Ważne

Kolejni analitycy twierdzą, że produkcją procesorów A10 dla Apple zajmie się wyłącznie TSMC

Aktualnie produkcją procesorów dla Apple zajmują się Samsung oraz TSMC. Obie firmy robią to w różnych procesach technologicznych (14 nm FinFET vs. 16 nm FinFET), lecz ich podstawowe parametry, takie jak ogólna wydajność czy „prądożerność” stoją na podobnym poziomie. Jednak już po raz kolejny pojawiają się sugestie, że wytwarzanie nowej generacji układów, czyli A10, Apple powierzy wyłącznie Tajwańczykom.

Jako jeden z pierwszych zasugerował to chiński analityk J.P. Morgan, który swoje przewidywania oparł na tzw. chip gate, która dotknęła iPhone’y 6 i 6 Plus. Chodziło w niej o to, że oba modele wykazywały różną ogólną wydajność i czas pracy na baterii, w zależności od zastosowanego procesora – czy produkcji Samsunga, czy TSMC. Zauważyli, a potem „zbadali” to sami użytkownicy, testując oba warianty w różnych warunkach i licząc na przykład czas działania z włączonym ciągle ekranem czy podczas nagrywania filmów.

Samo Apple po nagłośnieniu sprawy również pochyliło się nad tym problemem i przeprowadziło własne analizy, z których jasno wynika, że różnice pomiędzy efektywnością oraz zapotrzebowaniem na energię pomiędzy oboma procesorami nie są tak diametralne, jak się powszechnie przyjęło uważać, lecz kształtują się na poziomie 2-3%.

Analitycy z banku HSBC, na opinie których powołuje się serwis źródłowy, oparli się natomiast na licznych artykułach, pojawiających się w przeszłości w czasopismach i na portalach branżowych (na przykład DigiTimes). Ich zdaniem obecnie podział udziałów w wytwarzaniu układów z serii A9 jest korzystniejszy dla Samsunga. Według pracowników HSBC odpowiada on za 60-70% produkcji, zaś TSMC za 30-40% (nigdzie bowiem nie ma oficjalnej informacji). Przewidują oni również, że za nowe procesory (A10) będą odpowiedzialni wyłącznie lub prawie wyłącznie Tajwańczycy:

The actual market share allocation is nearly impossible to predict, but we assumed approximately 60-70% for Samsung at A9 and 30-40% for TSMC, might flip flop with TSMC gaining the majority with the newer A10 chip. However, we now believe TSMC will likely get 100% order allocation from the A10 chips.

Oczywiście powierzenie całej produkcji TSMC wpłynęłoby bardzo korzystnie na jego finanse. Szacuje się, że dzięki temu jego przychody z samych tylko układów A10 wyniosłyby wtedy od 2,2 do nawet 2,5 miliarda dolarów. Jeśli dołożyć do tego inne komponenty przeznaczone dla Apple, otrzymamy kwotę rzędu 3,7 miliardów w tym roku i ponad 4,6 miliardów w 2016 roku.

Źródło: Barron’sITespresso (grafika wyróżniająca)

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona