Ważne

Oficjalna premiera ARM Cortex A35 – nowe 64-bitowe rdzenie do najsłabszych urządzeń

Większość procesorów, które znajdziemy w naszych urządzeniach mobilnych, jest oparta o architekturę ARM. Brytyjska firma zaprezentowała oficjalnie nowe, już 64-bitowe rdzenie, stworzone z myślą o najtańszych smartfonach i tabletach – Cortex A35 to bezpośredni następca dla Cortex A7. Co zostało w nim poprawione względem poprzednika? Czy zapewnia wsparcie dla ARM big.LITTLE?

Zacznijmy od tego, że ARM Cortex A35 będą mogły być używane w parze z innymi rdzeniami, np. A57 czy A72 – na pewno klaster, oparty właśnie o te rdzenie, zapewni wysoką energooszczędność. Brytyjczycy pochwalili się, że ich nowość jest o 20% szybsza w porównaniu do Cortex A7, a zużycie energii pojedynczego rdzenia przy taktowaniu 1GHz i wykonaniu w procesie technologicznym 28 nm będzie mniejsze niż 90 mW.

Cortex A35 jest mniejsze o 25% oraz zużywa o 35% mniej prądu niż stojące wyżej w hierarchii i już szeroko stosowane, Cortex A53. Na pewno nowe rdzenie przyczynią się do popularyzacji 64-bitowych procesorów w modelach z najniższej półki. W dodatku ARM poinformował również, że obecnie ponad połowa sprzedanych smartfonów działa w oparciu o układy w architekturze ARMv8-A. Spora zasługa w tym Qualcomma oraz Mediateka.

Cortex-A35 is the natural successor to the compact-footprint Cortex-A7, the leading energy-efficient processor, which has powered more than a billion smartphones and tablets. With the introduction of the world’s most efficient 64-bit capable mobile processor, ARM and its partners will deliver the benefits of 64-bit computing to the next billion smartphone users and beyond.

James McNiven, ARM

ARM Cortex A35 trafi do pierwszych SoC pod koniec 2016 roku. Obecnie Mediatek wyraził chęć zastosowania nowych rdzeni w swoich układach – z pewnością pozwoli to na zwiększenie wydajności i wydłużenie czasu pracy w budżetowcach. Zobaczymy, które jeszcze firmy zdecydują się na ich licencjonowanie.

źródło: ARM przez Pocketnow

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona