Ważne

Google oraz MIT opracowali testową wersję algorytmu, który potrafi usunąć refleksy ze zdjęć

Zawsze, gdy chcemy zrobić zdjęcie naszym smartfonem przez okno, pojawiają się problemy z refleksami. Google we współpracy z Instytutem Technologicznym w Massachusetts (MIT) stworzył specjalny algorytm, który pozwala zapobiec takiej niepożądanej sytuacji, a także usunąć z fotografii m.in. krople wody. Na razie wersję testową zaprezentowano podczas Siggraph 2015.

Aktualnie całość prezentuje się lepiej niż obiecująco. Bez problemu możemy pozbyć się refleksów ze zdjęć oraz np. kropel wody czy siatki ogrodzeniowej. W dodatku algorytm radzi sobie nawet w gorszych warunkach oświetleniowych.

Aby uzyskać takie efekty musimy nakręcić bardzo krótkie wideo. Następnie algorytm ocenia głębię obrazu i wykrywa wszystkie elementy, które byłyby niechciane. Potem puste miejsca są uzupełniane na bazie informacji z innego ujęcia. Dzięki temu robienie fotografii przez okno nie będzie musiało być już równoznaczne z trochę nieostrym obrazem.

Szczegółowe działanie algorytmu możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Niestety obecnie nie wiadomo, czy i kiedy podobna technologia pojawi się w urządzeniach mobilnych. Niewątpliwie Google i MIT wykonali dobrą robotę – stworzyli najlepsze rozwiązanie tego typu.

źródło: przez Techcrunch, Android Authority

Komentarze

 • Diggy Orwel

  Przypuszczam że nie prędko ta funkcja trafi do mas. Adobe jakieś 2 lata temu także zaprezentowało cudowną opcję w najnowszej wersji Photoshopa CC która w niesamowity sposób korygowała poruszone i nieostre zdjęcia do w pełni ostrych. Jednak finalnie PS pojawił się bez tej funkcji.

  • aaa

   Bo tamta funkcja zapewne nie działała prawie w ogóle i tylko marketingowo pokazano jak mogłaby działać. Tutaj z kolei przydatność jest niewielka – bo najczęściej chciałoby się usunąć odbicia ze zdjęć z autokaru czy samochodu – a wtedy na filmik nie ma czasu, bo cel zdjęcia też się przesunie.

   • Diggy Orwel

    Po czym wnosisz że ta funkcja nie działała prawie w ogóle ?
    Czyżby na filmie powiedzieli coś co pominąłem? Przytocz mi proszę skąd takie domysły.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona