Ważne

Firefox OS 2.5 dostępny jako aplikacja na Androida

Firefox OS to system operacyjny stworzony przez Mozillę, która kojarzy się większości tylko z przeglądarką internetową. Firma ta jednak już od dłuższego czasu rozwija swój własny mobilny system. Jedynym problemem było to, że był on dostępny na tylko kilku urządzeniach. Od dziś możemy go zainstalować na każdym smartfonie z Androidem.

Aplikacja Firefox Os 2.5 to, prawdę mówiąc, rozbudowany launcher na naszego smartfona. Oprócz zmiany wyglądu mamy sporo dodatków, które dostępne są standardowo właśnie w systemie od Mozilli.

Przede wszystkim mamy kilka dedykowanych aplikacji, takich jak telefon, wiadomości, kontakty, e-mail, przeglądarka internetowa, galeria, kalendarz, zegar oraz odtwarzacze muzyki i filmów. Poza tym zaimplementowano oddzielny program do zarządzania ustawieniami w naszym smartfonie.

Wszystkie aplikacje zostały nieco przebudowane względem Androida, muszę przyznać, że wyglądają naprawdę bardzo elegancko i przyjaźnie dla oka. Mamy również całkiem inny pasek powiadomień, który jest utrzymany w bardzo minimalistycznym stylu.

Nakładka systemu to, przede wszystkim, lista aplikacji przesuwana w dół. Po przesunięciu palcem w lewo mamy listę z zakładkami przeglądarki internetowej. Ciekawym dodatkiem jest możliwość przełączania się pomiędzy aplikacjami po wykonaniu ruchu palcem od lewej do prawej lub od prawej do lewej. Niestety działa to tylko z programami dodanymi od Mozilli.

Trzeba pamiętać, że aplikacja Firefox OS 2.5 jest w fazie testów, więc mogą wystąpić jakieś drobne błędy i spadki płynności. Największą wadą może się okazać dla niektórych brak języka polskiego. Jeśli chcecie pobrać Firefox OS 2.5 na swojego smartfona odsyłam Was pod ten adres.

Źródło: phonearena, Mozilla

Komentarze

 • pamk22

  Muszę przyznać, że przyjemnie korzysta się z FirefoxOS :) Niestety nie udało mi się pobawić ustawieniami – zawsze wywalały reset launchera.

  • Anonim

   Zawsze można skorzystać z symulatora w przeglądarce :P

   • Łukasz Polowczyk

    Daj link, u mnie jet wersja 2.2 i 3.0 a 2.5 nie ma.

 • GieKa

  Nie wiem czy wiecie ale niektóre aplikacje z Firefox Marketplace mogą być uruchamiane pod Windowsem. Ot taka ciekawostka o której dowiedziałem się przypadkiem. Promocja tego systemu u Mozilli leży. Mają OS a zupełnie go olewają. Niby wypuszczają telefony z liskiem a później te telefony nie dostają aktualizacji. Jakieś telewizory Panasonica miały pojawić się z Firefox OS na pokładzie. Był news, był jakiś filmik i cisza.

  • Łukasz Polowczyk

   Przecież są ale chyba nie w Polsce te telewizory.

   • powell

    W Polsce też są. Niedawno kupiłem Panasonica z FirefoxOS, nie zauważyłem mankamentów, ale też nie powalił mnie na kolana. Podobno przeglądarka www działa lepiej niż w telewizorach opartych na innych systemach, ale nie mam porównania, więc się nie wypowiem.

 • XYZ

  W jaki sposób mogę to zainstalować?

 • generau

  Z ciekawości kupiłem telefon z tym systemem. Gorszego gwóna nie widziałem. Takie systemy dobre były w kredzie albo paleozoiku. Nieźle trzymały się w epoce brązu. Lecz kiedy pojawiła się nokia 3310 wszystko się zmieniło. Nigdy więcej fona z takim czymś. Mój model oddam chętnie osobie niedowidzącej, tylko ktoś taki zaakceptuje wygląd tego szitu.

 • Windowsiarz

  Zainstalowałem z ciekowości. Fajny system ale są częste restarty

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona