Google podobno pomoże Samsungowi w optymalizacji TouchWiza

Android sam w sobie jest niedoskonałym systemem i gros użytkowników skarży się, że zdarza mu się “lagować” (w mniejszym lub większym stopniu). Autorskie nakładki producentów potrafią multiplikować te nieprzyjemne sytuacje, dlatego tak ważna jest jak najlepsza ich optymalizacja.

Samsung wraz z flagową serią S6 zaprezentował światu odświeżony i odchudzony TouchWiz. Jego wcześniejsze wersje były bowiem znane z tego, że negatywnie wpływały na pracę urządzenia i komfort jego użytkowania. Wielu pokładało więc spore nadzieje w jego najnowszej odsłonie.

Z jednej strony trzeba przyznać, że Samsung wykonał kawał dobrej pracy, ponieważ w końcu wyrzucił masę zupełnie niepotrzebnych programów oraz lepiej zoptymalizował całą nakładkę. Niestety, nie uchroniło to jego smartfonów od ww. lagowania, o czym dotkliwie przekonała się Kasia przy okazji testu Galaxy S6 (który – dla przypomnienia – trwał intensywnie przez 4 miesiące).

Również najnowsze flagowce, czyli Galaxy S6 Edge Plus i Galaxy Note 5, wyposażone w 4 GB RAM miewają problemy z płynnością i szybkością. Winne tu są m.in. sposoby zarządzania pamięcią, które powodują czasem widoczne spowolnienia pracy urządzeń. Google chce podobno pomóc Samsungowi pozbyć się tych kłopotów i sprawić, żeby Android wraz z nakładką TouchWiz działał jak najszybciej i jak najpłynniej.

Oczywiście Amerykanie nie zrobią tego “z dobrego serca”. Za ich decyzją kryć się mają bowiem kwestie wizerunkowe. Z uwagi, że koreański gigant jest największym producentem smartfonów na świecie, pociąga to za sobą pewne konsekwencje. Dla wielu użytkowników system operacyjny i nakładka stanowią jeden twór (a nie dwa osobne, jak jest w rzeczywistości). W interesie Google jest, aby dbać o dobrą reputację Androida, a ta jest wypadkową całościowego komfortu użytkowania urządzenia, na którym jest on zainstalowany. Łatwo więc zrozumieć, że lepiej zoptymalizowany TouchWiz = lepszy wizerunek systemu Amerykanów.

Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was powyższa argumentacja jest absurdalna. Pamiętajcie jednak, że większość użytkowników nie ma takiego szczęścia jak Wy, żeby być bardziej “zorientowanym w temacie” i tym samym zrozumieć różnice pomiędzy systemem operacyjnym, a nakładką producenta oraz łączące ich zależności.

Źródło: SamMobile

Komentarze

 • Chciałem kupić S6, ale chyba za bardzo jestem wyczulony na takie mikrolagi… 3 GB RAMu i tak słabe zapamiętywanie aplikacji w tle? Moja Xperia M2 na 5.1 zapamiętuje do 3 aplikacji w tle (na 1 GB RAMu), podczas gdy mój Tab S z 3 GB ma problem zapamiętać ich do 2/3. Mówię totalnie serio… Dla mnie to jest porażka. Wiem, że z tą specyfikacją czysty Android chodziłby lepiej, ale niestety, brakuje jeszcze trochę tych funkcji :/

  • WidzeWiecejWiemWiecej

   nie mam zielonego pojęcia co masz porypane w systemie, nie miałem przypadku jeszcze z androidem żeby mógł mieć w tle 2 czy 3 apki i nic więcej. Może masz coś zmienione w developer options, i tam gdzieś jest zakładka ile procesów tel może mieć w tle, to raz- a dwa to nic innego jak ROOT i zmiana wartości minFree settings.Dwie ostatnie wartości- empty, oraz provider, tutaj pobaw się suwakiem z iloscią MB. jeśli jakikolwiek smartfon z 3GB ramu ma problemu z multitaskingiem i ilością aplikacji w tle to nadaje się na śmietnik. mój stary HTC sensation chodzi lepiej, co prawda mam roota, custom rom, i po-tweakowany custom kernel – to jednak nie zmienia sedna sprawy. Flagowiec z tego roku mający problem z app background to nie flagowiec, tylko komórka udająca smartfon.

   • 1. Nie mam smartfonu z 3 GB RAMU, tylko tablet – trzeba czytać.
    2. Nie mam nic porypane w systemie, prawie nic nie instaluje.
    3. Nie mam problemów z multitaskingiem, tzn nic nie laguje, ani się nie zamyka, gdy korzystam z 2 aplikacji jednocześnie. Po prostu za każdym razem jak wejdę w Chrome, jakąś grę i jeszcze aparat to Chrome się przeładowuje. Nie tylko ta aplikacja oczywiście…
    4. Nie robiłem/nie zamierzam robić żadnego roota :P Nie jest mi to potrzebne. Zastanowię się w przyszłości nad zmianą softu na jakiś custom :P

    Miałem 4 urządzenia Samsunga… Telefon na Bada OS, S3 mini (;_;), Tab 3, Tab S… Najpłynniej chodził chyba ten na Bada OS… Właściwie do dziś ma go mój tata :P TouchWiz laguje, lagował i będzie to robił – takie jest moje zdanie. Robią dobre telefony, najlepsze aparaty, a nakładka to porażka ;/

 • Konrad Uroda-Darłak

  “Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was powyższa argumentacja jest absurdalna.” Co w tym absurdalnego? Jak dla mnie brzmi logicznie.

Przeczytaj następny wpis

Huawei Mate 8 - właśnie na takiego flagowca czekaliśmy!

Ekran 6" Full HD, ośmiordzeniowy Kirin 950 oraz bateria 4000 mAh

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona