Ważne

Phoenix OS – zmodyfikowany Android ze sporymi możliwościami wielozadaniowości

Ciekawa alternatywa dla Remix OS

AOSP (Android Open Source Project) jest jednym z elementów wyróżniających cały ekosystem Google na tle reszty systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Dzięki temu każdy producent może stworzyć własne oprogramowanie na bazie Androida, które pod wieloma względami będzie się od niego odróżniać. Spore zamieszanie na rynku pasjonatów technologii wywołał Remix OS, a teraz do walki z nim stanie Phoenix OS z wieloma możliwościami wielozadaniowości.

Phoenix OS został stworzony z myślą o uczynieniu z Androida idealnego substytutu dla komputerowych wersji Windowsa, Linuxa czy OS X, który może również działać na zwykłych laptopach. Na wstępie warto właśnie wspomnieć, że do pobrania ze strony twórców jest wersja dla Nexusa 9 oraz 10, ale nie zabrakło także odpowiedniego wariantu oprogramowania dla urządzeń z procesorami w architekturze x86 (zarówno 32- jak i 64-bitowe, w przeciwieństwie do Remix OS ze wsparciem „tylko” dla 64-bitowych SoC). W przypadku tego drugiego system możemy uruchomić bezpośrednio z pendrive’a o wielkości co najmniej 4GB za pośrednictwem portu USB 2.0 (Remix OS wymaga, odpowiednio, 8GB oraz USB 3.0).

phoenix-os-2

Wygląd interfejsu przywodzi na myśl bezpośredniego rywala, czyli właśnie Remix OS. Cóż, w obu przypadkach widać mocną inspirację Windowsem i chyba trudno nazwać to wadą. Wprost przeciwnie: dzięki temu każdy będzie czuł się prawie jak w domu. Na dole mamy skróty do aplikacji, które są wyświetlane w okienkach z trzema przyciskami w górnym prawym rogu: minimalizuj, zmniejsz rozmiar okna oraz zamknij. Nie brakuje także zakładki z powiadomieniami.

phoenix-os-1

Jako że mamy do czynienia z Androidem, twórcy postanowili zostawić osobną listę programów. Większość aplikacji przygotowanych z myślą o „zielonym robocie” działa na Phoenix OS bezproblemowo, ale część z nich otwiera się tylko w okienku, a nie w trybie pełnoekranowym. Zapewne ta niedogodność zostanie naprawiona w kolejnych wersjach systemu. Podobnie sprawa miewa się z czcionką, nie zawsze odpowiednio dostosowującą się do rozmiaru wyświetlacza.

phoenix-os-3

Pod wieloma względami Phoenix OS przypomina Remix OS. Jednak aktualnie to drugie oprogramowanie wygrywa w całym starciu, co zawdzięcza posiadaniu przez jego twórców własnego urządzenia w ofercie oraz licznymi, nawiązanymi współpracami z producentami. Z kolei Phoenix nie może się jeszcze pochwalić równie poważnymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Mimo wszystko myślę, że warto obserwować rozwój tego oprogramowania. Zapewne wkrótce któryś gigant branży technologicznej zainteresuje się w nim, a sam system trafi na wiele modeli.

Czy jesteście zainteresowani przetestowaniem Phoenix OS?

źródło: Phoenix przez Liliputing

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona