Duże zmiany w OneDrive – znika nielimitowana przestrzeń dla subskrybentów Office 365, dla wszystkich darmowe tylko 5GB

Jeśli jesteście użytkownikami OneDrive i przechowujecie w tej chmurze (bardzo) dużo swoich danych, dzisiejsze zmiany zapowiedziane przez Microsoft z całą pewnością nie przypadną Wam do gustu.

Koncern z Redmond postanowił bowiem wprowadzić spore zmiany w oferowanej usłudze. Przede wszystkim zlikwidował możliwość korzystania z nielimitowanego miejsca w chmurze przez użytkowników Office 365 (Home, Personal i University) – od teraz subskrybenci będą otrzymywać jedynie 1TB.

Kolejna zmiana zostanie wprowadzona na początku 2016 roku i dotyczy ilości miejsca oferowanego za darmo dla użytkowników OneDrive – z 15GB zostaje zmniejszona do… 5GB, co więcej, bez możliwości otrzymania bonusu 15GB po aktywacji automatycznej synchronizacji zdjęć. Jeśli korzystacie z darmowego OneDrive i macie więcej niż 5GB danych w chmurze, będziecie mieli do nich dostęp jeszcze przez rok od wprowadzenia niniejszych zmian, jeśli nie chcecie lub nie czujecie potrzeby przechodzenia na płatną opcję.

A to wciąż nie koniec. Z początkiem 2016 roku wprowadzony zostanie nowy plan taryfowy – 50GB za 1,99 dolara/miesiąc, a znikną z oferty opcje 100GB i 200GB.

Skąd te niespodziewane zmiany? Microsoft tłumaczy, że wszystko przez grupkę użytkowników, którzy wykorzystywali OneDrive do przechowywania całego zaplecza multimediów – w skrajnych przypadkach do nawet 75TB na osobę. Szkoda tylko, że przez wybryki niewielkiego odsetka użytkowników usługi odbije się to na wszystkich.

To dobry moment, żeby podyskutować na temat chmur – korzystacie? Jeśli tak, z usług którego dostawcy?

źródło: GSMArena, Microsoft

Komentarze

 • Kewin Karlos

  Zgodnie z ostatnimi trendami M$ należy oczekiwać wprowadzenia reklam.

 • “wprowadzony zostanie nowy plan taryfowy – 50GB za 1,99 dolara” – za miesiąc? czy za rok?
  Tak czy tak to Office 365 w subskrypcji na rok jest wart wydanych pieniędzy nawet gdyby oprócz 1 TB OneDrive nie było w nim nic poza tym. I marketingowo chyba Microsoftowi by starczyło nagłośnić te przekroczenia dokonane przez “grupkę użytkowników”, żeby ludzie to zrozumieli. Bo na razie naprawdę mało kto rozumie czym jest OneDrive i Office Online również.

  Domyślam się, że nie była to wcale mała grupka. Ciekawe czy z Polski. W końcu mamy już sporo użytkowników z dobrymi łączami.

  Wczoraj zauważyłem, że synchronizacja z OneDrive mocno spowolniła. Czy to też nie jest przypadkiem reakcja Microsoft na nadużycia?

  Mówię z punktu widzenia bardzo zadowolonego klienta posiadającego ponad 300 GB w OneDrive stale synchronizowanych z lokalnym serwerem. W robocie pracuję jak zawsze, a poza robotą nie narzekam, że coś zapomniałem sobie zgrać!

  • ce#

   Podpisywać się własnym nazwiskiem pod marketingiem szeptanym, to żenujące :( Artykuł nie dotyczy jakości usług MS ale dziwnych kroków i zachowań firmy. Komentarz wywleka wyimaginowany problem… i wychwala microsoft…

   • Z krzesła spadłem czytając Twój wpis! Nie wychwalam Microsoftu. Piszę jak jest. Jaki to problem wywlekam? Zrobiłem Ci jakąś krzywdę, czy co? Jeśli tak, to dzięki prawdziwemu imieniu i nazwisku wiesz kogo masz oskarżyć w sądzie!

  • PW

   ale jakie przekroczenia? przecież oferowali pojemność nielimitowaną!

 • ce#

  Nie często ktoś korzysta z tak gigantycznych ilości danych. Ale jak już korzysta to ms jest na niego zły (75 TB raczej nie jest w bezpłatnej opcji :P za 365 też się płaci). Ludzie to jakaś paranoja. Klientów nazywają cwaniakami bo korzystają z tego za co zapłacili. To jakaś chora firma. Tak chora jak niektóre polskie firemki obrażające swoich klientów.

  • PW

   zgadzam się z przedmówcą :) skoro dają nielimitowaną przestrzeń to jak mogą mieć pretensje o jej wykorzystywanie? zacząłem używać OneDrive tylko ze względu na dużą pojemność i smart files – drugiego już nie ma, a teraz okazuje się że i pierwsze się kończy… dodatkowo obiecywali wcześniej, że nie będą kasować plików w momencie obniżenia planu taryfowego na mniejszy – teraz się wycofują… to tyle jeśli chodzi o zaufanie do firm, którym powierzamy własne pliki.

   • Jeśli na jakimkolwiek produkcie Microsoftu znalazłeś zapis o nielimitowanej przestrzeni to masz rację! Ja do tej pory nie znalazłem, więc nie będę miał do Microsoft pretensji. Przynajmniej jeśli chodzi o odpłatne subskrypcje zawierające OneDrive!

    Przejście z 30 GB do tylko 5 GB to rzeczywiście drastyczna obniżka funkcjonalności OneDrive (bezpłatnego) i mam nadzieję, że nie wejdzie w życie. I tu mogę powiedzieć, że marketing Microsoft i innych komputerowych gigantów jest zrozumiały, ale w długookresowej strategii gospodarczej biznesu totalnie do bani! Zawsze walczy o krótkookresowy wynik finansowy, zamiast o zrozumienie przydatności reklamowanych produktów w społeczeństwie. Czasy kiedy Microsoft stawiał na edukację użytkowników niestety odeszły razem z Gatesem w niepamięć!

    • koszalinski

     “Zawsze walczy o krótkookresowy wynik finansowy,”
     Bo krawaciarze menedżery tak są rozliczani. Od słupków w Excelu. Słupki rosną – menedżer przytula premię. Kwartalną, roczną, jakąkolwiek. I o to chodzi. Długim horyzontem nikt się nie przejmuje bo menedżer wczoraj handlował jogurtami, dziś usługami w MS a jutro będzie w ubezpieczeniach. Więc co go interesuje los MS za kilka lat? Jak on wtedy już w całkiem innej branży będzie “menedżerował”???

 • AS

  Pomijając kuriozalność takich zmian i wywoływanie spadku zaufania do takich rozwiązań należy jednoznacznie przyznać, że dominacja marketingu nad zdrowym rozsądkiem już dawno przekroczyła zdrowe granice. Jak można zakładać, ze mając ograniczone zasoby można ludziom zaproponować nieograniczoną przestrzeń? To mogłoby zdać egzamin w przypadku ograniczenia pasma przesyłu danych. A tak, zawsze znajdzie się grono osób, które skorzysta i wyśle na serwery terabajty danych. maja nauczkę. Teraz tylko wypada poczekać na ruch konkurencji. Tez będą się wycofywać z tak nieprzemyślanych ofert.

 • MS stwierdził ze rewolucja mobilna w jego wydaniu leży i kwiczy, ze nie ma już sensu wychodzić naprzeciw użytkownika bo przekłada się to na realne korzyści, więc przestał udawać dobrego wujka :)

 • Mikaa

  Jak to coś wyłączyć w Windows 10

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona