Następczyni fotograficznej Lumii 1020 w drodze

Niewątpliwie największą sławą, pośród wszystkich Lumii, okryła się budżetowa Lumia 520 oraz fotograficzna Lumia 1020. Niestety następczyni drugiego modelu wciąż nie została zaprezentowana. Jednak jest nadzieja, że wkrótce sytuacja się zmieni i na rynek wejdzie smartfon z wybitnym aparatem.

Cechą rozpoznawczą Lumii 1020 był aparat główny o rozdzielczości 41 Mpix. Możemy się spodziewać, że w następczyni ujrzymy dokładnie tą samą matrycę, wspartą przez ksenonową i ledową lampę doświetlającą. Większe zmiany obejmą na pewno optykę, którą ponownie wyprodukuje Zeiss, a także oprogramowanie. Jestem pewien, że Microsoft będzie starał się, aby znacząco przyspieszyć proces zapisu zdjęć oraz włączanie aplikacji Lumia Camera.

Lumia McLaren lub 1030 pojawiła się kiedyś na kilku zdjęciach. Jednak od tamtego czasu, słuch o tym smartfonie zaginął. Na szczęście nowy fotograficzny smartfon stał się bohaterem przecieku, aczkolwiek na zdjęciu widzimy jedynie celowo rozmazaną tylną kamerę. Wiadomo, że takie fotografie zawsze wykonuje się kalkulatorem.

Następczyni Lumii 1020 ma zostać wyposażona w topowe podzespoły, zbliżone do tych z jeszcze niezaprezentowanej 940. Aparat 41 Mpix, przednia kamerka 5 Mpix, Snapdragon 808, ekran 5,2″ Full HD i 3 GB RAM oraz Windows 10 Mobile – do szczęścia nic więcej nie będzie potrzebne. Na więcej szczegółów przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.

Czekacie na następczynię Lumii 1020?

źródło: @evleaks (Twitter) przez WMPowerUser

Komentarze

 • Microsoft raczej nie wróci już do 40 MPx. Dużo bardziej prawdopodobne jest Pure View w okolicach 20 MPx. Kompromis między szybkością, wielkością piksela matrycy i detalami zdjęcia.

  • eg

   czy to 20 czy 40 MPx, ważniejsze by matryca fizycznie była większa…. 1/1,5 cala, albo jak w 808 1/1,2 cala..

   • To nie takie proste. Zawsze jest kompromis między wielkością matrycy, aperturą (jasność / ogniskowa),wielkością pojedynczego piksela i grubością całego układu.

    • Igor Domagała

     Ale sporo osób chce grubszy telefon który robi lepsze fotki. A Lumia 1020 nadal trzyma cenę na allegro o czymś to świadczy. A kompromisy mogą być ale w 940 który nie jest typowo fotograficzny.

     • To jest 940/XL – o ile wyciek nie jest fejkiem :) Nie będzie bezpośredniego następcy 1020. Będą dwa flagowce z Pure View, ale nie 40 MPx.

     • Igor Domagała

      Obyś się mylił bo sporo osób by wydało ostatnie pieniądze na kolejną wersję 1020 :)

     • Sporo to rzecz względna ;) Szczególnie w przypadku Windows Phone

  • Taki zabieg powinien przyśpieszyć działanie. Mam nadzieję na dopracowanie aplikacji znanych początkowo tylko z Lumii 1020, a potem rozpowszechnionych w innych Lumiach. Korzystam z nich z powodzeniem na 8 MPx Lumii 920 i muszę powiedzieć, że bez paru trudno mi się byłoby obejść.

   Office Lens jest kolejną aplikacją, którą chętnie przetestowałbym na 16, 20, albo 25 MPx.
   Moim zdaniem już przy 8 MPx Office Lens wymiata inne aplikacje do skanowania, “notowania”, zapisywania rzeczywistości wokół. Ale około 20 MPx chyba już by się dało konkurować z rozwiązaniami profesjonalnymi, które nie mają takiej elastyczności jak smartfon.

 • Pytanie, czy rzeczywiście będzie szybsza niż 1020? No i oczywiście, czy będzie za co ją kupić?

 • sss

  A skąd się pytam redaktor wie jaka będzie specyfikacja?(albo z jakiego źródła pan to bierze?) bo z tego co czytałem to oprócz tego zdjęcia to nie wiadomo zupełnie NIC. A Pan wymienia wszystko jak leci 41mpix 3GBRam SD808 nawet ekran 5,2 cala FHD. Czekam na wytłumaczenie.

  • Albert

   Z poprzednich przecieków, gdzie podawano takie dane. Zresztą taka Lumia, o ile rzeczywiście powstanie, będzie miała zbliżone parametry do tych z 940, o której wiadomo całkiem sporo.

 • miku666

  posiadam NOKIĘ 1520 aparacik cacy ma 20 mega JESTEM ZACHWYCONY a co będzie w nowych aparatach 41 mega TO CIĘŻKO sobie wyobrazić POBIJE WSZYSTKICH PRODUCENTÓW tylko żeby ludzie się przekonali do WINDOWS PHONE

 • Metek

  słabo, powinni podbić ilość MPX, bo ludzie pomyślą “to już było”

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona