Ważne

Nowa polityka aktualizacji Google i Samsunga – comiesięczne patche bezpieczeństwa

Na temat urządzeń z Androidem możemy napisać wiele dobrego, ale prawda jest taka, że większość z nich nigdy nie była wspierana długo. Jest to szczególnie widoczne w porównaniu do konkurencyjnych ekosystemów. Poza tym starsze smartfony czy tablety z systemem od Google są narażone na ataki (najnowszy przykład to Stagefright), a łatki bezpieczeństwa nie są dla nich od dawna wydawane. Na szczęście gigant z Mountain View oraz Samsung zamierzają zmienić coś w tej kwestii.

Google ma zapewniać Nexusom comiesięczne “łatki” bezpieczeństwa, ale warto wspomnieć, że podobne zapowiedzi padły już w ubiegłym roku. Oby teraz coś z tego wynikło. Takie patche pojawiałyby się maksymalnie trzy lata po oficjalnej premierze lub 18 miesięcy po wycofaniu danego modelu z oferty Google Play. Same aktualizacje do najnowszych wersji Androida byłyby udostępniane natomiast przez dwa lata od daty wejścia do sprzedaży.

Koreańczycy z kolei obiecali pomniejsze aktualizacje dla urządzeń z serii Galaxy – zastanawiam się, czy będzie dotyczyć również najtańszych telefonów. Oczywiście takie patche byłyby wydawane co miesiąc i udostępniane prawie od razu wszystkim. Piękna zapowiedź, ale trudno aktualnie stwierdzić, czy Samsung rzeczywiście zapewni tak częste aktualizacje związane z bezpieczeństwem.

Tego typu zapowiedzi to znak powolnych zmian w ekosystemie Google. Niestety, o ile więksi gracze będą mogli sobie pozwolić na wypuszczanie podobnych “łatek”, o tyle mniejsi producenci nie będą w stanie pójść w ich ślady. W ich przypadku sytuację mógłby uratować jedynie “czysty” Android.

źródło: Samsung Tomorrow przez Sammobile; Android Blog przez Android Police

Komentarze

 • He? A co to za teoria: ‘o tyle mniejsi producenci nie będą w stanie pójść w ich ślady’ ? Własna czy bezkrytycznie przepisana ?

  • Albert

   Mniejsi producenci dysponują mniejszymi funduszami niż większe firmy. Poza tym zazwyczaj nie wspierają swoich urządzeń. Aktualizacje b-brandów to rzadkość, więc wątpię, aby sytuacja z takimi “łatkami” wyglądała inaczej.

   • 3u Geniusz

    Aha, ciekawa koncepcja. Parę pytań:
    1. Czy wiesz co to jest AOSP ?
    2. Czy wiesz jak się tworzy i modyfikuje własną wersję Androida ?
    3. Czy wiesz o modułowej budowie Androida w wersjach 5 i wyżej ?
    4. Czy znasz przykład jakiegoś chińskiego producenta który aktualizuje swoje telefony ?

    Z artykułu i odpowiedzi widzę że nie, więc proszę najpierw zorientuj się w temacie, potem pisz.

    • Albert

     Popatrz na najtańsze smartfony od b-brandów i zastanów, czy rzeczywiście jest szansa, że będą dostawać takie aktualizacje. Część firm dodatkowo modyfikuje oprogramowanie – AOSP nie zawsze jest chętnie wybierane.
     Oczywiście, na rynku są firmy z Chin, które starają się wydawać często update’y, m.in. Xiaomi czy Huawei. Zresztą obecnie nikt, poza Google (na razie wyłącznie Nexusy!) i Samsungiem, nie poinformował oficjalnie o zapewnieniu takiego wsparcia.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona