W czerwcu 2017 roku opłaty roamingowe zostaną zniesione

Wróciłam dziś z Rzymu. Miasta schodów, przemiłych kelnerów i przecenionych pamiątek ze św. Janem Pawłem II (odrobinę dystansu, proszę! ;)). Ale i dość trudnego dostępu do internetu – aby kupić starter pre-paid z internetem mobilnym (jak już się takowy znajdzie) należy okazać dowód osobisty, z kolei aby skorzystać z publicznego darmowego dostępu do WiFi (sieci hotspotów) – albo posiadać włoski numer telefonu, albo podać numer karty kredytowej (w celu weryfikacji użytkownika). Oczywiście mogłam też korzystać z internetu mobilnego, ale ten kosztowałby mnie 1 zł za 1 MB (rozliczane co 1 kB). Wkrótce takim problemom nadejdzie kres.

W Parlamencie Europejskim przegłosowano dziś zniesienie opłat roamingowych na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że z dniem 15 czerwca 2017 roku (już za niecałe dwa lata!) jadąc do któregokolwiek kraju należącego do Wspólnoty, będziemy płacić za dane komórkowe, rozmowy telefoniczne i SMS-y/MMS-y dokładnie taką samą stawkę, co w Polsce.

Ponadto, nieco wcześniej, bo z dniem 30 kwietnia 2016 roku, opłaty roamingowe zostaną obniżone (0,05 euro za minutę rozmowy, 0,02 euro za wiadomość tekstową i 0,05 euro za MB danych mobilnych). Stawki polskie powinniśmy poznać niebawem, aktualnie wynoszą 95 groszy za minutę rozmowy, 30 groszy za SMS i 1 zł za 1 MB danych.

źródło: theverge

Komentarze

 • paul123

  Ciekawe czy producenci tabletow wiedza o tym fakcie bo ostatnio w ich produktach modem 3G/LTE to abstrakcja…

 • voemis

  Kasiu, jesteś wielka i masz rację. Ceny netto – tak! Ale:
  po pierwsze primo – a może ściągasz dane z serwera w państwie na jedną literę (uwaga dla gimbusów: chodzi o SamoA) – sruuu – cło!
  po drugie primo – VAT!
  po trzecie primo – jakaś akcyza od łącznej kwoty…
  No i na koniec podatek od przychodów ze źródeł nieudokumentowanych plus grzywna na podstawie ustawy karnej skarbowej, koszty adwokackie, komornik… Szczęść Boże.
  Zmywam się do Korei Północnej – nie ma internetu, nie ma problemu!
  Pzdr voemis

 • kamil

  to zdecydowanie skok w dobrą stronę. Jeżeli faktycznie roaming zniknie to wreszcie jakiś wymierny zysk bycia w UE. ( o drogach też pamiętam):)

 • Michał

  Znam te bóle z Italii Pani Katarzyno! Wiele razy ludzie na forach piszą jacy to jesteśmy zacofani w Polsce, jaki tu kiepski dostęp do Internetu a telefonia komórkowa to daleko za murzynami…a tu się okazuje że możemy kupić w najbliższym kiosku pre-paida i jak się poszczęści to może operator dać promocje na 6 lub 10GB za takie “grosze” o jakich się w “cywilizowanych krajach” nie śniło (a że mało zarabiamy to już inny temat).
  Co do tego “euro raju” bez roamingu to uwaga na jedno – “fair use” !
  Już teraz w planach taryfowych z odbieraniem w roamingu w UE “no limit” są zapisy o “fair use” tyle że nikt ich nie czyta. Pamietam że jeden polski operator (czy więcej niż jeden) wycofał się z no limit na odbieranie w UE.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona