Ważne

Surface Phone – czy to w ogóle możliwe?

Zarówno na zachodnich portalach, jak i w komentarzach na Tabletowo rozgorzała dyskusja na temat możliwości pojawienia się smartfona pod marką Surface – telefonu z pełnym Windowsem i procesorem Intela w architekturze x86.

Czy to w ogóle możliwe? Sukcesywne przejście z marki Lumia na Surface jest więcej niż prawdopodobne, ale czy wiąże się to z wyprodukowaniem urządzenia z pełnym Windowsem? W tym drugim przypadku sprawa nie jest tak oczywista, a problemy związane z takim projektem są natury architektonicznej.

Zacznijmy jednak od planowanych na jesień flagowców, czyli (najprawdopodobniej) Lumii 940 i 940 XL. Samo nazewnictwo tych modeli słusznie wskazuje na ich pochodzenie. Będą to smartfony wywodzące się jeszcze ze „starej” Nokii, zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jak i podejście do doboru podzespołów. Od ponad tygodnia, Panos Panay, szef linii Surface odpowiada za cały pion sprzętu w Microsofcie, ale nie możemy się spodziewać, że jego działania będą miały znaczący wpływ na ostateczny kształt nadchodzących flagowców. To modele przejściowe – połączenie spuścizny Nokii i myśli technologicznej Microsoftu, zaprojektowane wiele miesięcy temu.

W kontekście powyższego, głośno zaczęło się mówić o pojawieniu się „prawdziwego” smartfona od Microsoftu stworzonego od podstaw przez ten sam zespół, który odpowiedzialny był za powstanie tabletów Surface. Zachodni blogerzy i dziennikarze wskazują na wewnętrzne źródła, które uprawdopodobniają taki scenariusz, ale musimy mieć na uwadze kilka zasadniczych przeszkód na drodze do stworzenia „smartfona, który zastąpi ci komputer”. A najważniejsze przeszkody, to aplikacje, wydajność i interfejs.

microsoft-surface-phone-concept

Aplikacje

Trzeba pamiętać, że chcąc stworzyć smartfona, który zastąpi również komputer, urządzenie takie musi być przede wszystkim i po pierwsze… świetnym smartfonem. Nic odkrywczego, ale wiele osób o tym zapomina. Pomijając specyfikację techniczną, płynność działania, jakość aparatu czy żywotność baterii, dobry smartfon musi mieć większość popularnych aplikacji. A musimy pamiętać, że pełny Windows 10 (x86) nie ma i nie będzie miał możliwości uruchamiania mobilnych aplikacji Windowsa Phone 8.1 kompilowanych dla procesorów ARM. Ale przecież Microsoft może je przekompilować, prawda? Niestety nie. Depozytorami kodu źródłowego tych aplikacji są tylko i wyłącznie ich twórcy i to na nich spoczywałby ciężar przekompilowania wszystkich swoich appek i wrzucenia ich do sklepu. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale patrząc na historię – tylko nieliczni deweloperzy dbają o appki dla WP.

Co to mogłoby oznaczać w praktyce? Mówi się, że sytuacja aplikacji dla WP wygląda bardzo słabo. Sytuacja aplikacji dla W10 na smartfona wyglądałaby (przynajmniej na początku) wręcz koszmarnie. Teoretycznie, uniwersalne aplikacje są tworzone zarówno na platformę ARM i x86, ale na razie poza kilkoma appkami od Microsoftu i dość ubogim w funkcje Twitterem jest ich jak na lekarstwo, delikatnie rzecz ujmując. Jeśli projekt Universal Apps okazałby się sukcesem, smartfon x86 z uniwersalnymi appkami to by było coś – ale pewnie dopiero w 2017 czy 2018 roku, czyli w momencie gdy większość obecnych tytułów na WP8.1 zostanie przeniesiona na W10. Jest też inna możliwość. „Surface Phone” z procesorem x86 może być urządzeniem dla biznesu, o którym mówił Satya Nadella. Klienci biznesowi nie są zainteresowani najnowszymi appkami, a wręcz przeciwnie. Im prościej, tym lepiej – a liczyć się będzie bezpieczeństwo, łatwość zarządzania flotą urządzeń i dostępność narzędzi biurowych oraz biznesowych.

Wydajność

Drugi problem to dwa środowiska uruchomieniowe. Pierwsze z nich, do aplikacji dotykowych (WinRT) oraz drugie, do klasycznych programów desktopowych i procesów systemowych (Win32). Aplikacje WinRT są sandboksowane, co w znacznym stopniu zwiększa ich bezpieczeństwo. Nie mają dostępu do niskich poziomów systemu, rejestru i nie mogą dowolnie „hulać” sobie w tle zjadając czas procesora, a co za tym idzie czas pracy naszych baterii. Nie jest to aż takim problemem w dużych tabletach czy laptopach, ale smartfon x86 z poinstalowanymi programami działającymi w tle miałby ogromne problemy z czasem życia na jednym ładowaniu i „grzaniem się” w trybie czuwania. Problemem (choć nie tak wielkim) jest również rozmiar samej instalacji systemu i desktopowych programów, które szybko potrafiłyby zatkać pamięć smartfona. Nie wspominając o problemach Intela z wbudowanymi modemami LTE.

Każdy, kto choć trochę interesuje się architekturą systemów wie, że obecny desktopowy Windows 10 nie jest dostosowany do małych urządzeń mobilnych. To armata projektowana głównie pod desktopy i laptopy, ze wsparciem dla tabletów i obsługi dotykiem. Może właśnie dlatego małe tablety z Windowsem nigdy nie osiągnęły dużej popularności, pomimo drastycznego spadku ich cen. Ludzie nie chcieli „pełnego komputera” w tablecie, skoro sam tablet nie był dobrym… tabletem. W przypadku smartfona problem ten staje się jeszcze bardziej widoczny. W 2016 roku żaden procesor x3 nie będzie ani świetnym czipem mobilnym, ani desktopowym. To dalej wiele za mało, żeby płynnie obsłużyć bardziej zaawansowane aplikacje pulpitowe. A proste appki pulpitowe mają (najczęściej) z kolei swoje odpowiedniki dotykowe.

surface-phone-new-2013

Powłoka graficzna

Kolejna kwestia to interfejs i powłoka. Interfejsy i powłoki Windows 10 i Windows 10 Mobile są różne i jak na razie UI pełnego Windowsa 10 wygląda przyzwoicie (choć nie perfekcyjnie) jedynie na urządzeniach większych niż 8 cali. Chcąc wprowadzić W10 x86 na smartfony, Microsoft musiałby wprowadzić dużą aktualizację systemu, zmieniając powłokę i dostosowując ją do małych ekranów. A gdyby chciał zdążyć na początek czy środek roku 2016, zapewne już byśmy o tym usłyszeli. A to duży nakład pracy. Obecnie wiele ustawień i opcji systemu dalej znajduje się w „starym” Panelu Sterowania i desktopowych okienkach. Taki dostęp do ustawień jest z oczywistych przyczyn nieakceptowalny na smartfonie.

Podsumowując – „Surface Phone” może być ciekawym projektem, który ujrzy kiedyś światło dzienne, jednak nie spodziewałbym się go tak szybko, jak sądzą niektórzy dziennikarze i blogerzy. Problemy z kompatybilnością aplikacji, wydajnością i interfejsem, to nie jest coś, co można przeskoczyć w kilka miesięcy. Nie zmienia to faktu, że po Surface Phone z x86 ustawiłbym się w kolejce (gdyby w Polsce były sklepy Microsoft Store).

Komentarze

 • kret

  Po raz kolejny – po co komu system bez aplikacji? Smartfon, który nie spełnia podstawowych funkcji smartfona?

  • Dokładnie to napisałem ;)

   • qba

    Na Surface Pro też nie ma mobilnych aplikacji, a mimo wszystko ludzie go kupują.

    • 1. Są
     2. SP to komputer klasy biznes. Jaki to ma związek z dyskusją o smartfonach?

     • qba

      1. Podaj link do Snapchata ;)
      2. Surface phone to ma być telefon klasy biznes.

     • Nie przypominam sobie, żebym mówił o dostępności Snapchata na Windowsa?

     • 123qwerty

      Co to jest ten Snapchat?

  • Tomasz Lenartowski

   Po raz kolejny dostaniesz te same odpowiedzi: “użytkownicy nie instalują aplikacji”, “na WP są aplikacje od wszystkiego a nie 1000 aplikacji do pierdzenia na android dla gimbazy”, “problem aplikacji istnieje ale jest najmniej istotny” i wyzwiska. Serio chcesz się w to bawić? XD

   • Stary Virus

    A według Ciebie ludzie kupując jakieś samsungowe nonejmy czy inne smartfony z dolnej półki kupują je dlatego, że jest tam snapchat i aplikacja do sterowania mikrofalówką, której nie ma na WP?

    • Tomasz Lenartowski

     Widzisz kret, już się zaczyna. Dawaj popcorn ;D

     • Artur Węgliński

      Tomasz właśnie ze względu na apki i gry których na WP nie ma ten system mobilny nie jest tak popularny jak android czy ios. Czasy kiedy telefon służył tylko do dzwonienia już dawno przemineły.

     • Tomasz Lenartowski

      Jeśli uważasz że to mi należy to tłumaczyć to znaczy, że nie masz pojęcia co przeczytałeś :).

     • Artur Węgliński

      Nie kolego nic nikomu nie tłumaczę tylko stwierdzam fakty.

     • Tomasz Lenartowski

      Ale po co w moją stronę? Do ludzi na ulicy też podchodzi i im mówisz dlaczego WP jest mniej popularny? XD

    • Dla indywidualnego usera Snapchat czy appka do obsługi np aparatu zewnętrznego czy telewizora mogą być BARDZO ważne. Choć mowa raczej o młodszym, appko-świadomym pokoleniu. Dlatego moja żona ma LG G3, a nie Lumię 930 ;) Jedynym rynkiem, gdzie WP radzi sobie przyzwoicie jest rynek korpo, gdzie appki konsumenckie nie są potrzebne, a wręcz niepożądane. Szczególnie w świetle ostatnich luk bezpieczeństwa w Andku i opieszałości w ich łataniu.

     • mozilla007

      Gdybyś wziął żonie Lumie to byś musiał jej naprawdę nienawidzić.

    • Pawel

     Na pewno to że jest aplikacja której używam od dawna i korzysta mi się z niej dobrze nie będzie przeszkodą przy zakupie “samsungowego nonejma”. A tak się składa że więcej jest z WP na Androida niż z Androida na WP.

     • mozilla007

      A to gdzie tego więcej WP na androidzie? Bluetooth działa od zawsze, kopiuj wklej tez było od zawsze. Personalizacja jaka chcesz itd . Więc gdzie więcej WP na androidzie? Raczej WP goni nie udolnie Androida. Z tym tempem to za jakieś 30 no może 25 lat będzie funkcjonalny jak Android 1. 6.

     • Pawel

      Strategicznie ważne na WP są usługi Microsoftu. Natomiast na Androidzie – usługi Google. O ile te od Microsoftu są na Androidzie, o tyle na WP Google’owych brakuje.

     • mozilla007

      A po co Google ma się pchać w coś co już dawno jest na straty spisane ? Na tym polega biznes, nie inwestuje się w coś co jest nie opłacalne. Sam popatrz ile MŚ dopłaca do tego interesu a zainteresowanie maleje.

    • mozilla007

     A to jak masz pilot od TV to leży w kartonie czy wolisz kupić TV oraz bez pilota ? Zastanów się bo bredzisz. WP to taki telewizor z nie działającym pilotem i jednym słusznym kanałem, wiec co lepsze ?

   • Sosna

    Pisanie, że na WP nie ma aplikacji to trochę śmieszne jest. Pewnie że nie tyle jak na androidzie, ale nie ma ich tam 5szt… Proszę … Masz telefon z WP czy wnosisz z komentarzy innych adroiduserów?

    • Tomasz Lenartowski

     A czy ja napisałem, że nie ma? To kret napisał. Ja mu tylko dałem standardowe odpowiedzi jakie otrzyma by ułatwić wszystkim życie i zobaczyć wasz ból dupy. Cel zrealizowany jak widzę.

     • Sosna

      Ból dupy jak to romantycznie ująłeś, masz Ty, skoro się nie zdrowo podniecasz.
      Skoro dajesz takie wg Ciebie standardowe odpowiedzi, to sam masz problem i powielasz bełkot a wygląda na to że nie masz swojego zdania ani doświadczeń z WP, co jest najbardziej groteskowe. Podobnie do księdza, który naucza jak uprawiać seks, nie mając o tym pojęcia (przynajmniej w założeniach). Także kup maść i ulżyj sobie. Pozdrawiam.

     • Tomasz Lenartowski

      A gdzie ja kogoś nauczam o Windowsie? Nie wyraziłem na jego temat żadnej opinii. No chyba, że jakąś widzisz to proszę, zacytuj :). Natomiast z fanami Windowsa, którzy rzucają się na każdego kto nie pieje peanów na cześć tego systemu mam duże i bardzo Ci dziękuje że pomagasz mi je powiększać. Następnym razem dodam Twój tekst o księdzu do standardowych komentarzy, aby nigdy nie zaginął w mrokach historii. Właściwie dodam go w tym.

     • Sosna

      Wygląda na to, że jesteś taki sam jak fanatycy WP których tak krytykujesz, skoro sprawia Ci przyjemność podpowiadanie śmiesznych Twoim zdaniem szablonowych odpowiedzi WPuserów. Generalnie wypowiadając się nie na temat wątku a podgrzewając mało błyskotliwą wypowiedź przedmówcy sam powiększasz grono użytkowników Androida, którzy na siłę czytają o WP i hejtują wszystko co jest o WP a nic nie wnoszą … Cieszę się, że podobał Ci się tekst o księdzu ;-)

  • qba

   Z tego samego powodu co tablet Surface Pro, na który też nie ma mobilnych aplikacji.

 • dafuq

  Surface Phone z Androidem i po zadokowaniu Windowsem 10 to byłby strzał w dziesiątkę.

  • Sama idea nie jest tak szalona jak mogłoby się wydawać. AOSP i l launcher Microsoftu z ich appkami. To jednak byłoby zupełne zaprzeczenie idei Continuum i Universal Apps.

 • top

  Na rynku brakuje telefonów dla biznesu jeżeli Microsoft poszedłby w tym kierunku to by by był strzał w10 ,kupiłem Htc m8 i uważam że android jest systemem dla dzieci .

  • qba

   Może przejrzyj zawartość sklepu, jest wiele biznesowych aplikacji.

  • mozilla007

   Tak zabawka dla dzieci to czemu MS wydaje lepszej jakości aplikacje właśnie na Androida i iOS? Jak widać nawet oni wiedzą że WP to system dla dzieci, a te dwa systemy dorosły by być narzędziami w pracy. Miałem porównanie Note 3 i Lumia 1520. Lumia znalazła zastosowanie TYLKO podczas dzwonienia i smsowania i na tym koniec. Note to narzędzie do pracy, a nie zabawka taka jak ta Lumia.

 • uru28

  Skoro są mikro komputery typu Intel Compute Stick to myślę że technicznie nie było by to aż tak karkołomne zadanie zrobić smartfon z pełnym Windowsem. Nowe typy pamięci łączące zalety RAM i SSD mogą w tej materii bardzo pomóc,a kwestia interfejsu…Nikt normalny nie będzie przecież korzystał na na ekranie 6 czy 7″ z programów desktopowych, co nie znaczy że nie było by chętnych na posiadanie telefonu który pozwoli na odpalenie takowych po podłączeniu do dużego ekranu…Nawet dotykowy interfejs z 8.1 dał by radęOkiem laika to zasilanie jest na ten czas najsłabszym ogniwem..

  • Technicznie to wiele rzeczy jest możliwe, nawet Windows 95 na smartwatchu (true story) :) Tylko jak zrobić, żeby taki smartfon-PC:

   – nie dusił się się na bardziej złożonych programach desktopowych
   – nie umierał po 5h używania
   – nie miał więcej niż 10-12 mm grubości i 200 g wagi
   – nie kosztował 1500 $

   Bo moja teza z wpisu jest taka: żeby to w ogóle miało sens, urządzenie to musi być przede wszystkim dobrym smartfonem.

   • uru28

    Zależy co kto rozumie poprzez “bardziej złożone programy desktopowe” ;) Nie wydaje mi się by taki telefon był używany do zaawansowanych prac w środowisku CAD choć ono i tak nie jest najbardziej zasobożerne (aczkolwiek mogę się mylić). Zależy do kogo miało by to być skierowane bo jeśli do korpo to M$ mógł by zaprząc AZURE do bardziej wymagających obliczeń i wtedy praktycznie wszystko pójdzie na takim wspomaganym sprzęcie, choć to rozwiązanie ma oczywiście wady.Jeśli zaś do klienta masowego to śmiem twierdzić że ten na prawdę “masowy” klient raczej nie używa na co dzień kolosów których nie są w stanie pociągnąć dzisiejsze tablety czy hybrydy z windowsem. To jak z tym wielkim halo o aplikacje na androida gdzie prawda jest taka że ich ilość zgadza się z prawdą, co nie zmienia postaci że większość z nich to duperelki a nie użyteczny soft.
    Cena owszem choć to również zależy od grupy docelowej (a linia surface raczej nie jest skierowana do każdego) więc i telefon raczej był by sprzętem premium, a nie widzę sensu robienia kolejnej linii vs lumia…
    Oczywiście z tezą wpisu się jak najbardziej zgadzam ;)

    • Problem w tym, że większość “nie-złożonych” desktopowych programów ma swoje dotykowe androidowe odpowiedniki (edycja grafiki, wideo, kodu, dźwięku, CRM, CMS, etc…). IMO jedyną prawdziwą przewagą byłoby odpalanie bardziej złożonego softu. A odciążenie lokalnego CPU przez chmurę to jak najbardziej przyszłość, ale na pewno nie przez najbliższe 1-3 lata.

   • qba

    Surface Pro nie spełnia tych punktów, a mimo wszystko go zrobili.

   • Oizo

    Szczerze to nie wyobrazam sobie pracy na takim malym urzadzeniu z pelnym windowsem. Acz kolwiek mogloby to byc cos nowego…

   • kuka

    Ale w czym widzisz problem. Jest juz kilka telefonow na SoC x86, co za problem zainstalowac na tym W10 zamiast androida. Wtedy mamy pelna winde bez ograniczen emulacji, itp. A na atomach dzialaloby to juz calkiem sprawnie. Do tego wyjscie microHDMI i mamy pelny komputer bez zadnych kompleksow. Ja juz od dawna na to czekam. Zapewne jak zwykle Chinczycy najpierw cos takiego wypuszcza, skoro obecnie tluka tyle tabletow z Intelem i Winda.

 • Emeeeeertt

  Microsoft rozpocznie, pokaże referencyjny model, potem dołącza inni producenci i zaleją takimi urządzeniami rynek. Za kilka lat jest realne, że takie smartfoPCty mogą mieć 15-20% rynku smartfonow.
  Powtórzę to jest jedyny kierunek dla Microsoftu, jeżeli Microsoft tego nie zrobi, to stanie się systemem niszowym tylko glownie dla korporacji. Za kilka lat gdy chmury i aplikacje webowe się spopularyzuja może się okazać, że nikomu juz nie będzie potrzebny Windows a szczególnie na rynku konsumenckim jeśli chodzi o Pcty . A Google będzie gryźć i gryźć coraz bardziej widząc jakiego ma słabego przeciwnika, także rynek profesjonalny, korporacyjne. Smartfopcty to tak naprawdę jedyny kierunek jeśli chodzi o zatrzymanie tego procesu i wciąż utrzymanie się na rynku przez Microsoft. W takich kategoriach trzeba na to patrzeć.

  Tak więc, rozpatrywanie, że takie urzadzenie będzie słabe, niefajne itd nie ma najmniejszego sensu ono musi być i musi się doskonalić jeżeli Microsoft chce się liczyć

  • Żeby Google miało jakiekolwiek szanse na rynku profesjonalnym, musiałoby poważnie pomyśleć o bezpieczeństwie. Na razie korpo masowo odchodzi od początkowego zachłyśnięcia Androidem i pakietem Google for Work.

   • RA

    To windows jest bezpieczniejszy od androida?

    • stiopan

     Bezapelacyjnie.

    • Bezpieczniejszy to pojęcie względne i relatywne. Windows dostaje łatki bezpieczeństwa z dnia na dzień z pominięciem producentów i operatorów i tu jest jego przewaga nad Robotem. Android albo nie dostaje ich wcale, albo użytkownicy muszą czekać miesiącami na decyzję producenta czy operatora. Duże firmy nie mogą sobie na coś takiego pozwolić.

     • RA

      A Google Play Services, to co robi?

     • A jaki to ma związek z bugami na poziomie systemu?

 • raul

  Microsoft, biznes, bezpieczeństwo… zabrakło tylko wycieków danych do NSA i szpiegostwo przemysłowego do kompletu aby każdy europejski biznesmen się rzucił na taki telefon.

 • ENTER

  Panie Górecki MS już rozwiązał problem aplikacji:)

  https://wpworld.pl/44485/emulator-windows-10-mobile-build-10240-juz-dostepny-w-sieci-do-pobrania/
  A tak na serio przeportowanie to nie powinien być żaden problem.

Przeczytaj następny wpis

Bevel pozwoli na robienie zdjęć 3D smartfonem lub tabletem

Na Kickstarterze trwa właśnie jego akcja crowdfundingowa

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona