Ważne

Ślepa gonitwa za jak najwyższą rozdzielczością w smartfonach nie ma sensu

Odnoszę wrażenie, że powoli coraz więcej producentów zaczyna dostrzegać, że ślepa gonitwa za jak najlepszymi parametrami w smartfonach nie ma sensu. Wysoka rozdzielczość ekranu odbija się zarówno na czasie pracy urządzenia, jak również na jego płynności działania i wydajności. Do takiego wniosku doszedł szef Meizu, który stwierdził, że przyszłe flagowce firmy będą oferowały ekran Full HD.

Niezależnie od przekątnej ekranu, począwszy od pięciu, kończąc na sześciu (a nawet i siedmiu) calach, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli zapewnia bardzo dobrą jakość wyświetlanego obrazu i ostrość czcionek. 2K, owszem, wygląda lepiej, ale nie jest złotym środkiem pomiędzy wydajnością i czasem pracy działania sprzętu mobilnego. Oczywiście, 2K (i 4K, jak w Sony Xperia Z5 Premium) świetnie sprawdza się w rozwiązaniach związanych z wirtualną rzeczywistością (VR), ale niekoniecznie w codziennym użytkowaniu, kiedy to szybko musimy szukać źródła prądu.

Dotychczas w ofercie Meizu można było znaleźć tylko jeden smartfon z wyświetlaczem 2K, był nim MX4 Pro. Wiele wskazuje na to, że był pierwszym tego typu produktem w portfolio Meizu i, przynajmniej na razie, ostatnim.

Potwierdzeniem słów “głowy” Meizu ma być smartfon Niux, który ma oferować ekran 5,5″ właśnie Full HD. Więcej na jego temat przeczytacie w tym wpisie.

źródło: GizChina, mydrivers

Komentarze

 • CuteAss

  Łał ale ciekawostka.

 • Igor Domagała

  ale 12 calowy tablet 4k chętnie bym przytulił ;)

  • adrenalina

   Ty byś przytulił tablet, a tablet przytuliłby ładowarkę. ;)

   • Igor Domagała

    wincyj pikselów! a tak serio mam teraz tablet 10 cali 2k i mi w zupełności wystarcza. dałem za niego 900 zł razem z klawiaturą. A jak dadzą hybrydę/tablet 4k to może kosztować tyle co xperia z5 premium

 • Grzegorz Alek Buczek

  FHD jest wystarczające do telefon, może jak wysyła jakaś rewelacyjna baterię to 4k i 2k będą miały sens.

 • Obserwator Polityczny

  4K marketingowo ma sens, smartfony robi się po to aby na nich zarabiać. A taka rozdzielczość świetnie pożera zasoby wydajnościowe procesora. Przy normalnym użytkowaniu pomijając bardzo wymagające gry taka moc obliczeniowa w formie np. 8 rdzeni jest niepotrzebna.
  Na dodatek rozdzielczość jest głównym motorem postępu technologicznego na rynku

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona