Ważne

[GSM] Przegląd ofert komórkowych za ok. 30 zł #2

Kolejny artykuł z cyklu GSM. Wydaje się Wam pewnie, że dość rzadko publikuję zestawienia ofert komórkowych i dostałem od Was już wiele zapytań kiedy ukaże się następne, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że oferty operatorów telekomunikacyjnych nie zmieniają się aż tak diametralnie. Ba! Ostatnie zestawienie ofert za ok. 30 zł opublikowałem w lutym, a część z ofert, które przedstawię Wam poniżej, nie zmieniła się zupełnie lub zmieniła w bardzo małym stopniu. Zobaczmy zatem, co możemy wykrzesać z naszego polskiego rynku!

Standardowo na początku przedstawię kryteria jakimi się kierowałem. Oczywiście interesowały mnie oferty do ok. 30 zł, ale stwierdziłem, że ciekawsze za 35 też powinny się tutaj znaleźć. Wszystkie to oczywiście oferty na kartę, bo w tej cenie trudno o opłacalny abonament, co jest dziwne, bo przecież operatorzy powinni dążyć bardziej do *uwiązania* u siebie klienta 24-miesięczną umową, niż oferować mu lepsze warunki pre-paid. Kolejnym założeniem jest, aby znaleźć ofertę z nielimitowanymi SMSami i jak największym pakietem internetu, a potem jeżeli coś zostanie to wykorzystać to na jak najwięcej minut w sieci macierzystej i poza nią (do wszystkich). W tabeli przyjąłem oznaczenia – i jak pewnie się domyślacie kolor zielony to dobry znak, żółty oznacza, że mogło być lepiej, ale jest OK, a czerwony użyty jest w przypadku, kiedy oferta posiada jakieś braki lub to co jest oferowane nie spełnia dzisiejszej, nazwijmy to, “średniej krajowej”. Przyjęty okres rozliczeniowy to oczywiście miesiąc, z jednym małym wyjątkiem (jedna z ofert Orange na 25 dni).

Nie trudno ocenić, że dzisiejsze zestawienie wygrała oferta, która ma wszystko na zielono, czyli Virgin Mobile. Lycamobile też ma super ofertę, lecz koszt jest ten sam, a jednak internetu jest o 2 GB mniej. Red Bull Mobile i Orange też były *zielone*, ale w tym pierwszym uciążliwa byłaby konieczność kupowania pakietu co 7 dni, a w drugim to, że doładowanie jest ważne tylko przez 25 dni, co jest swoją drogą bardzo sprytną zagrywką, bo pomimo tego iż pakiet ma ważność 31 dni to klient i tak jest zmuszony doładować. Na koniec jeszcze chciałem dodać, że niestety tak jak w poprzednim zestawieniu, tak i teraz jestem dość mocno zawiedziony ofertą Nju mobile, która za tą kwotę niestety nie reprezentuje nic opłacalnego. Resztę uwag do poszczególnych pozycji starałem się jak najbardziej skompensować w tabeli i mam nadzieję, że jest to dla Was przejrzysta forma. Czekam na Wasze propozycje ofert, jak i uwagi dotyczące zestawienia oraz całego cyklu GSM.

Komentarze

 • filek69

  W Virgin Mobile w pakiecie “Pełen luz” za 19zł dostajemy 100 minut na połączenia do wszystkich, a nie nielimitowane jak jest w tabelce.

  • Słusznie! Dzięki za uwagę, już poprawiam

   • Wojtek Marchewka

    Tomaszu nie ma co się dziwić że w abonamencie jest nie opłacalnie ,tam jesteś związany umową i warunki mogą zawsze ulec zmianie nawet na twoją niekorzyść tak miałem będąc w “MIX Plus” ale musisz być do końca ponieważ grozi karą ,a na kartę trzeba przyciągnąć klienta aby po miesiącu nie odszedł,na abonament lud jest przyciągany na atrakcyjne ceny sprzętu, na kartę atrakcyjne pakiety ,i także w tabeli zauważyłem błąd w Plusie za 35 zł jest 0.5GB a nie tak jak napisałeś 1GB

    • PW

     Nie masz racji – każda jednostronna zmiana postanowień umowy daje prawo do jej wypowiedzenia

 • Gość

  Proponuję dodanie pozycji ważność konta.

  • Good point, w następnym na pewno będę o tym pamiętał :)

 • Krzysztofsf

  Przypominam, ze w Virgin Mobile SMS-y nie sa wymienialne na MMS-y. Kosztuja 25 gr jeden.
  Mala rzecz, a wstrzymala mnie z przejsciem – na jednym z moich numerow jest wysylane 300-400 sms i do 200 mms miesiecznie.

  Podobne niedopowiedzenia znajdowalem w innych ofertach, typu, ze oferta x z minutami i sms-ami, wyklucza polaczenie jej z oferta y dajaca duzy pakiet internetowy.

  Nie potrzebuje wiele – tak ze 200 minut do wszystkich operatorow, 2 i wiecej GB Internetu, polaczenia bez limitu z jednym wskazanym numerem, 1000 sms/mms. Tak w cenie okolo 30 zl.

 • Gość

  W mobilevikings nie dostajemy 100minut tylko 19zł do wykorzystania. Gdy nie wydzwonimy tych pieniędzy w czasie gdy internet i sms mamy “za darmo” to zostajemy z pieniędzmi na koncie. Po 30dniach można dalej dzwonić, smsowac i używać Internetu tylko przyjdzie nam za to zapłacić z tych pieniędzy które zostały. W virginmobile po 30dniach tracimy wszystkie nie wykorzystane minuty, bez doładowania konta nic nie zrobimy. Dodatkowo gdy przed końcem pakietu w mobilevikings doladujemy konto to nie zużyty transfer przechodzi nam ba kolejne 30dni. Mobilevikings to najlepsza oferta, virginmobile ma troche gorsza a pozostali maja beznadziejne oferty.

  • Wydaje mi się, że wszystko to ująłem w kolumnie Uwagi przy ofertach tych operatorów :)

 • Damian P.

  Można by dodać ofertę Plush, z której sam korzystam.
  15 zł miesięcznie, w tym mam darmowe smsy do wszystkich sieci + 2gb internetu i dlatego bry zasięg lte ;-). Osobiście doładowuję za 50 zł + bonus 20-30% wartości doładowania przy wykonaniu go przez internet. Przedłuża to ważność konta o 3 miesiące.
  Chociaż sam myślę czy nie przejść do Virgin gdzie za 4 zł więcej jest dodatkowe 100 minut na rozmowy.

  • Nie dodałem tej oferty, bo nie oferuje ona żadnego pakietu minut :) Natomiast jedna z podanych ofert w Plus to właśnie Plush, a druga to Ja+

 • sensation

  Ostatnio rozmawiałem tutaj z którymś z Panów redaktorów na temat Lyca vs Virgin, głownym argumentem Pana Tomka o ile dobrze pamiętam było to że Lyca nie ma LTE.

  Chciałem tylko zakomunikować że ten argument jest już nieaktualny, od niedawna Lyca wspiera LTE.

  W porównaniu z najlepszymi pakietami na rynku, oraz z groszowymi międzynarodowymi przejmuje miano lidera Pre Paid. Przynajmniej jeśli chodzi o moje subiektywne zdanie w tej sprawie.

  Chodzi o elastyczność, której nie posiada Virgin.. przy Kwotach doładowania rzędu 29zł, Lyca oferuje no limit plus 3GB netu.. Virgin odpowiada no limitem plus 5GB netu. ok, pełna zgoda. tylko co kiedy niechce ładować w którymś momencie za 30zł? co wtedy?

  LycaMobile wychodzi naprzeciw, z pakietem 10zł ważnym cały miesiąć w którym są rozmowy no limit do swoich, w którym jest 100min do innych sieci, 1GB netu, i 50smsów do wszystkich. to wszystko za 10zł.

  to samo z pakietami netu, kto mi zaoferuje coś lepszego niż 2GB za 7zł, czy 5GB za 15zł?

  • Fakt, zarówno Lyca jak i Vectone zaczęli dość słabo, ale teraz już ich oferty stają się coraz lepsze, co dowodzi tego, że zagraniczne marki zaczynają coraz bardziej doceniać polskich konsumentów.

   • sensation

    ps pozwole sobie przytoczyć jeszcze jedną kombinacje możliwą do zrobienia z udziałem Lyca, bedącą kontr-ofertą dla innych 19złotowych propozycjii.

    pakiet 10zł daje mi tak jak napisałem wyżej rozmowy no limit w swojej, 100min do reszty, 50smsów i 1GB Netu.. i do tego dokupuje pakiet netu 2GB za 7zł. A to daje łącznie 17 zł za które otrzymuje rozmowy free w sieci, 100min do reszty, i aż 3GB netu LTE.

    i to jest propozycja bijąca zarówno virgin, jak i mobile vikings. I to jest własnie ta elastyczność oferty, jest opcja za 10zł miesięcznie, jest jeszcze lepsza opcja za 17zł miesiięcznie, i zupełny no limit za 29zł. obok tego tanie jak barszcz pakiety LTE, i groszowe sprawy za granice. Tyle jeśli chodzi o Lyca, o tej sieci moge się wypowiedzieć bo sam używam na jednej z kart, na drugiej mam starego Plusa taryfe “na Karte” z bajerami typu 39gr za całą rozmowe, czy 20gr za cały dzień smsowania.

    Krótko reasumujać wiem co nieco o w/w sieciach Lyca i Plus, natomiast nie mam pojęcia zielonego jeśli chodzi o Vectone. Używa tego ktoś solidnie i może podzielić się doświadczeniami? czytałem wiele negatywnych komentarzy na temat jakości połączeń, że do niektórych obcych sieci wogóle nie można się dodzwonić itd? Prawda?

  • Fedurrr

   Tylko ze w Lycamobile naliczanie masz minutowe a nie sekundowe a internet naliczane co 100kb wiec minuty i net leci szybko.
   Dzwonie konkretnie, nie lubię gadać o niczym wiec wybralem Viking mobile za 19zl, nie wyglądam to zostaje kasa, net przejdzie tez ładuje konto coco 30dni.
   Żonie nr przeniosłem do Virgin Mobile bo dużo i często rozmawia z rodziną itp wiec no limit za 29zl się sprawdzi.
   Dzwonie do żony i znajomych za free bo to wewnątrz play jest traktowane, z 19zl nie leci nic. Jak nie wyrobie się w 19zl to przejdę tez do Virgin i tyle.

   Redbull odpada za kopiowanie z pilnowaniem się co 7dni,kobinowanie z pakietami właśnie przyspieszylo pożegnanie z Orange mimo tanich rozmów i sms, do tego drogi net i brak lejka zjadł mi 150zl za kilka mp3.

   Helpdesk w virgin jak i vikings szybki i pomocny. W Orange lipa, kolejki w salonach straszne, dużo ludzi odchodzi i to jest dobre. Wkrótce rodzinę namówić by też coś wybrali w sieci play/viking/virgin I do siebie będziemy mieć np limit.
   Viking ma ten plus jeszcze ze z tych pieniędzy można np wysłać SMS premium.

 • Marius Kozlowski

  Dlaczego zestawienie nie obejmuje kwestii MMSów? To jest dosyć istotna sprawa, powinna być osobna kolumna. Nju mobile krytykowany w artykule (bo rzeczywiście dopiero za 39 PLN mają unlimited wszystko) ma właśnie w pakiecie za 39 PLN również MMS. Tego nie znalazłem w innych sieciach.
  Druga sprawa – co z połączeniami na stacjonarne? i znowu – Nju za 39 PLN ma również no limit na stacjonarne.
  Ktoś powie, że to zestawienie do 30/35 PLN. Ale warto wspomnieć o nju dodatkowy, czyli para dwóch numerów, które w sumie za 48 PLN miesięcznie mają unlimited wszystko (połączenia wszędzie w kraju,sms/mms) i 2 GB. Czyli wychodzi po 24 PLN na numer. I co ważne, to nie jest z góry, że zawsze będzie 48. W zależności od zużycia, to będzie od 9 PLN/numer i więcej. Ale nie więcej, niż w sumie 48 PLN. A w większości prezentowanych ofert zawsze trzeba wydać te ~ 30 zł miesięcznie. Niezależnie, czy zużycie jest duże czy minimalne.

  • Czy ktoś w dobie tak powszechnego internetu używa jeszcze MMS w dużych ilościach? Przecież jakość grafiki (wielkość etc.) jaką można wysłać w ten sposób woła o pomstę do nieba.

   • Krzysztofsf

    Oczywiscie sie sie uzywa. Popularnosc taka jak kiedys sms. Zdjecia typu – “takie ziemniaki sa – kupic, czy jednak makaron?” “masz ta ksiazke?” “to na pewno tutaj?”

    • Fedurrr

     Mi mms nie zawsze dochodziły bądź trzeba bylo i tak na neta wejść by z linku odpalić. Tel se k800i wtedy.
     Prędzej zadzwonię i się dogadamy.
     Teściowa szkole na smartfonie, wysuwa belkę i włącza i wyłącza wifi gdy nie korzysta, są nawet wigety systemowe walnąć na pulpit i z głowy, to samo jakby miała net mobilny toś to 2 kliknięcia by zablokować. Tak to widzę.

     • Krzysztofsf

      Na wspolczesnych smartfonach mms chodzi bez problemu. Warunek – taryfa musi byc z internetem, nawet jesli pakiet jest wykorzystany – mms nie sa odliczane z puli transferu internetowego.
      Wczoraj np. posylalem mms zrzut z ekranu smartfona mapy google osobie, ktorej skonczyl sie pakiet transferu 2GB (im wiecej sie korzysta tym “mniejsze” robia sie te pakiety.
      Dziaj dostalem juz kilka mms od tej osoby (dalej transfer ma nieaktywny i bez zadnych lejkow – t-mobile) ze zdjeciami dokumentow, ktore chciala skonsultowac itp.

    • Żeby odebrać MMS musisz mieć włączoną transmisję danych

     • Krzysztofsf

      Transmisja wlacza sie automatycznie, gdy na niego klikne paluchem. Nie wlicza sie w transfer danych – przyklad podalem ponizej.

  • Fedurrr

   Mms, to przeszłość licha jakość zdjęć, lepiej wysyłać komunikatorem skoro już patrzymy na no limit z netem.
   Nju z rachunkiem na 2 osoby za 48zl, będą brał pod uwagę w przyszłości.

   • Marius Kozlowski

    Wezcie pod uwage fakt, iż sporo użytkowników telefonii to osoby też starsze. Spróbujcie wytłumaczyć mamie/babci, dlaczego sms są tu, a zdjęcia są np. w Whatssapp itp. Często też takie osoby nie używają Androida/Windowsa/iOS, a słuchawki jak nokia 515 opierające się jeszcze na Javie.

    Generalnie MMS starczają do oglądania na ekranie telefonu, a zdjęcie wnuczki przesłane w ten sposób jest bezcenne. Dlatego to nadal jeszcze istotny element oferty w mojej opinii.

    A co zaskakujące, większość ofert nie daje wymiany sms na mms. Pytanie, dlaczego? Tak samo, sporo ofert nie obejmuje stacjonarnych. Wiem, że to śladowe ilości teraz, ale nadal można się czasami naciąć i zapłacić więcej.

    Co do nju mobile z rachunkiem na 2 osoby za 48 PLN, osobiście mam z żoną i polecam. Są tylko dwa minusy:
    Dwa numery musza być na tą samą osobę zarejestrowaną.
    2 GB internetu współdzielonego – jeżeli ktoś używa sporo, to boli.
    Ale poza tym – kompletnie no limit, dostęp do konta online, wszystko elektronicznie. Na jakość usług, prędkość internetu itp. nie narzekam.

    • Krzysztofsf

     “Co do nju mobile z rachunkiem na 2…..2 GB internetu współdzielonego – jeżeli ktoś używa sporo, to boli”
     Dokladnie. A wykupienie duzego pakietu internetowego wyklucza sie z innymi ofertami abonamentowymi.

    • Fedurrr

     Moja babcie to mają tylko stacjonarne geh. W sumie zgadzam się ze mms extra to dobra sprawa. Dlatego w Viking mogę środki na to spożytkować. Żona nie wysyła mms, dzieci jak dorosną to będą obcykane w nowych technologiach, także to sprawa indywidualna. Mimo wszystko ciesze się ze zdałem simlocka Orange ze smartfona i mogę wybierać w prepaid w zależności od zmian w ofertach.
     A propozycje zdjęcie simlocka to 80zl i odczelanie średnio pol godziny w salonie, do tego dojazd. Za takie wybryki młodzi żegnają Orange Ten sam kod od producenta wszedł 16zl.
     Dla mnie jak ktoś mało dzwoni ,badz większość połączeń w sieci p4 to 19zl w Viking mobile jest ok. Jak ktoś lubi pałac jak żona to Virgin za 29zl.
     Jak ktoś jest przywiązany do Orange to ta oferta za 48zl no limit z wspoldzielonym 2gb tez dobra o ile ktoś mało z neta korzysta (jak moja żona).
     Patrząc na siebie mamy za 48zl 7gb danych potem lejek 32kB /s
     W nju lejek po 2gb to 16kB/s., ale mms gratis.(w naszym przypadku nie ma komu wysyłać).
     Zasięg Orange w Trójmieście jak i play /tmobile porównywalny. Samego lte Orange u mnie w mieście Reda jak i w pracy w Gdyni na korzyść o dziwo Orange.
     Z kolei hd voice przemawia za p4.

     Jakbym miał blisko nadajnik play to bym zrezygnował z neta stacjonarnego i wybrał red bull mobile z ofertą 100GB w lte za free (30zl środków ma być na sądzie przy doladowaniu) ale mam słaby

 • daromar

  Mozna jeszcze dodać Fakt Mobile, nowy MVNO działający na sieci Play z całkiem ciekawą ofertą w pewnych przypadkach, np. pakiet za 9 zł 100 min + 100 sms + 100 MB i lejek 32kb/s w standardzie
  http://faktmobile.pl/oferta

  • Fedurrr

   Znajomy to wybrał a sam pracuje w play, do dzwonienia ma sluzbowy wraz z netem i w takim przypadku mu się sprawdza jako 2ga karta SIM. 100mb starczy raczej na nawigację online.

  • Na razie Fakt nie zachwyca ofertą niestety. Nawet pakiet za 29 zł ma tylko 500 MB internetu :/

   • daromar

    Ale lejek jest w standardzie nawet BEZ pakietu. Jak ktoś nie potrzebuje szybkiego internetu z jakiegoś powodu, to jest to ciekawa oferta.

    • 32 kb/s? Tego się nie da używać

     • daromar

      Fakt ma pakiety pod katem rozmów oraz smsów i w tym są dobre.
      Nie dla każdego ta oferta jest dobra, szczególnie że transferu jest faktycznie mało, ale przy pewnych specyficznych wymaganiach warto na nią zwrócić uwagę. Na pewno nie wygra w zestawieniu ale tej oferty tam brakuje, tylko tyle :).

 • Mariusz

  Przewaga mobile vikings nad Virginem jest taka: pakiet sms i internetu dostajecie przy doładowaniu, a pieniądze możecie przegadać albo np. wysyłać smsy premium na chomika czy do rmfu ;) dlatego ja sieci nie zmieniam :)

  • daromar

   Przewaga Virgina nad Vikingiem jest taka że Virgin w taryfie za 29 ma nolimit a Viking 152 min co przy czerwcowej promocji +50% przy doładowaniu paypalem mocno obniża koszty telefonu

 • Mateusz Kaca

  A z Virgin to nie jest przypadkiem tak, że te 5GB jest tylko w okresie wakacyjnym? Tzn. aktywuję dziś, dostaję 5GB, mija 30 dni, odnawiam, dostaję 5GB, mija 30 dni, odnawiam i dostaję 2GB, bo tak jest w standardowej ofercie?

  • daromar

   5GB internetu to promocja ważna do 31 sierpnia 2015

  • No przedstawiłem aktualną ofertę. Po wakacjach pewnie będzie kolejne zestawienie :)

   • Mateusz Kaca

    Ja rozumiem, ale chodzi o to, że to promocja na dwa miesiące, potem oferta znów wskakuje na 2GB, co jest kiepskie. :/

 • larek

  Heyah wcale tak nie wychodzi. Te 29,90 to tylko za nielimitowane rozmowy i to tylko do sieci komórkowych. Żeby z tego skorzystać trzeba najpierw wykupić pakiet S, M, L, lub XL. S-ka jest najtańsza bo za 9,90, ale nie ma w niej sms-ów. Dopiero Μ-ka ma nielimitowane sms-y i kosztuje 14,90. Tym samym najtańszy wariant z sms-ami, rozmowami i 2GB netu to koszt 14,90+max.29,90=~45zł. Plus osobno płatne rozmowy na stacjonarne.

  • Nie rozumiem. Chcesz mi powiedzieć, że ten pakiet MAX 29,99 zł za rozmowy do wszystkich jest obowiązkowy przy każdej z taryf Smart?

   • larek

    Nie wiem, co masz na myśli pisząc “obowiązkowy”. On raczej jest kwintesencją pakietów smart. Bez wykupienia pakietu nie masz “dostępu’ do liczenia rozmów wg stawki max. 29,90. Jak wykupisz dowolny pakiet smart, to za rozmowy zapłacisz maksymalnie te 29,90zl. Więc absolutne minimum to 9,90+to co wygadasz, ale max 29,90 = max. ~40zl. Tylko tyle, że w tej cenie nie masz sms-ów. Najtańszy pakiet smart z esemesami to M za 14,90 ( + max. 29,90 za rozmowy), czyli to, co wcześniej napisałem ~45zł.

 • snoopy

  internet w tel już chyba nie ma aż takiego znaczenia, na mieście w autobusie można dorwać wifi a w domu każdy i tak ma stacjonarny, a w gigakablówce za grosze :)

  • Ja używam na działce, nad jeziorem i tak dalej i tak dalej. Poza tym nie ma nic gorszego niż otwarte wifi pod względem bezpieczeństwa. Lepiej mieć swój pakiet i sobie spokojnie korzystać zamiast narażać się lub wyrażać zgodę na masę kruczków typu zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych, albo śledzenie trafficu w celu spersonalizowania reklam

 • Sharon12

  A polecam red bull mobile, 7 dni bez limitów i 700mb.

 • minss

  Dla mnie z dostepnych ofert na karte z no limit jest Orange Plus i Virgin. Podstawa to no limit na rozmowy i smsy do wszystkich ( Virgin ma przewage bo ma jeszcze stacjonarne ) . Internet do 2 gb na smartfonie spokojnie wystarczy do szybkiego przegladania neta. Oczywiscie dzieciakom to nie wystarczy :) sprawa mms jak juz wielszosc pisala to juz prehistoria wiec nie ma co o tym mowic. Wiadomo koszt to najwazniejsza kwestia. 29 do 35zl . Jeden powie ze malo drugi ze duzo a trzeci za duzo. Ja tam sie ciesze ze moja siec w ktorej jestem od 14 lat (Idea/Orange) w koncu zrobila cos dla ludzi i niech to kosztuje 35zl to i tak taniej niz bym mial miec abonament

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona