Qualcomm wolałby skupić się na jakości, zamiast na ilości. Nadal jednak będzie wytwarzał 8- (a nawet i więcej) rdzeniowe procesory. Dlaczego? Bo musi

Wojna “na cyferki” pomiędzy producentami elektroniki trwa w najlepsze. Więcej rdzeni, większa rozdzielczość wyświetlacza i liczba megapikseli w aparacie czy wyższa cyferka w oznaczeniu wersji oprogramowania – to ma przekonać klienta do zakupu danego urządzenia. Strategia ta (niestety) działa doskonale, ale potem wszystkim odbija się czkawką. Czy w końcu ktoś zrozumie, że nie liczy się ilość, ale jakość?

Pierwszy krok w tę stronę poczynił po części Qualcomm, prezentując nowy procesor Snapdragon 820. Składa się on z “tylko” czterech rdzeni, które są jednak o wiele bardziej wydajne niż osiem obecnych w Snapdragonie 810, a przy tym o 30% mniej łase na energię z akumulatora.

Producent wyciągnął wnioski z porażki zeszłorocznego flagowego układu i (nareszcie) postanowił postawić na jakość rdzeni, a nie na ich ilość. Podczas gdy konkurencja nadal hołduje zasadzie im więcej, tym lepiej (czego najlepszym przykładem jest MediaTek i jego dziesięciordzeniowy Helio X20), Qualcomm zdecydował się “wycisnąć” z pojedynczego rdzenia jak najwięcej mocy – bowiem to nie od ich ilości zależy finalna wydajność urządzenia.

To jest ta lepsza strona medalu. Jednak niestety konkurencja jest na tyle zaciekła, a klientela – wybaczcie – na tyle niewyedukowana, że Amerykanie nie mogą całkowicie zrezygnować z ww. “wyścigu na cyferki”. Nadal więc będą produkować ośmio- (a może nawet i więcej) rdzeniowe procesory, które znajdą zastosowanie w średniopółkowych urządzeniach – tylko dlatego, że właśnie to przekonuje ogromną większość użytkowników do danego produktu. Trudno by było bowiem nagle od nowa zapewniać kilkaset milionów ludzi, że promowana przez lata potrzeba posiadania w smartfonie jak największej liczby rdzeni nie ma (i nigdy nie miała) żadnego znaczenia i oczekiwanego wpływu na wydajność urządzenia.

Źródło: phoneArena

Komentarze

 • Kpx22

  Chyba popełniłeś błąd. Napisałeś “klientela” chyba chodziło Ci o słowo klienteria, czyż nie?

  • Nie, chodziło mi o “klientelę”. Nie znam takiego słowa jak “klienteria”, słowniki również.

   • Kpx22

    Bardzo przepraszam, zawsze myślałem, że pisze się i mówi “klienteria”

 • Andrzej

  Kurde A jak to jest że Apple chwali się swoim x rdzeniowym procesorem pod kontem wydajności a nie ilości rdzeni, ale inni jakoś tego nie potrafią? Nie jest winny klient tylko firmy które same zapędziły się w kozi róg…

  • DanSlenders

   Tak jak wyżej. Rdzenie Apple wykonują więcej obliczeń w ramach jednego taktu, dlatego mogą być tylko dwurdzeniowe.

   • Andrzej

    Powiedz mi czy android potrafi wykorzystać 4 i więcej rdzeniowe procesory? Bo z tego co wiem to 2 wątki są w 95% tylko wykorzystywane.

    • Co masz na myśli? Zobacz sobie wykresy zużycia rdzeni podczas dużego obciążenia, jest wszystko jest bardzo ładnie rozkładane na rdzenie. Android używa Linuxa, który był od samego początku świetnie przystosowany do używania tylu rdzeni ile się mu udostępni. Prawda jest po prostu taka, że lepiej mieć dużo mocnych i oszczędnych rdzeni niż mało prądożernych i wolnych. ;) Ale że nie można mieć tego wszystkiego na raz, to różne firmy próbują różnych połączeń tych właściwości.

     Dla Apple na przykład lepszym rozwiązaniem jest mało mocnych rdzeni ze względu na bardzo ograniczoną wielozadaniowość iOS.

     Dla Windows i desktopowego Linuxa im więcej rdzeni tym lepiej, szczególnie że nie ma tam problemów z baterią (pomijając laptopy), więc można sobie dowolnie mocne rdzenie użyć.

     Dla Androida zaś coś pomiędzy – stąd powstaje bigLITTLE – by główne zadanie miało mocne rdzenie, a poboczne nie brały zbyt dużo baterii (wystarczy im wolny rdzeń).

     • Andrzej

      Dzięki za rozjaśnienie.

    • DanSlenders
 • Dzodzo

  Apple jakos nie musi nikogo przekonywac
  2 rdzenie i smiga
  Tak wiem maja zamkniety system

  • DanSlenders

   Nie, inną budowę rdzeni

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona