Ważne

Wyczerpujące wieści na temat smartfonów Microsoftu – Lumii 950 i 950 XL

Microsoft Talkman (950) i Cityman (950 XL) to modele ze świetnymi podzespołami

Nowe smartfony z Windowsem 10 Mobile są bardzo wyczekiwane, głównie przez fanów amerykańskiej firmy. Dotychczas pojawiły się już wieści o kolejnych modelach z niskiej i średniej półki, a teraz dowiedzieliśmy się prawie wszystkiego o flagowych Lumiach 950 oraz 950 XL, które kryją się na razie pod nazwami Talkman i Cityman. Czy będą mogły podjąć walkę z innymi topowymi urządzeniami?

Microsoft Talkman (950) i Cityman (950  XL) to modele ze świetnymi podzespołami. Oba telefony otrzymają ekran QHD, ale o różnej wielkości – wyświetlacz w Lumii 950 ma mieć przekątną 5,2 cala, a w 950 XL o 0,5 cala więcej. Nie zabraknie także na ich pokładach 3 GB RAM, 32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozbudowy o kolejne 128 GB, skanera tęczówki oka (dla Windows Hello), USB typu C, wsparcia dla ładowania bezprzewodowego QI, frontowej szerokokątnej kamerki 5 Mpix czy aparatu Pureview 20 Mpix. Warto wspomnieć, że większy wariant otrzyma potrójną lampę doświetlającą.

Microsoft Talkman zostanie wyposażony w sześciordzeniowy układ Snapdragon 808, podczas gdy Cityman będzie działał w oparciu o ośmiordzeniowego Snapdragona 810. Mniejszy flagowiec będzie zasilany przez baterię 3000 mAh. W większej Lumii ma znaleźć się miejsce dla akumulatora 3300 mAh. Warto wspomnieć, że zarówno 950 jak i 950 XL pojawią się w sklepach w dwóch wersjach kolorystycznych: matowej bieli i czerni.

Opcjonalnie nowe topowe modele od Microsoftu będą mogły zostać wzbogacone o Surface Pen albo specjalne etui, które ma być dostępne w następujących barwach: czarnej, brązowej i biało-srebrnej. Miałoby specjalne okrągłe wycięcie na środku ekranu. Rozwiązanie znane z Asusa czy LG, które pozwala nawet przy zamkniętym coverze np. sprawdzić, kto do nas dzwonił czy szybko zrobić zdjęcie. Kolejnym ciekawym dodatkiem będzie “Munchkin”. Jest to stacja dokująca z portem USB, pozwalająca na korzystanie z trybu Continuum z pomocą m.in. klawiatury czy myszki. Cena? Prawdopodobnie 99 dolarów.

Początkowo skaner tęczówki oka może w ogóle nie działać. Na szczęście Microsoft około miesiąc lub dwa po oficjalnej premierze ma wypuścić “łatkę”, która uczyni z tego dodatku bardzo funkcjonalną rzecz.

Microsoft Lumia 950 i 950 XL będą smukłymi smartfonami. Ich grubość ma wynieść ok. 7, 8 mm, zaoferują wymienialne baterie, a wygląda będzie przypominać połączenie Lumii 928 z 830 (zapewne wystający aparat główny). Widoczne będą również niezaokrąglone krawędzie i płaskie szkło na ekranie, a klawisze głośności będą rozdzielone przez przycisk zasilania.

Nowe flagowce z Windows 10 Mobile zapewne poznamy podczas targów IFA 2015. Jako pierwszy do sprzedaży trafi model 950, a wersja XL dołączy do niego trochę później. Co ciekawsze, modele o kodowych nazwach Honjo, Saana, i Guilin zostały anulowane – prawdopodobnie to właśnie Lumia 550, 750, a także 850. Jednak Amerykanie już pracują nad Saimaa, czyli kolejnym przedstawicielem serii 6xx.

źródło: Windows Central

Komentarze

 • Mihau

  950 wygląda dobrze, ale na cholerę to QHD…

  • Albert

   Cóż, rywale z Androidem trochę wymusili na Microsofcie zastosowanie ekranów QHD w nowych flagowcach. Mam jednak nadzieję, że nie odbije się to negatywnie na czasie pracy.

 • dafuq

  Bardzo fajny smartphone. Szkoda, że ma Windows 10 Mobile, a nie po prostu Windows 10.

  • Desktopowy Windows na telefonie?

   • Elomeloczydwazero

    Dunia, mordo ty moja. Skoro “polskie” b-brandy potrafią zrobić siedmiocalowe tablety z Windowsem 8 na beznadziejnych podzespołach, na nawet Microsoft sprzedaje słabego, ośmiocalowego HP Stream 8 to co stroi na przeszkodzie upchania pełnego Windowsa w phablecie?

    • Mihau

     Choćby rozmiary tego systemu, jego złożoność, najpewniej gorsza energooszczędność niż Windows Mobile, konieczność stosowania procesorów x86, czy ograniczenia termiczne małych obudów telefonów. To nie są rzeczy nie do przeskoczenia, ale jednak pewne wady. Oczywiście by się dało, ale cena byłaby wysoka, podaż niewielka, a praktyczność prawdopodobnie nie za duża. Trzeba by bardzo dużo rzeczy zrobić bardzo, bardzo dobrze (zarządzanie energią, bateria, obudowa dobrze oddająca ciepło, sensowny zestaw złączy, porządna stacja dokująca, odpowiedni soft itd.), żeby wyszło z tego coś fajnego. Nie przeczę, że sam bym się chętnie w taki sprzęt zaopatrzył – ale nie spodziewam się, żeby ktoś takowy szybko popełnił (choć były próby).

    • A tryb Continuum dla topowych Lumii?

     • To dalej nie desktop. Pelny Windows na razie ma interfejs nienadający się do mniejszych urządzeń. No i nie ma aplikacji mobilnych dla smartfinow.

 • Raul

  Odciski zebrane, tęczówki następne. A redaktor się z tego cieszy.

  • Albert

   Sam decydujesz, czy chcesz korzystać z takich skanerów.

  • False. Po pierwsze nie odciski/tęczówki, tylko ich hasze – niesymetryczne, nieodszyfrowywalne funkcje skrótu, po drugie, Windows Hello przechowuje je TYLKO lokalnie w urządzeniu, a nie w chmurze.

 • Na razie moje wrażenia są neutralnie-negatywne

 • Rafał

  Będzie Dual Sim?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona