Ważne

iOS 9.3 zapewni jeszcze lepsze doświadczenia i to zarówno w dzień, jak i w nocy

Apple można zarzucić naprawdę wiele (oczywiście mam tu na myśli konstruktywną krytykę, a nie zwykłe hejtowanie), lecz w jednej kwestii należy mu się niekwestionowane uznanie – zapewnia bowiem wsparcie dla nawet nieco starszych urządzeń, co jest rzadkością w przypadku producentów smartfonów i tabletów z Androidem. Wkrótce wypuszczona zostanie aktualizacja iOS do wersji 9.3 – oto krótki przegląd zmian i nowości, jakie wprowadza.

Jak podaje gigant z Cupertino: Najnowszy update dodaje liczne innowacje do najbardziej zaawansowanego systemu operacyjnego na świecie. Chodzi tu o usprawnienia w szerokiej gamie aplikacji wraz z dodatkami do CarPlay. iOS 9.3 może nawet pomóc lepiej ci spać. Do tego wszystkiego dodano również szereg rozwiązań dedykowanych dla sektora edukacji.

Jednak po kolei. Najnowsza wersja systemu wprowadza przede wszystkim Tryb Nocny (Night Shift). Analizuje on, przy użyciu zegarka i geolokalizacji, gdzie znajduje się użytkownik i – uwaga – o której w tym miejscu zachodzi słońce. Gdy zapada zmrok, urządzenie automatycznie zmienia kolory na wyświetlaczu (na cieplejszy zakres spektrum), aby zminimalizować emisję niebieskiego światła, które męczy oczy i utrudnia zasypianie. Rankiem ustawienia wracają do domyślnych, zaś wieczorem ponownie się zmieniają na bardziej “przyjazne” dla wzroku. Proste, ale jakże przydatne rozwiązanie.

Kolejnym są notatki, które od teraz można chronić hasłem lub nawet odciskiem palca. Warte uwagi, zwłaszcza, że smartfony i/lub tablety często zastępują nam prywatne dzienniki i notatniki, w których to zapisujemy wiele rzeczy, czasem bardzo prywatnych. Warto więc je ochronić, a nie ma nic lepszego niż hasło czy niepowtarzalny wzór na opuszce naszego palca.

Ulepszono również algorytmy w aplikacji For You, która od teraz lepiej potrafi rozpoznać zainteresowania użytkowników, a tym samym trafniej dopasować wyświetlane treści. Jednak ta funkcja dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, więc potraktujcie to jako ciekawostkę ;)

iOS 9.3 pozwala również jeszcze lepiej śledzić i monitorować aktywność fizyczną – dużo łatwiej znaleźć programy firm trzecich, które to umożliwiają – wyświetlają się bowiem na jednym z pasków w aplikacji Zdrowie. Wyświetla ona też wszystkie dane i realizację założonych celów z Apple Watcha oraz umożliwia szybkie dzielenie się swoimi wynikami poprzez zainstalowane aplikacje.

Jak wspomniałem na samym początku, zmian i nowości doczekały się również CarPlay oraz rozwiązania dla sektora edukacji. Jednak z uwagi, że w Polsce na próżno ich szukać, pozwalam sobie darować ich opis. Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę Apple – link w źródle.

Aktualizacja:

iOS 9.3 w połączeniu z WatchOS 2.2 pozwoli podłączyć do iPhone’a więcej niż jeden Apple Watch. Ze specjalnej listy użytkownik będzie mógł wybrać, którego smartwatcha chce akurat używać.

Źródło: Apple

Komentarze

 • 85D

  skoro już o iOS mowa, małe szybkie porównanie M8 Sense 7- 6.0 kontra Iphone 6s 9.2 :)

  Jakby to ująć, Iphone ledwo co nadąża za 2 letnim flagowcem, a w niektórych momentach zostaje w tyle. Ogólnie uznałbym mecz za remisowy, co jest niesamowite biorąc pod uwage 2 letniego androida.

  PS warto zaznaczyć że seryjnie m8 ma animacje ustawione na 1x. Wystarczy sekunda w opcjach developera aby je skrócić i telefon będzie jeszcze wiekszą petardą. Szczerze jestem mocno pozytywnie zaskoczony że ten model tak daje rade.

  https://youtu.be/SVzylInQdX0

 • beata szydlo-zworka

  ale jest aplikacka twelight np jedna z wielu i to nawet lepsza bo mozesz sobie ustawic temp swiatła w Kelwinach i czas i działania i takie tam ale…
  ale odkrywamy na nowo
  rozumiem i nie rozumiem , ale rozumiem

  • oki

   taka polityka gigantów

 • PW

  Update zmniejsza “emisję niebieskiego światła, które męczy oczy i utrudnia zasypianie”? :) to może w kolejnej wersji wprowadzą możliwość wygaszenia ekranu, bo tak przy włączonym spać to chyba faktycznie ciężko ;)

 • olo

  Nie ma nic za darmo. Cudowne, wieloletnie wsparcie obliczone jest na to by stopniowo UBIJAĆ (spowalniać) sprzęt. Doświadczyłem tego wielokrotnie z urządzeniami Apple’a w związku z czym…powiedziałem DOŚĆ. Przestałem kupować iGadżety (ograniczenia iOS się zresztą również do tego skutecznie przyczyniły)

  • Piotr Orkisz

   I rozumiem, że sprzęty z innymi systemami przez wiele lat działają równie sprawnie i nie są “ubijane (spowalniane)”?

   • olo

    Nie rozumiesz. Inne sprzęty jeśli dostaną zwalony soft -mam możliwość wrócić do pierwotnej wersji. W durnym iOS jest ONE WAY TICKET… Już nie raz korzystałem z dobrodziejstwa powrotu do starszej często stabilniejszej wersji softu. Ostatnio w wypadku Nvidia Shield a wcześniej w Galaxy Note 4….

    • okioki

     Tak, to spróbuj cofnąć się z andka 5.1.1. na 5.0 w galaxy S6 ;)

 • Imigrant

  Tak, najpierw zablokowali appke w sklepie, a teraz kradną pomysł…
  Alez mi to innowacja….

 • Marcin Rymarz

  A czemu night shift nie ma na iPhone 5? Czy będzie w wersji finalnej

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona