Ważne

Google chce zaprojektować własny procesor dla urządzeń z Androidem

Rynek procesorów zdominowany jest przez takie firmy jak Qualcomm, MediaTek, Intel, Samsung czy Apple. Ostatni z nich zajmuje się jednak wyłącznie ich projektowaniem, zaś produkcję zleca innym. Podobnie ma postąpić Google, chcące stworzyć układ dedykowany urządzeniom z Androidem.

Amerykanie potrzebują do tego partnera, który zajmie się jego produkcją. Nie wiadomo niestety z kim prowadzono rozmowy, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby ostateczny wybór padł na Samsunga lub TSMC. Google ma się zająć natomiast całą kwestią dotyczącą zaprojektowania procesora. W założeniach ma on zapewnić lepszą pracę urządzeń z Androidem.

Chodzi tu przede wszystkim o podniesienie ich wydajności poprzez zastosowanie bardziej zaawansowanych i zintegrowanych rozwiązań, które “zacieśnią” współpracę podzespołów i systemu operacyjnego. A przecież nikt nie zna go tak dobrze, jak sam autor. Gigant chce bowiem stworzyć coś, co nazywa enterprise connectivity device. Nie do końca jednak wiadomo, co to dokładnie miało by być. Jedną z sugestii jest urządzenie podobne do/inspirowane Pixel C. Google ma także w planach zaprojektowanie autorskiego SoC dla smartfonów.

Na razie nie wiadomo kiedy układ pojawi się na rynku. Nie mamy (póki co) nawet pewności, że w ogóle tak się stanie. Jak wspomniałem na początku, trwają poszukiwania partnera, który zdecydowałby się na produkcję procesora. Ciężko również przewidzieć, jak producenci urządzeń mobilnych zareagowaliby na pojawienie się na rynku SoC zaprojektowanego przez Google. Amerykanie musieliby się na pewno mocno natrudzić, aby przekonać ich do zastosowania go we własnych produktach. Konkurencja na tym polu jest tak wielka, że wcale nie byłoby to łatwe, nawet dla takiego giganta.

Źródło: The Verge

Komentarze

 • procesor

  Fanboje apple będą krzyczeć, że google znowu kopiuje ich ukochaną korporację. Bo tylko apple wolno projektować swój procesor…

 • Zaprawdę powinna to być potężna jednostka. Rozwój Androida idzie w taką stronę ,że byle procesor tu nie wystarczy. Jeszcze kilka deserowych wersji robocika kosmity i samo otwarcie kalendarza to będzie pewnikiem wyzwanie dla co najmniej ośmiu rdzeni z taktowaniem 2,5 GHz. Jak nic Google stworzy Skynet albo innego martiksowego potwora ;)

  • dafuq

   Ja coś czuję, że urządzenia z androidem są używane potajemnie przez Google do kopania Bitcoinów. Nie widzę innego sensownego wytłumaczenia takiej mocy obliczeniowej w telefonach.

   • Prawda zaś jest taka, że nawet najwydajniejsze procesory mobilne są piekielnie wolne w porównaniu do desktopowych/laptopowych, szczególnie uwzględniając throttling, a aplikacje tak bardzo się już od prostych desktopowych nie różnią złożonością wykonywanych zadań (kalendarz na desktopie może być nawet prostszy). Do tego na telefonie zazwyczaj inne podzespoły są także znacząco wolniejsze (flash, RAM).

 • majkeljot

  W sumie dziwne, że jeszcze tego nie opatentowali ;)

 • Anonimowy anonim

  Google stworzy coś we współpracy z Nvidią.

 • Miesiu

  Jeśli będzie wykonywał 1 instrukcję Javy w jednym cyklu to OK.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona