Czy Continuum na starszych smartfonach rzeczywiście jest niemożliwe ze względu na ograniczenia procesora?

Podczas pierwszego Keynote towarzyszącemu konferencji BUILD 2015, Joe Belfiore zaprezentował tryb Continuum dla smartfonów. Demo na scenie nie odbyło się jednak przy użyciu działającego kodu i sprzętu – było jedynie atrapą, mającą pokazać jak funkcja ta będzie działać w przyszłości.

Belfiore zastrzegł, że Continuum będzie działać tylko na nowych smartfonach z najnowszymi Snapdragonami, bo tylko one są w stanie obsłużyć dwa ekrany jednocześnie. Brzmiało to logicznie i właściciele starszych urządzeń musieli pogodzić się z brakiem tej funkcji. Następnego dnia jednak, na dedykowanym panelu, zaprezentowano działający kod Continuum na realnym urządzeniu – Lumii Icon z logo ich amerykańskiego operatora, Verizona. Oczywiście nie świadczy to o tym, że funkcja ta trafi do starszych urządzeń, ale może wskazywać na to, że będzie to decyzja nie czysto techniczna, ale bardziej marketingowa. Wszystko wskazuje na to, że Continuum, przynajmniej w pewnym stopniu, może działać na Lumii Icon / 930.

Dla osób, które twierdzą, że Microsoft wyraźnie powiedział o ograniczeniach sprzętowych procesora i niemożliwości odpalenia continuum na starszych czipach – czy pamiętacie premierę Xboksa One i słowa przedstawicieli firmy, którzy twierdzili, że gry z Xboksa 360 nie mogą być uruchamiane na nowym Xboksie ze względu na ograniczenia technologiczne, czyli inną architekturę procesora? Ja pamiętam. Wczoraj podczas E3 okazało się jednak, że jest to możliwe – “odrobina” pracy programistycznej i stare gry z XB360 pojawią się na XBO. Czy podobnie będzie z Continuum? Bardzo bym sobie tego życzył.

Komentarze

 • Konrad Uroda-Darłak

  Przecież to nie była Lumia ICON. Wyraźnie Belfiore mówił, że to jest prototyp urządzenia, ponieważ obecnie nie mają nic gotowego. Zresztą, co się tyczy tej pseudo kompatybilności wstecznej. MS nie kłamał – niemożliwym jest uruchomienie gier z X360 na XO. Obeszli to poprzez modyfikacje oryginalnych gier, ale to dalej nie to samo, co PEŁNA KOMPATYBILNOŚĆ WSTECZNA …

  • Mówisz o keynote, ja mówie o sesji z następnego dnia. Na keynote to nie był nawet prototyp tylko atrapa. Co innego na drugiej sesji, gdzie wyraźnie widać Icona z logo Verizon.

   PS: “Nie kłamał”, ale efekt jest taki, że mamy gry z 360 na One (nie ważne czy to emulator, rekompilacja czy maszyna wirtualna). Moja teza jest taka – przy odrobiny pracy programistycznej – możemy mieć Continuum na obecnym sprzęcie.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Może mi coś umknęło – jeśli faktycznie tak było, to przepraszam.
    Co do PS – może i możemy, ale nie widzę w tym większego sensu.

    • Dlaczego? Marketingowego sensu czy sensu dla użytkownika?

     • Konrad Uroda-Darłak

      Dla użytkownika – jeśli faktycznie obecne SD nie obsłużą 2 ekranów na raz, to jak dla mnie sensu to nie ma.

     • Ale właśnie piszę o tym, że (być może) obsłużą, co zostało pokazane na działający demo na Lumii Icon.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Ile jest urządzeń na procesorze użytym w ICON? Całe 3, nie?

     • Wsparcie dla przynajmniej dla obecnych flagowców (930 / 1520) to moim zdaniem bardzo wiele. Bo Continuum będą miały tylko flagowce. Nowe smartfony z W10 z niższej półki mają go nie dostać.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Gdzie coś takiego było powiedziane? o.O

     • Na keynote drugim chyba, jak znajdę to wkleję.

     • Konrad Uroda-Darłak

      O widzisz :D

     • RA

      Jako rzecznik MS jak skomentujesz to, ze Skype nie bedzie aplikacja uniwersalna. Dlaczego od razu na wstepie monopolista daje taki zly przyklad?

     • RA
     • Konrad Czebiera

      No OK, ale po co nam dwa ekrany naraz? W momencie podłączenia do monitora ekran telefonu mógłby się dezaktywować…

     • Konrad Uroda-Darłak

      Raczy Pan żartować?… Choćby po to, żeby nie zrywało połączenia w momencie połączenia głosowego? Jeszcze sms od biedy można by napisać w tym trybie, ale rozmowa? No i co dwa ekrany to nie jeden, co zaprezentował na Belfiore w jednym z wideo.

     • Konrad Czebiera

      Gdzież bym śmiał żartować… jeżeli mam wybierać brak Continuum na starszych urządzeniach, dałoby się zrobić tak jak napisałem to wybór jest oczywisty. Druga sprawa to napisałem o dezaktywacji ekranu, a nie całego telefonu… czyli widzisz na monitorze że ktoś dzwoni klikasz odbierz i przykładasz telefon do ucha…

     • Konrad Uroda-Darłak

      A zresztą – nie ma co się spierać. Niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu i będzie dobrze ^^

   • Metek

    No nie wiem, L920 pewnie już nie pociągnie xd ale jeśli by to zrobiła, pokablu chociaż to… chapeu-bas, czy jak to tam mówią ;)

 • Michael

  Z tymi Waszymi posranymi reklamami świetnie sobie uBlock radzi. Nawet lepiej niż AdBlock. Tylko trzeba kilka reguł dodać. Wkurza na maksa ten niechciany syf..

 • Nie dość, że MS od ponad roku nic konkretnego nie zaprezentował, gdzieś słyszałem, że Windows Mobile się opóźni, continuum nie będzie na obecnych smartfonach (nawet 930?).

  Czy ten w10 jest taki świetny, że odmieni los i MS się odbije na rynku mobilnym?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona