Ważne

Nowe statystyki sklepów z aplikacjami. Kolejna część bitwy pomiędzy App Store a Google Play

Niewątpliwie ważnym czynnikiem przy wyborze nowego urządzenia mobilnego jest jego system operacyjny. Tak naprawdę od niego zależy, do jakiego sklepu z aplikacjami uzyskamy dostęp – w tej dziedzinie prym wiodą Android oraz iOS. Niedawno poznaliśmy nowe statystyki, dotycząc właśnie App Store oraz Google Play. Która firma tym razem odniosła większy sukces?

Google Play zanotowało aż o 85 procent więcej pobrań programów niż App Store, co oznacza spory wzrost względem ubiegłych kwartałów. Jednak te rezultaty nie spowodowały równie dobrych wyników finansowych. Apple zdołało na tym zarobić więcej niż rywal z Mountain View – różnica wyniosła blisko 40 procent.

Na pewno obie firmy uzyskały spore przychody. Zresztą Google mozolnie odrabia stratę, chociaż jest to spowodowane wzrostem sprzedaży budżetowców z Androidem na rynkach rozwijających się. Nie da się ukryć, że nie są to państwa szczególnie bogate. Natomiast Apple rośnie w coraz bogatszych Chinach. Myślę, że wyniki pod koniec roku będą mogły zaskoczyć.

google-play-kontra-app-store

Oczywiście dowiedzieliśmy się także, jakie kategorie aplikacji cieszyły się największą popularnością. W obu przypadkach, co nie powinno nikogo zdziwić, prym wiodą gry. Zarówno w Google Play, jak i App Store, chętnie pobierano także programy związane z fotografią, reszta klasyfikacji różni się znacząco. W ekosystemie Apple chętniej stawiano na portale społecznościowe, a w systemie Google na różnego rodzaju tytuły z kategorii „Narzędzia”.

Na poniższej infografice możecie również zobaczyć, która kategoria aplikacji przyniosła największy zysk.

google-play-app-store-najpopularniejsze-kategorie

Apple bardzo zyskało na zwiększeniu sprzedaży urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w Chinach. Właśnie w Państwie Środka pobrano najwięcej aplikacji z AppStore, a podium uzupełniły Stany Zjednoczone i Japonia. Podobnie wygląda pierwsza trójka, jeżeli chodzi o ilość wydanych pieniędzy w tym sklepie.

Natomiast Google Play zawdzięcza wysoki wynik pobranych programów Stanom Zjednoczonym, Brazylii, Indiom, Rosji oraz Meksykowi. Niestety taka struktura spowodowała, że wyniki finansowe wyglądają mniej okazale niż rezultaty rywala. W tej kategorii zaskakująco wysoką pozycję zajął Tajwan, który prześcignął Niemcy.

google-play-kontra-app-store-1

Kolejną część rywalizacji pomiędzy AppStore, a Google Play można uznać za remis. Oczywiście z uwagi na olbrzymią liczbę urządzeń z Androidem, Google cieszy się z pozycji lidera pod względem liczby pobranych aplikacji. Z kolei znacznie ważniejszą bitwę wygrał Apple. Rzecz jasna chodzi o dochód – w tej kategorii firma z Cupertino od wielu lat pozostaje poza zasięgiem rywali. Może wkrótce komuś uda się im dorównać?

źródło: App Annie przez Android Authority

Komentarze

 • Michał Korcz

  “w tej dziedzinie prym wiodą Androida oraz iOS”

 • Metek

  Póki android będzie kojarzony z piractwem i brakiem bezpieczeństwa ludzie będą się bali powierzać pieniądze w jego sklepie z appkami. No i po co płacić za coś co można mieć za darmo? (pobierając plik *.apk na urządzenie?). Dziwi mnie postawa deweloperów wobec tej platformy. Powinni olać i rzucić, coś tak ich okradającego. Skupić się na iOS i może Windows (UniversalApps mogą być łakomym kąskiem)

  • Tomasz Lenartowski

   Ale przecież już teraz wiele aplikacji dociera najpierw na urządzenia Apple. Z oczywistych względów. Potem dopiero na Androida.

  • antymieciu

   Musi się zmienić mentalność ludzi w POLSCE, na zachodnie mało kto kradnie aplikacje, a teraz zmień pieluchy mieciu i idź coś zjeść, mama woła.

   • Metek

    Sam napisałeś, że mentalność ludzi musi się zmienić co tylko poparło moje rozważania :) pewnie nie wiesz, ale używam WP więc to mnie nie dotyczy :) a obiad był pyszny :D
    Ps# problem nie dotyczy tylko Polski

  • Jako developer może się wypowiem: spiraconych sztuk jednej z mojej gry naliczyłem jakieś 1000x mniej niż sprzedanych. Nie warto nawet z tym walczyć, bo to nijak na sprzedaż nie wpływa. Piracą też najczęściej ludzie z biedniejszych krajów albo dzieci, które nie mają karty kredytowej, by kupić.

   Z innej beczki: Na iOS zarabiam znacznie mniej niż na Androidzie, ale to może być efekt tego, że później na tamten rynek wszedłem, a jest teraz mocno nasycony. Google Play zresztą też jest bardzo nasycone już, nie zdziwię się jeśli developerzy zaczną na Windows Store uważniesz patrzeć, ze względu na szukanie nowych nisz.

 • rzepa1

  “W ekosystemie Apple chętniej stawiano na portale społecznościowe, a w systemie Google na różnego rodzaju tytuły z kategorii „Narzędzia”.”
  Po tym krótkim jakże precyzyjnym zdaniu statystycznie można wywnioskować jaki intelekt ludzi posiada dany system. Nie mam nic do ludzi ani z systemów, które korzystają bo to się odnosi na położenie geograficzne, ale każdy ma swoje plusy i minusy, mi najbardziej przypadł do gustu WP.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona