Ważne

Nextbit Robin – idealny smartfon dla osób, którym ciągle brakuje wolnej pamięci

Jednym z wielu problemów, który martwi głównie bardziej zaawansowanych użytkowników, jest niewystarczająca ilość wolnej pamięci na naszym smartfonie czy tablecie. Oczywiście z ratunkiem może przyjść manualne przeniesienie części danych do chmury lub na kartę microSD, jeżeli dany model ma odpowiedni slot. Nextbit postanowił pójść o krok dalej i stworzył inteligentny sposób, który pozwala zapomnieć o braku wolnego miejsca.

Nextbit to startup założony przez byłych pracowników kilku najważniejszych producentów urządzeń mobilnych. Niedawno rozpoczęła się akcja crowdfundingowa na Kickstarterze – celem jest zebranie 500 tysięcy dolarów, co zapewne się powiedzie (na chwilę obecną przekroczono już próg 140 tysięcy dolarów). Przejdźmy już jednak do głównego bohatera, czyli smartfonu o nazwie Robin.

Telefon ten oferuje zwykłe podzespoły, które spotkamy w wielu, innych modelach z wyższej półki. Ekran IPS ma przekątną 5,2 cala i rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. We wnętrzu zagoszczą Snapdragon 808, 3 GB RAM oraz bateria 2680 mAh. Dosyć standardowo prezentują się również aparaty – tylny ma 13 Mpix, podwójną lampę doświetlającą i autofocus z detekcją fazy, z kolei przednia kamerka 5 Mpix.

Nextbit Robin oferuje oczywiście pełne wyposażenie z zakresu łączności: Bluetooth 4.0 LE (Low Energy), NFC, WiFi a/b/g/n/ac oraz LTE (Band 1/2/3/4/5/7/8/12/17/20/28). Został także wyposażony we frontowe głośniki stereo i czytnik linii papilarnych. Przejdźmy już teraz do największej zalety tego urządzenia.

Całością steruje odpowiednio zmieniony Android. Bazowo smartfon jest wyposażony w 32 GB pamięci wbudowanej, ale gdy zabraknie nam wolnej pamięci (zużyjemy ponad 90% miejsca), Robin automatycznie prześle najrzadziej używane pliki czy aplikacje do chmury, które potem możemy z powrotem przywrócić na telefon. Nextbit zapewnia obecnie 100 GB dla każdego właściciela tego modelu. Jestem ciekaw, czy w praktyce okaże się to godne polecenia rozwiązanie – przesył danych przez otwarte sieci WiFi to niekoniecznie pomysł bez wad.

Warto wspomnieć, że smartfon Nextbita ma odblokowany bootloader. Co ciekawe, wgrywanie Custom ROM-ów na Robina nie będzie oznaczało utraty gwarancji – mądra decyzja producenta. Zobaczymy, jak społeczność oceni ten model.

Nextbit Robin jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: miętowej zieleni oraz czarnej. Aktualnie cena za pośrednictwem Kickstartera wynosi 299 dolarów, ale po osiągnięciu celu zostanie podwyższona do 349 dolarów. Z kolei w oficjalnej sprzedaży to urządzenie pojawi się na początku przyszłego roku. Niestety wtedy przyjdzie nam za nie zapłacić już 399 dolarów, a bonusowo dostaniemy “tylko” 70 GB w chmurze. Wszystkiego mamy się dowiedzieć na styczniowej prezentacji.

źródło: Kickstarter przez Pocketnow

Komentarze

 • jendrush

  Jakakolwiek chmura nie zastąpi slotu na karty pamięci.

  • Fedurrr

   Dokładnie tak jak mówisz. Chmura nic nie daje. Taniej juz wyjdzie jakiś mini pendrive noszony przy kluczach, czy druga karta microsd w micro czytniku. Jakby działa sieć ogólnie dostępna darmowa jak aero2 ale z większa prędkością transferu to jeszcze miało by to sens.

   • jendrush

    Zgadzam się po części. Można by poważniej nad tym pomyśleć dopiero gdyby była dostępna sieć, która w powiedzmy 95% pokrywała kraj, oferowała transfer bez limitu, oraz prędkości 50-100Mbps. Nadal jednak nie było by to to samo co karta:) Karta dostępna w większej ilości miejsc niż 95%, transfery bez limitu, oraz prędkości >100Mbps(zakładam że nie kupujemy najtańszych kart).

 • kamilek2424

  Coś mi się zdaje, że takie rozwiązanie oznacza olbrzymie zużycie transferu danych. Moim zdaniem miało by to sens przy współpracy producenta z jakimiś większymi sieciami komórkowymi, które zapewniałyby bezpłatną lub płatną, ale nieograniczoną synchronizację z chmurą.

 • Jan Kowalski

  Całkiem jak w japkowych sprzętach

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona