rozwoju i wsparcia może przewyższać przychody. Stąd produkcja kolejnych tabletow może być dla Sony nieopłacalna.

Z japońskiej strony (link w źródle) dowiadujemy się, że w marcu bieżącego roku na rynek mają zostać dostarczone ostatnie sztuki Xperia Z2 Tablet, Xperia Z3 Tablet Compact oraz Xperia Z4 Tablet. W odniesieniu do nowych tabletów pojawia się niepewność i niezdecydowanie, co nie wróży dobrze na przyszłość. Zwłaszcza, że premiery kolejnego modelu mogliśmy się spodziewać pod koniec lutego na MWC w Barcelonie, gdzie prezentowane były kolejne generacje Xperia Tablet. A dodatkowo rynek tabletów już się nasycił, co powoduje podchodzenie do niego z dystansem nie tylko przez Sony, ale również pozostałych producentów. Cóż, wszystko zaczyna układać się w jedną, spójną całość.

Jeśli informacje te się potwierdzą, będzie wielka szkoda dla rynku tabletów. Zwłaszcza, że te od Sony charakteryzowały się odpornością na wodę i pył, dobrą wydajnością, smukłością i, co najważniejsze, długim czasem pracy.

Na koniec przypomnę tylko, że Sony w 2011 roku miało wielkie aspiracje – chciało być firmą numer dwa na rynku tabletów. Coś tu niestety poszło nie tak.

źródło: softpedia, xperiablogcall-t.blog.so-net.ne.jp

Komentarze

 • dareczq

  szkoda, szkoda, aczkolwiek może przerzucą się na hybrydy (na co po cichu liczę). Taka wodoodporna, cieniutka hybryda z odczepianą klawiaturą, do tego na Win10 mogłaby się okazać konkurencją dla Surface od M$

 • DanSlenders

  Sony samo jest sobie winne – tablety są przez nich promowane tak intensywnie, że trudno je w sklepach znaleźć czy zauważyć wśród tysięcy Samsungów, iPadów, Lenovo i innych podobnych.

  • Miesiu

   Do tego bardzo wysoka cena. Jak dla mnie zaporowa. A na rynku wtórnym praktycznie ich też nie ma.

   • smartmaniak

    Ceny są adekwatne do możliwości. Np z3 tablet compact-1000zł.

 • M

  To strzał w nogę laptopów używają jeszcze chyba tylko Ci których nie stać na IPada

  • Egzo

   Chyba sobie kpisz, wiele osób posiada laptopy których wartość przekracza kilkukrotnie wartość IPada. Sam IPad to tylko zabawka dla dziecka, natomiast obecna stagnacja na rynku laptopów jest spowodowana coraz wolniejszym rozwojem mocy obliczeniowej CPU i GPU.

  • sln

   MacBookow uzywaja ci ktorych nie stac na iPada? :DDD

 • Reseller

  Bardzo żałuję. W sobotę skończyła mi się gwarancja na moją Xperię Z3 Tablet Compact SGP621 :-( Co ja kupię jak mi się zepsuje? Tablet idealny – lekki, cieniutki, wodoodporny (zaleta na wakacjach nad basenem), wyjątkowo wytrzymała bateria, świetny wyświetlacz na którym widać wszystko nawet w ostrym słońcu :-( Szkoda, szkoda i jeszcze raz szkoda. A liczyłem na jakiegoś 8″ ze snapdragonem 820 od Sony a tu nic. Jedyny tablet, który ostatnio przyciągnął moją uwagę i mógłby zostać godnym następcą Sony to Huawei MediaPad M3.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona