Ważne

Phoenix OS – zmodyfikowany Android ze sporymi możliwościami wielozadaniowości

Ciekawa alternatywa dla Remix OS

AOSP (Android Open Source Project) jest jednym z elementów wyróżniających cały ekosystem Google na tle reszty systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Dzięki temu każdy producent może stworzyć własne oprogramowanie na bazie Androida, które pod wieloma względami będzie się od niego odróżniać. Spore zamieszanie na rynku pasjonatów technologii wywołał Remix OS, a teraz do walki z nim stanie Phoenix OS z wieloma możliwościami wielozadaniowości.

Phoenix OS został stworzony z myślą o uczynieniu z Androida idealnego substytutu dla komputerowych wersji Windowsa, Linuxa czy OS X, który może również działać na zwykłych laptopach. Na wstępie warto właśnie wspomnieć, że do pobrania ze strony twórców jest wersja dla Nexusa 9 oraz 10, ale nie zabrakło także odpowiedniego wariantu oprogramowania dla urządzeń z procesorami w architekturze x86 (zarówno 32- jak i 64-bitowe, w przeciwieństwie do Remix OS ze wsparciem “tylko” dla 64-bitowych SoC). W przypadku tego drugiego system możemy uruchomić bezpośrednio z pendrive’a o wielkości co najmniej 4GB za pośrednictwem portu USB 2.0 (Remix OS wymaga, odpowiednio, 8GB oraz USB 3.0).

phoenix-os-2

Wygląd interfejsu przywodzi na myśl bezpośredniego rywala, czyli właśnie Remix OS. Cóż, w obu przypadkach widać mocną inspirację Windowsem i chyba trudno nazwać to wadą. Wprost przeciwnie: dzięki temu każdy będzie czuł się prawie jak w domu. Na dole mamy skróty do aplikacji, które są wyświetlane w okienkach z trzema przyciskami w górnym prawym rogu: minimalizuj, zmniejsz rozmiar okna oraz zamknij. Nie brakuje także zakładki z powiadomieniami.

phoenix-os-1

Jako że mamy do czynienia z Androidem, twórcy postanowili zostawić osobną listę programów. Większość aplikacji przygotowanych z myślą o “zielonym robocie” działa na Phoenix OS bezproblemowo, ale część z nich otwiera się tylko w okienku, a nie w trybie pełnoekranowym. Zapewne ta niedogodność zostanie naprawiona w kolejnych wersjach systemu. Podobnie sprawa miewa się z czcionką, nie zawsze odpowiednio dostosowującą się do rozmiaru wyświetlacza.

phoenix-os-3

Pod wieloma względami Phoenix OS przypomina Remix OS. Jednak aktualnie to drugie oprogramowanie wygrywa w całym starciu, co zawdzięcza posiadaniu przez jego twórców własnego urządzenia w ofercie oraz licznymi, nawiązanymi współpracami z producentami. Z kolei Phoenix nie może się jeszcze pochwalić równie poważnymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Mimo wszystko myślę, że warto obserwować rozwój tego oprogramowania. Zapewne wkrótce któryś gigant branży technologicznej zainteresuje się w nim, a sam system trafi na wiele modeli.

Czy jesteście zainteresowani przetestowaniem Phoenix OS?

źródło: Phoenix przez Liliputing

Komentarze

 • Maciej Szkudlarek

  Dzisiaj może spróbuję, wczoraj próbowałem remix os i uważam że taki super jest tylko na papierze. Każde uruchomienie skutkuje zatrzymaniem jakiegoś procesu i nie mogłem pobrać aplikacji ze sklepu play

  • A skąd miałeś Google Play? Po zainstalowaniu tej apki należy wyczyścić w ustawieniach dane Google Framework i Services oraz zrestartować system z tego co pamiętam. Potem powinno śmigać ;-)
   Mi żadna apka się nie wywaliła jeszcze sama z siebie – chyba, że uruchomiłem ich około 7, wtedy już domyślna przeglądarka potrafiła lagować (Chrome dawał raczej radę).

   • Maciej Szkudlarek

    Wyczyściłem, reboot, problem był i tak

    • Spróbuj powtórzyć jeszcze kilkukrotnie.
     Zawsze też jest Amazon i ichny sklep :-)

    • otacon1k

     A jakiego builda uzywasz? Ten nieoficjalny który wypłynął dzień przed oficjalną premierą jest naprawdę stabilny i ma zainstalowany natywnie Google play store

  • otacon1k

   Mnie najbardziej śmieszny w Remixie brak systemowej informacji o stanie baterii i brak suwaka jasności ekranu…

   • Współpracuje ze skrótami klawiszowymi kontroli jasności – przynajmniej na MacBooku.
    Ale faktycznie, z baterią to spory minus. Tak jak i brakiem zmiany rozdzielczości…

    • otacon1k

     Na moim samsungu np530u3c z i3-3217u niestety klawisze funkcyjne od zmiany jasności nie działają… Musiałem ściągnąć z Google play store ,która dodaje skróty typu quick settings do panelu powiadomień. Na prawdę nie możesz zmienić rozdzielczości ? Masz retine czy jakiegoś starszego maca? Przed oficjalną premierą (po wycieku plików ISO) widziałem filmik na YouTube ,na którym ktoś pokazywał że zmieniał na telewizorze natywną rozdzielczość z 1080p na 720p żeby powiekszyśc elementy interfejsu. Rozdzielczość zmieniał po przez “display settings”

     • Mam z Retiną, przez co wszystko jest bardzo małe.
      Sprzętowa zmiana rozdzielczości chyba by była niemożliwa, jako że w ogóle nie wchodzę do systemu OS X tylko uruchamiam alternatywny OS… Chyba że przy wybieraniu opcji uruchomienia i wciśnięciu klawisza TAB wprowadziłbym odpowiednie parametry, ale to muszę jeszcze poszukać :-)

     • maxiges

      Zawsze możesz zwiększyć dpi i będziesz miał wszystko większe

     • wookciey

      Jak to zrobić?

     • wookciey

      Bo pewnie robił to na urządzeniu o nazwie remix mini -inicjatywa z kickstartera.

   • Brak widgetów jest też sporą wadą (zresztą widgety mogłyby rozwiązać te problemy, które wspomniałeś).

    • Widgety przecież są ;-) Ale mają osobny pulpit (coś jak OS X).

  • PW

   Ja testowałem na HP Stream 7 – zwiecha przy ekranie startowym, i na laptopie – uruchomił się, ale wykrzaczył przy początkowych ustawieniach

 • Muszę dzisiaj przetestować – fajnie, że ten rynek się rozwija. Przydatne zwłaszcza przy tabletach/hybrydach domyślnie z Windowsem ;-)

  • Patryk Mroziński

   Pierwsze o czym pomyślałem : “Jak to cacko będzie działaś na Surface Pro 3 ? ” :D

 • dodoPL

  Czyli by przetestować 1 albo 2 to musze zrootowac system? Nie znam się xd

 • PW

  Skąd można pobrać PhoenixOS w wersji x86 64-bit? Na ich stronie jest tylko wersja 32-bit, w dodatku beta :)

 • Urządzenia z Remix OS są badziewne, więc pod tym względem niczym nie wygrywa.

 • Andrzej

  Tutaj znajdziecie podsumowanie Phoenix OS i lepszej jakości zrzuty ekranu: http://browsingthenet.blogspot.com/2016/01/phoenix-os-android-for-x86-desktop-pc.html

 • Andrzej

  Tutaj znajdziecie podsumowanie Phoenix OS i lepszej jakości zrzuty ekranu: browsingthenet.blogspot,com/2016/01/phoenix-os-android-for-x86-desktop-pc.html

 • Próbowałem Remix OS ale przez 3.0 mam problemy z odpaleniem na prywatnym sprzęcie. Sprawdzę czy nie będzie problemów z Fenixem :)

 • Ryszard Roesler

  Wersja dla 32 bitowych architektur pobrana.
  Pendrive zrobiony.
  Komunikat o tym że wymagany jest procesor 64 bitowy kończy moją przygodę na netbooku.
  Miał ktoś z Was podobnie?

  • tu_i_tam

   musisz poszukać na necie wersji x86 bo to co jest na stronie oficjalnej projektu jest dla cpu o architekturze 64bit.

 • Marcin Wojciechowski

  Zapowiada się ciekawie chociaż szata graficzna Remix OS jakoś bardziej przypadła mi do gustu. Może dlatego, że Remix lepiej wykorzystuje Material Design, który bardzo po lubiłem?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona