Ważne
Wiko VIEW

Wicedyrektor Google ds. designu szydzi z najnowszego WIndowsa

Matias Duarte – osoba odpowiedzialna między innymi za Material Design w Androidzie pochwaliła się ostatnio na Twitterze stwierdzeniem, że Windows 10 jest praktycznie tym samym, co niemal 15-letni Windows XP ze skórką flat design.

Windows 10? Raczej Windows sprzed 10 lat!

Tak kwituje swoje odczucia Duarte po skonfigurowaniu Surface 4 z najnowszymi okienkami na pokładzie. To, co zawiodło Wicedyrektora Google, to sposób działania najnowszych okienek, które przypominają mu poczciwy system z zieloną łąką na tapecie.

Co dokładnie Duarte miał na myśli? Z tweetów niewiele wynika ale dodał, że cenił Windowsa 8 za to, że wyłamywał się ze standardów i próbował zmienić charakter systemu operacyjnego. To wiele wyjaśnia, skoro Windows 8 był “zmianą”, a 10 już nie jest, a jedyna cecha wspólna Windows XP oraz 10, która jednocześnie nie dotyczy wersji 8, to naturalnie menu start, które w obecnej formie nie jest tak przyjazne na urządzeniach dotykowych, jak było to znane z poprzedniej edycji systemu. Rozczarowanie pracownika Google dziwi, dlatego że to właśnie 10 odsłona Okienek zmieniła niektóre elementy systemu (głównie interfejsu), które przetrwały praktycznie niezmienione od czasów Visty, a więc od prawie dekady (jak sam pisze). Zresztą, czy porównanie dziesiątki do Windowsa XP to obraza? Osobiście nie znam nikogo kto miał z tym systemem złe skojarzenia.

Mi pozostaje jedynie życzyć panu Duarte, by prędzej czy później odkrył włącznik trybu tabletu w swoim Surface :)

Źródło: Twitter via Android.com.pl

Komentarze

 • Michał Chęciński

  “Mi pozostaje jedynie życzyć panu Duarte, by prędzej czy później odkrył włącznik trybu tabletu w swoim Surface” Poza tym Win 10 został stworzony, bo ludziom nie podobał się Win 8.X O ironio.

  • Win8 nie podobal się tym co z trybu tabletowego nie korzystali.
   Ci co mieli tablet z win8 nie są jakoś szczególnie zadowoleni z upgradu do win10

   • Dlatego tryb tabletowy powinien przywracać wszystko co zabrali w 10, czyli przedewszystkim wcześniejszą wersję start i charmbar

   • Artur Węgliński

    Ja jestem zadowolony z w10 bardziej niż win8 na moim tablecie.

 • m

  jest literówka nie FLAG desing tylko jak wynika z tweetu FLAT ;)

 • Włącznik trybu tabletu nie zmienia faktu ze win8 byl co prawda nico niedorobionym ale nowatorskim i oryginalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o obsługę dotykiem. Win10 jest pod tym względem krokiem wstecz.
  Pan matias ma racje

  • jarekt

   Absolutnie ma rację. Tryb tabletu jest nieużywalny. Na swoim Surface mam ustawienie na automatyczne przełączanie ale zawsze i tak wracam do trybu desktop. Tryb tabletu nie oferuje żadnej wartości dodanej a tylko ogranicza i zubaża doświadczenia z korzystania. Ogromny krok wstecz.

 • Dzięki temu świat dowiedział się, że Google ma w ogóle dział designu.

  • RA

   Co, obrazono twoje uczucia religijne?

   • JK

    pewnie jest jeszcze wsciekly po tym jak zjechali publicznie windowsa za nieblokowalną inwigilację :)

   • Tak, bo przez niego Święty Tomasz patrzy z nieba i widzi jak robi się kurwę z logiki.

 • xyz

  Android był kiedyś cały czarny więc powiedzieli co wiedzieli :D

 • Piotr

  Czyli nie jestem sam. A wraz z Windows10 zmieniło się nie tylko menu Start, ale przede wszystkim chyba ostatecznie zarzucono w praktyce koncepcję Metro (czy Modern). Po wejściu w zaawansowane ustawienia administracyjne ciągle widzimy te same okienka i menu, które znamy od czasów WindowsXP. Nowe biblioteki, nowe możliwości, nowe aplikacje, ale z punktu widzenia użytkownika kafelki to jednak tylko odświeżenie wygladu interfejsu i to już niepierwszej świeżości.

 • jaro

  Ojojoj, może Matias pomarudzi też na samochody że od lat nic się nie zmienia, a można przeciez kwadratowe koła zrobić. Windows X może ideałem nie jest, XP też nie był jednak androida przebijają wyglądem i funkcjonalnością na każdym kroku.

 • maxiges

  Matias Duarte powiedział chyba słuszną uwagę że Windows 10 w porównaniu do Windowsa XP zmienił się nieznacznie gdyż poza paskiem powiadomień i zmianą menu start na którym są dodane kafelki to niczym w sposobie koncepcyjnym Windows się nie zmienił (z wypowiedzi można wywnioskować że chodzi mu o Windowsa w trybie deskop a nie tabletowym)

  Ale czy koncepcja która jest chyba najlepszą koncepcją jaka może być warto zmieniać ?? Ją sądzę że nie i dlatego uważam że dobrze że Windows 10 wygląda jak poczciwy XP tyle że w nowoczesnym motywie
  Gdyż jest on intuicyjny dla osób które korzystały kiedykolwiek z Windowsa (bo może my “osoby które łatwo przyswajają nowinki” nie widzimy tego problemu gdy dostaniemy nowy sprzęt z całkowicie innym interfejsem bo się z nim szybko osfoimy ale np osoby które są starsze bąć niezbyt utechnologicznione(ciekawe słowotwórstwo) jest im ciężko pojąć te wszystkie wyskakujące okienka jakieś tam przesuwania od krawędzi czy coś innego i np.ja osobiście polecam do Windowsa 8.1 doinstalowanie classic shiella by posiadać te menu”start” by osoby takie nie musiały zbyt wielu żeczy uczyć się od nowa

 • Hipokryta.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona