Ważne

Sony Xperia Z5+ będzie prawdopodobnie pierwszym smartfonem z wyświetlaczem 4K

Tylko na co to komu...?!?

W najnowszych flagowych smartfonach znajdziemy zazwyczaj rewelacyjne wyświetlacze w rozdzielczości QHD (1440×2560 pikseli). Dla Sony to chyba jednak jeszcze za mało – planuje smartfona z ekranem 4K.

W sieci pojawiły się informacje, że Sony pracuje nad kolejnym smartfonem, który prawdopodobnie będzie nazwany Xperia Z5+. Będzie on charakteryzował się obecnością procesora Qualcomm Snapdragon 810 oraz przede wszystkim wyświetlaczem o zabójczej rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli).

Mam jednak kilka zastrzeżeń, czy smartfon z tak dużą rozdzielczością ma w ogóle sens. Większość ludzi z trudem dostrzeże pojedyncze piksele na wyświetlaczu w rozdzielczości Full HD, a co dopiero QHD. Po co więc pchać się na siłę w stronę 4K? Rozumiem, że producent z kraju kwitnącej wiśni chce zaprezentować coś rewolucyjnego, być w czymś pierwszy na świecie, ale akurat zwiększanie zagęszczenia pikseli na ekranie jest z lekka absurdalne.

Większa rozdzielczość przekłada się na większe zużycie pamięci RAM oraz na potrzebę intensywniejszego działania procesora. Szczególnie to drugie może spowodować, że smartfon może nadmiernie się przegrzewać, nawet jeszcze bardziej, niż obecne, wcale nie takie chłodne modele.

Warto też wspomnieć, że tak duża rozdzielczość będzie potrzebowała odpowiednio dużego akumulatora. Do tej pory zawsze kojarzyłem urządzenia z logo Sony na obudowie, z telefonami długo działającymi po jednym ładowaniu. Jeśli bateria w tym smartfonie nie będzie odpowiednio większa, to może być naprawdę słabo…

Źródło: phonearena

Komentarze

 • Szok

  Bateria będzie w osobnym plecaku ;D Moja Z1 grzeje niemiłosiernie, nie wyobrażam sobie szklanej (albo metalowej :D) Xperi z takim ekranem i tym Snapdragonem :D

 • Maniiiius

  A kilkanaście miesięcy temu ich ceo kpił z 2K.

 • m

  Do Google Cardboard jak znalazł.

 • wz

  Dopóki nie pojawi się Snap 830 albo Exynos 7430 taka rozdzielczość nie ma sensu.

 • Gosc

  4K? i dobrze. Niech prędkości neta rośnie, niech pojemność dysków rosie, niech szybkości dysków rośnie i najważniejsze niech rozdzielczość w laptopach też rośnie bo jakoś sama z siebie nie rośnie i już kilkanaście lat mamy laptopy HD i ich końca na razie nie widać(A w takich budżetowych komórkach kosztujących nie więcej niż 600zł HD to już standard)
  Jeden rynek będzie napędzał kilka innych a my na tym tylko korzystamy.
  Niech autor sobie pomyśli jak tanie są teraz telefony FHD (a jeszcze kilka lat temu ich w cale nie było).
  Ja wiem, że to nie potrzebne i lepiej żeby dali większą baterię ale zawsze lepszy jest postęp niż stanie w miejscu nawet w tej dziedzinie.

  PS: obstawiam, że do 2 lat pojawią się komórki nagrywające w 8K przy 30kl/s (czyli 32Mpix na jedną klatkę) no a potem niestety pojawią się telefony 8K:D

 • Avik

  No to teraz to będzie można w normalnych warunkach pograć w Angry Birds.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona