Ważne

Sony wyjaśnia, dlaczego Xperia Z5 Premium z ekranem 4K wyświetla większość treści w Full HD

Sony Xperia Z5 Premium to pierwszy smartfon na rynku z wyświetlaczem o rozdzielczości 4K. Klient, płacąc za niego (sugerowane) 3999 zł, powinien mieć zagwarantowane niespotykane do tej pory doznania wizualne. Tak się niestety nie dzieje, gdyż 5,5-calowy ekran wyświetla większość treści w Full HD. Sony postanowiło w końcu oficjalnie wytłumaczyć się z takiego posunięcia.

O ile można się spierać o sensowność stosowania rozdzielczości 4K w przypadku wyświetlaczy montowanych w smartfonach, to skoro już się na coś takiego zdecydowano, to wydaje się oczywiste, że cały interfejs powinien być do tego przystosowany.

Sony jednak przeprowadziło badania wśród użytkowników, z których jasno wynika, że są oni zadowoleni z faktu renderowania multimediów do rozdzielczości 4K. Jednocześnie większość z nich stwierdziła, że wyświetlanie reszty interfejsu w Full HD jest wystarczające, biorąc pod uwagę, że czas pracy baterii jest dla nich priorytetową kwestią.

W przypadku Xperii Z5 Premium pojawia się jeszcze jeden problem: na próżno szukać aplikacji firm trzecich, które są zaprojektowane/przystosowane do rozdzielczości 4K. Sony jednak – jak samo mówi – stworzyło smartfon “przyszłości”, gotowy obsłużyć stworzone w przyszłości aplikacje.

Prywatnie mam mieszane uczucia co do Xperii Z5 Premium. Pomijając zupełnie jej cenę, jest to na pewno duży krok naprzód. W ślady Sony na pewno wkrótce pójdą kolejni producenci. Z drugiej strony, jeśli zwiększanie rozdzielczości wyświetlaczy nie pójdzie w parze ze zwiększaniem pojemności akumulatorów i optymalizacją oprogramowania, to nadal będzie to po prostu wojna “na cyferki” między producentami. Szkoda tylko, że najbardziej ucierpi na tym końcowy klient.

Źródło: phoneArena

Komentarze

 • dareczq

  moim zdaniem, bardzo dobre posunięcie ze strony Sony. 4K jak najbardziej dla zdjęć oraz filmów, przy interfejsie czy programach różnica będzie niezauważalna gołym okiem, natomiast na baterie z pewnością miałoby to ogromny wpływ. Pytanie tylko co z graniem w 4K ? :) i czy nawet jeśli producenci gier zdecydowaliby się na taką rozdzielczość to czy sprzęt by to pociągnął – nie sądze.

  • zqsqsqs

   4k i tak nie zauwazysz roznicy chyba ze jestes jakas postacia od marvela

 • Smartfon przyszłości który już za rok będą sugerowali wymienić na nowszy :/

 • LCD

  No dobra, tylko to ma sens w takim razie jedynie przy oszczędzaniu na renderingu bo pixele i tak beda swiecic.

  • Oszczędzają na GPU, ale wątpię, by były to duże wartości. Najlogiczniejsze byłoby danie wyboru użytkownikom (widgetu przełączającego między 4k/1080p), ale to teraz niemodne.

 • Kewin Karlos

  Sony tłumaczy się mało wiarygodnie – dyplomatycznie pisząc.

 • Raul

  Znaczy co takiego szokującego jest w cenie jak się ją porówna z iPhonem?

 • Fedurrr

  Super sprzęt który będzie prosił o naładowania po kilku godzinach użytkowania, strata nerwów i mobilności osobiście mnie przerasta. Na szczęście mam zdrowy wzrok a mimo tego nie widzę różnicy między full HD a 4k na tak malutkich wyświetlaczach.
  Smartfon nie warty ceny. Taka pokazówka możliwości nic więcej.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona