Ważne

Windows 10 na tablecie…

…czyli gdzie jest dotykowy menadżer plików?!

Od pierwszej kompilacji Windowsa 10 Technical Preview minęło już wiele miesięcy, a sam system nabrał szlifu i jest coraz bardziej spójny. Zmiany w porównaniu z Windowsem 8.1 są bardzo widoczne i mogą się podobać albo nie – nie można jednak przejść obok nich obojętnie.

W tym wpisie chciałbym skoncentrować się na Windowsie dla tabletów i obsłudze dotykiem. Wersja 8.1 traktowała pulpit jak kolejną aplikację – osobny byt, wewnątrz którego można było uruchamiać multum aplikacji desktopowych, co przy interfejsie stworzonym dla myszki było wyjątkowo uciążliwe. Dziesiątka zmienia to podejście – w trybie tabletu, każda aplikacja, czy to pulpitowa czy mobilna, traktowana jest tak samo. Zajmuje pełny ekran (lub dzieli ekran w widoku split view) i widoczna jest osobno w menadżerze okien. Jest to krok do przodu, ale dalej nie mamy rozwiązania podstawowego problemu – aplikacje pulpitowe, nawet te od Microsoftu, dalej są nieprzystosowane do obsługi dotykiem.

WILliZb

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby miały one swoje odpowiedniki mobilne – tak jak to się stało z Wordem, Excelem, PowerPointem czy Outlookiem. Osoby kupujące tablet z Windowsem chcą czegoś więcej. Gdyby zależało im tylko na prostych aplikacjach i przeglądarce – kupiliby urządzenie z Androidem, ewentualnie z iOS. Wybierają jednak Windowsa, bo tablet z tym systemem „jest w stanie zastąpić komputer”. W teorii – tak. W praktyce? W praktyce, Windows 10 nie doczekał się menadżera plików z prawdziwego zdarzenia. File Explorer jest skrajnie nieprzyjazny obsłudze dotykowej, a mobilny OneDrive został w Windowsie 10… usunięty. A to właśnie dotykowa wersja OneDrive’a pozwalała na sensowne zarządzanie lokalnymi i „chmurowymi” plikami w 8.1. O ile dobry zarządca plików nie jest aż tak potrzebny na smartfonie, na tablecie to absolutna konieczność, o ile to urządzenie ma czasami zastąpić nam pełny komputer.

open-file-explorer-windows-10

Pod koniec roku ma pojawić się uniwersalna aplikacja OneDrive, ale bez realnego menadżera plików obsługiwanego dotykiem, tablety z Windowsem dalej będą cierpieć na brak dobrej jakości dotykowych aplikacji. Jeśli Microsoft nie potrafi dać przykładu i stworzyć świetnego portfolio aplikacji użytkowych dla swojej platformy, dlaczego miałby mieć prawo oczekiwać, że deweloperzy zainteresują się Windowsem 10?

Komentarze

 • Mlody

  Podoba mi sie wyglad okna w menedzerze (1 fota od gory)

  • Problem w tym, że domorośli designerzy są w stanie zrobić coś takiego w Photoshopie w godzinę, na podstawie UI przeglądarki Edge. Microsoft dalej ma z tym problem i userzy zostali ze starym desktopowym file managerem.

   • Wszystko w swoim czasie. Kolejne “wersje” Win10 z pewnością będą wprowadzały nowe aplikacje Universal. Kwestią czasu jest usunięcie starego panelu sterowania na rzecz nowych Ustawień. Windows Redstone już w przyszłym roku. Dziesiątka i bez wymienienia wszystkich aplikacji na UniversalApp (co jest wręcz szalonym pomysłem IMO) jest świetnym systemem.

    • Czyli stała melidia wszystkich fanów Windowsa (w tym mnie): “Już za rok będzie nieźle!” ;)

     I tak od 2012…

 • PW

  Dlaczego MS nie zintegruje z systemem czegoś na wzór Touchmousepointer? Przecież to szalenie wygodne i praktycznie rozwiązuje problem braku myszki w przypadku aplikacji desktopowych

 • Konrad Uroda-Darłak

  Mogliby po prostu udostępnić menadżer z Windows 10 Mobile i byłoby po problemie.

  • Na mobile taki prosty file manager jest ok, ale od Windowsowego oczekiwałbym wsparcia dla drag-and-drop, otwierania kilku instancji appki na raz, mapowania dysków zewnętrznych, filtrowania, dostępu do właściwości plików i ich uprawnień…

   • Konrad Uroda-Darłak

    “A to właśnie dotykowa wersja OneDrive’a pozwalała na sensowne zarządzanie lokalnymi i „chmurowymi” plikami w 8.” – Ten mobilny jest tak samo sensowny. Ma w zasadzie te same funkcje. A jeśli chcesz czegoś więcej, to w sumie są aplikacje w sklepie.

    • Jest ok, lepszy taki niż żaden. Tak jak OneDrive na 8.1. Ale MS z “produktywnością” na ustach powinien zaoferować coś znacznie znacznie więcej. W tym:
     – uruchamianie kilku instancji appki jednocześnie
     – drag and drop
     – zipowanie
     – zmiana właściwości / uprawnień do pliku
     – wiele widoków listy i kafelków
     – zaawansowane filtrowanie i opcje folderów
     – menu kontekstowe na pliku

     • Konrad Uroda-Darłak

      Tyle, że to wydaje mi się zbędne w wersji tabletowej. No ale czas pokaże.

 • kuba130000

  Mnie tylko dręczy temat, czy na tablecie będzie można wyjść z tego trybu tabletowego na rzecz pulpitu :P

  • Huer

   Jeśli masz pełnego windowsa 8 a nie wersje RT to po zaktualizowaniu do 10 będziesz miał pulpit i tryb tabletu. Chyba wiesz jak się go włącza?

   • kuba130000

    Nie do końca :P

    • Huer

     Obok godziny masz centrum akcji (powiadomienia)
     i tam masz tryb tabletu i po naciśnięciu masz tryb tabletu a żeby wrócić do pulpitu naciskasz jeszcze raz i tyle

  • W skrócie – tak, jednym przyciskiem.

   • kuba130000

    Dzięki.

 • Mariusz

  O ile na PC na pewno 10 u mnie zawita, to na 7-calowym tablecie chyba zostanę przy 8. Nie chcę ani tracić pulpitu, ani metro UI.

 • kuba130000

  Hmm, a jeśli nie mam ikonki rezerwacji Windowsa 10 na tablecie Kiano Slimtab 8 PRO MS to znaczy, że nie dostanę go w ogóle, albo po 29 lipca? Chciałbym mieć go już 29 lipca :P

  • Huer

   a masz ściągnięte wszystkie aktualizacje?

   • kuba130000

    Tak, często sprawdzam aktualizacje.

   • Będzie ciężko z aktualizacją w tabletach Kiano (podobnie jak innych średnio- budżetowcach), sam posiadam Kiano Intelect 8 3G MS i na infolinii dowiedziałem się że będą pracować nad aktualizacją, ale nie zostanie ona udestępniona razem z rynkową premierą- wszystko z powodu skompresowanego obrazu systemu. Próbowałem też ręcznej instalacji systemu (obrazu z aktualnych wersji testowych) i również nie da się zaktualizować/ zainstalować systemu.

    • kuba130000

     Ale ja na platformie Windows Update mam mozliwosc instalacji Windows 10 Insider Preview. Ale ikonki rezerwacji nie mam..

    • mariolkamariolka

     widze ze od komentarza minęło już 2 miesiące, czy udało się aktualizować ?

     • irek

      Ja na Kiano Intelect 8 ms Windows 10 wgralem w dniu premiery.

   • PW

    Na HP Stream 7 też nie ma ikonki :/

 • Tomasz Lenartowski

  Pewnie zaraz zaczniecie się pluć że trolluję ale czemu nikt tego po prostu nie napisze na ten nieszczęsny system? Tylko co chwila “newsy” że na windowsie wciąż brak dotykowej aplikacji do x, y i z

   • Tomasz Lenartowski

    To o co ten płacz?

    • O uniwersalną aplikację od MS, żeby przeciętny Kowalski nie musiał zgadywać co ściągnąć i czy zapłacić za appkę firm trzecich spośród setek aplikacji śmieciowych. Tak zwane “out of box experience”.

     Druga sprawa to funkcjonalność. Czyli drag and drop, wiele okien (appki nie mają takiego uprawnienia), filtrowanie zaawansowane, edycja uprawnień do plików, dyski sieciowe, mapowanie, zmiana właściwości plików, etc…

     Microsoft to nie Apple – nie mogą liczyć, że znajdzie się jakaś firma, która zrobi to za nich i udostępni w sklepie za darmo oraz da kilkuletnie wsparcie (aktualizacje).

     • Tomasz Lenartowski

      Czyli nie ma takich aplikacji. Więc wracamy do pytania 1: czemu ktoś tego nie napisze? Jak aplikacja będzie dobra to szybko uzytkownicy się nauczą co pobrać.

      Chyba, że musi być uniwersalna i od MS. Bo resztę powinno dać się obejść. Już nie takie nakładki na windows ludzie robili.

      I jeszcze: z jednej strony oczekujesz, że użytkownik nie bedzie musiał się zastanawiać. Z drugiej oczekujesz zaawansowanych funkcji. Nie dogodzisz.

     • 1. Nie wszystkie funkcje mogłyby być zaimplementowane przez dostępne uniwersalne API (wiele instancji jednej appki, drag and drop między oknami, zmiana właściwości i uprawnień pliku, itd).
      2. Tak, fajnie jakby ktoś to napisał. Włożył setki tysięcy dolarów na stworzenie i utrzymanie świetnej darmowej aplikacji managera plików bez reklam. Tylko jaki miałby w tym interes? Moim zdaniem (nie trzeba się z nim zgadzać), psim obowiązkiem Microsoftu jest stworzenie tak podstawowej aplikacji jak file manager, jeśli nie ma w sklepie jej wartościowych odpowiedników. No chyba, że firmie nie zależy na sukcesie Windowsa 10. W celu ratowania platformy MS napisał mobilengo Facebooka, Instagrama i wiele innych appek. IMHO tak samo powinien zrobić z file explorerem.

      PS: Na Androida są przyzwoite file managery, ale żaden z nich mnie nie zachwycił. Jeśli MS chce szukać przewag w do porzygu powtarzanej “produktywności”, manager plików to dobre miejsce, żeby rozpocząć.

     • Tomasz Lenartowski

      1. Dlatego właśnie olać to “uniwersalne” api i napisać aplikację jak bóg przykazał?
      2. Jak nie ma interesu to jest jeszcze community.

      Ale jak uważasz. Choć mam wrażenie, że za dużo oczekujesz od MS.

     • 1. Dla firm trzecich nie ma NIC poza uniwersalnym API/SDK jeśli chodzi o appki dotykowe. System narzuca pewne ograniczenia. Chodzi mi o to, że taką aplikację (z wymienionymi funkcjami) mógłby napisać tylko MS, który może stworzyć dotykową appkę systemową z rozszerzonymi uprawnieniami.
      2. Jest, ale przez 3 lata jakoś nie doczekaliśmy się nic takiego, więc nie liczyłbym na to i teraz.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona