Ważne

Nowy Bio Procesor Samsunga może już wkrótce pojawić się w różnych wearables

Wearables już teraz zapewniają szereg przydatnych funkcji, jednak mają potencjał, aby oferować ich jeszcze więcej. Bio Procesor opracowany przez Samsunga może im w tym pomóc i nie chodzi tu wyłącznie o opcje związane z aktywnością naszego organizmu.

Nowy układ wyposażono w moduł, umożliwiający mierzenie pracy serca użytkownika (czyli tzw. EKG). Poza nim zawiera pamięć flash, procesor i moduły Wi-Fi oraz Bluetooth i wykonany jest w 45 nm procesie technologicznym. Dzięki temu jego wymiary zmniejszono do minimum. Jest to bardzo ważne, aby przez dodawanie nowych funkcji nie zwiększać znacznie rozmiarów finalnego urządzenia.

Bio Procesor, jak wspomniałem wcześniej, przynosi ze sobą nie tylko możliwość monitorowania stanu i pracy serca poprzez wykonywanie elektrokardiografii. Potrafi na podstawie zapisanych danych rozróżnić osoby, które noszą jedno wearable. Tak stworzone profile mogą przydać się nie tylko w fitnessie, ale mają umożliwić logowanie się do komputera czy smartfona bez konieczności wpisywania hasła. Dodatkowo (przy użyciu odpowiedniej technologii) pozwoli otwierać drzwi do domu czy samochodu bez potrzeby posiadania przy sobie pęku kluczy.

To jednak jeszcze nie koniec. Bio Procesor, oprócz mierzenia pracy serca, będzie w stanie sprawdzić ciśnienie krwi, a nawet poziom tłuszczu w organizmie.

Samsung cały czas ulepsza swój układ, optymalizując m.in. pobór energii oraz efektywność. Podobno prowadzi już nawet rozmowy z firmami, zajmującymi się produkcją wearables, nad wykorzystaniem przez nich Bio Procesora w swoich produktach. Jego koszt ma wynieść niecałe 200 dolarów, więc nie należy się go spodziewać w tańszych propozycjach.

Źródło: SamMobile, G for Games

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona