Ważne

Najważniejsze i najciekawsze funkcje Samsunga Galaxy Tab A

Urządzenia Samsunga są jednymi z najbardziej naszpikowanych w dodatkowe funkcje. Warto wiedzieć, do czego można je wykorzystać. Z myślą o użytkownikach Galaxy Tab A 9.7, ale również pozostałych tabletów koreańskiego koncernu, przygotowałam krótkie zestawienie najważniejszych i najciekawszych funkcji oferowanych przez ten sprzęt.

SideSync 3.0

W moich oczach to jedna z tych funkcji urządzeń Samsunga, która jest niedoceniana, a szkoda. Być może nie każdy wie do czego to wszystko służy i przez to omija ją podczas przeglądania zainstalowanych aplikacji. W skrócie, SideSync 3.0 jest to program umożliwiający połączenie tabletu z komputerem (przewodowo przez USB lub bezprzewodowo przez WiFi) i dublowanie ekranu. To znaczy, że możemy pracować w trybie udostępniania ekranu – na monitorze komputera wyświetla się zawartość Galaxy Tab A z możliwością obsługi za pomocą myszki. Tryb może działać w dwojaki sposób – z wygaszonym ekranem tabletu lub z włączonym, gdzie wszelkie akcje wykonywane na komputerze widoczne są na ekranie tabletu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to typowy screen mirroring, przez co widoczne są delikatne opóźnienia.

Tryb udostępniania klawiatury i myszy to kolejna ciekawa funkcja oferowana przez SideSync. Dzięki niej, bez konieczności podłączania akcesoriów peryferyjnych, możemy wykorzystać na przykład klawiaturę laptopa i myszkę do niego podłączoną podczas użytkowania tabletu.

A to wciąż nie wszystko. Możemy również w prosty sposób udostępniać dokumenty tekstowe do tabletu oraz przesyłać pliki metodą „przeciągnij i upuść” między komputerem a wirtualnym ekranem tabletu – w obie strony.

Aplikacja działa pomiędzy komputerem a smartfonem lub tabletem Galaxy lub pomiędzy tabletami i smartfonami Samsunga. Na urządzeniach Samsunga program jest preinstalowany, natomiast wersję na komputer można pobrać stąd.

Smart Manager

Smart Manager to funkcja dla osób zdecydowanie lubiących porządek. Za jej sprawą mamy dostęp, co istotne – w jednym miejscu – do najważniejszych ustawień tabletu, które wpływają na jego wydajność i szybkość działania. Aplikacja oferuje cztery funkcje zarządzania:

 • pamięcią operacyjną RAM: w jednym miejscu możemy zakończyć działające procesy, a co za tym idzie – zwiększyć wydajność urządzenia (im więcej procesów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia spowolnień działania każdego urządzenia),
 • pamięcią wewnętrzną: przy wykorzystaniu narzędzi Clean Master możemy automatycznie usunąć niepotrzebne dane, by zwolnić zbędnie zajętą pamięć wewnętrzną,
 • baterią: szybki dostęp do informacji o czasie pracy urządzenia, który został do rozładowania, z uwzględnieniem ustawień trybów oszczędzania energii,
 • bezpieczeństwem urządzenia: poprzez skanowanie wykrywa ewentualne wirusy przy wykorzystaniu McAfee. Dla bardziej wymagających dostępna jest ochrona KNOX. Niestety jednak, nie jest to równoznaczne z możliwością zainstalowania aplikacji My KNOX (dzięki której można w prosty sposób oddzielić dane służbowe od prywatnych).

Gesty

Korzystanie z wszelkiej maści sprzętu elektronicznego ułatwiają gesty. W bardziej zaawansowanych urządzeniach Samsunga jest ich całe mnóstwo, natomiast w Galaxy Tab A 9.7 znajdziemy dwa – ale oba bardzo przydatne.

Pierwszym jest możliwość wyciszenia połączenia przychodzącego i alarmów przez gest umieszczenia ręki na ekranie (działa jedynie, gdy ekran jest włączony). Drugim natomiast bardzo prosty sposób na robienie screenshotów – wystarczy przesunąć dłoń bokiem po ekranie od jednej krawędzi ekranu do drugiej.

Smart Stay

Funkcja zachomikowana w ustawieniach wyświetlacza. Działa świetnie i odpowiada za podświetlenie ekranu tak długo, jak na niego patrzymy. Przykładowo – mając ustawione wygaszanie ekranu po 15 sekundach bezczynności, jeśli patrzymy na ekran, ten nie zostanie wygaszony. Jeśli jednak odłożymy go gdzieś na bok, wygaszenie nastąpi zgodnie z ustawionym czasem. Warto pamiętać, że całość działa w oparciu o przednią kamerkę, przez co może negatywnie wpływać na czas pracy urządzenia.

Tryby oszczędzania energii

Samsung Galaxy Tab A 9.7 charakteryzuje się długim czasem pracy akumulatora – do nawet kilkunastu godzin w zależności od konfiguracji i wykorzystania (szczegóły znajdziecie w recenzji). Zdarzają się jednak sytuacje kryzysowe, w których chcielibyśmy móc maksymalnie wydłużyć czas działania. Z dwoma trybami oszczędzania energii jest to możliwe.

Tryb oszczędzania energii ogranicza maksymalną wydajność procesora, zmniejsza jasność ekranu i częstotliwość odświeżania, wyłącza wibracje i skraca czas mijający od odebrania powiadomienia do wyłączenia ekranu.

Jest jeszcze drugi tryb, dużo bardziej zaawansowany – tryb bardzo niskiego zużycia energii. W nim jesteśmy ograniczeni do korzystania wyłącznie z niezbędnych aplikacji (podstawowych + wybranych przez użytkownika). Automatyczne wyłączone zostają wszelkie moduły łączności, w tym WiFi i Bluetooth (można je włączyć w ustawieniach, gdy zachodzi taka potrzeba), jak również transmisja danych. Ekran domowy jest maksymalnie uproszczony, podobnie jak belka powiadomień. Co ciekawe, zmiana jasności ekranu nie następuje z jej poziomu, a dopiero po przejściu do ustawień.

Chętnie poznam Waszą opinię, zwłaszcza użytkowników sprzętu Samsunga, na temat oferowanych dodatkowych funkcji w sprzęcie tego producenta. Korzystacie? Jeśli tak – które najbardziej przypadły Wam do gustu?

Artykuł powstał przy współpracy z Samsung Polska

Komentarze

 • Mariusz

  Ja rozumiem, ze trzeba zarabiac, ale to jest przesada. Juz nawet przezylbym jakby to bylo wyraznie zaznaczone na stronie glownej, a tu Katarzyna Pura publikuje tekst napisany przez, nie przy wspolpracy z, samsunga, i dowiadujemy sie na koncu artykulu o tym dopiero.

  • jarekt

   Z czegoś żyć trzeba niemniej jeśli (co jest oczywiste) Samsung zapłacił za ten wpis to powinna być informacja, że tekst jest sponsorowany. Opisanie tego jako “przy współpracy” to okłamywanie czytelników moim zdaniem.

   • Ale, ale.. “Tekst sponsorowany” a “powstały przy współpracy” to synonimy.

    • Raul

     Od kiedy? To jeszcze jest niezależne tabletowo czy tuba PRowa Samsunga?

     • Zawsze będzie niezależne.

     • Tomasz Lenartowski

      Dzisiaj samsunga bo akurat Pan Górecki ogląda Holo Lens na E3. Ale jutro wracamy do codziennej propagandy MS.

     • Tomasz, wymień mi pięć rozsądnych powodów, dla których masz nie dostać bana za trolliowanie.

     • Tomasz Lenartowski

      1. Bo jak będę chciał to obejdę bana więc co to za kara?
      2. Bo to nie trolling tylko hejting
      3. Bo Pan Górecki robi dokładnie to samo tylko loguje się jako tymczasowy
      4. Bo to prawda
      5. Bo stanowię element rozrywkowy w komentarzach a mój mrówkojad jest najlepszym, co się mogło pzytrafić tej społeczności :P

    • jarekt

     Nie żartuj:) Nie ma takiego słownika synonimów, który by to potwierdził. Współpraca a sponsoring to kompletnie inne słowa.

  • SyoMas

   Czego psioczysz? A jakby była informacja na początku to byś nie przeczytał? Było w ogóle nie czytać nie marnowałbyś czasu na czytanie i odpisywanie. Się zawsze zastanawiam się czy to reakcja konkurencji czy też klasyczne trolowanie.
   Ja skorzystałem z tekstu, nie miałem preinstalowanego SideSync’a a szukałem screenmirroringu via komputer albo czegoś podobnego. Właśnie instaluję komplet i będę testował.

  • Ale tak właściwie to co jest nie tak z tym wpisem? Obiektywnie piszę o najciekawszych funkcjach w tabletach Samsunga, w tym w Galaxy Tab A. I tak, ja napisałam ten tekst, nie Samsung. W ramach kampanii, która aktualnie trwa na Tabletowo, co widoczne jest po screeningu.

   Co nie zmienia faktu, że zwróciłeś uwagę na dość ważny aspekt – popracujemy nad tym, żeby wyrażenie “tekst sponsorowany” znajdowało się także na stronie głównej. Aczkolwiek w mojej ocenie tekst jest odpowiednio oznaczony.

   I wyprzedzając kolejny komentarz: recenzja Taba A była pisana przed rozpoczęciem kampanii. I kolejny raz powtórzę: nikt nie ma wpływu na moje opinie czy oceny. Z firmami, które chciały mnie “przekupić” już nie współpracuję.

 • seguar

  Czy wiadomo już coś na temat daty premiery Galaxy Tab S2?

  • Mówiło się o czerwcu, ale według mojej wiedzy premiera będzie bliżej połowy trzeciego kwartału roku. Nie wiem na ile to prawda, bo w ostatnim czasie coś się mogło zmienić. Ale na pewno dam znać jak się czegoś konkretnego dowiem.

 • netdog

  Bardzo ciekawą funkcją tego tabletu jest fabrycznie
  wbudowany automatyczny tryb oszczędzania energii i pasma wifi w modelu z LTE.
  (I to w cenie tabletu-zaledwie ponad 1 tyś!)
  Po kilkunastu minutach używania WLAN tablet samoczynnie rozłącza się nie informując o tym użytkownika.Tryb ten działa w każdej odległości od routera i szczególnie jest przydatny podczas pobierania, które zostaje przerwane, zazwyczaj w połowie i do czasu restartu połaczenia.
  Umożliwia to udanie się na papierosa (lub dla bardziej nerwowych -w celu spożycia 100 gram wódki czystej schłodzonej). To ekologiczne rozwiazanie nie jest novum u Samsunga.Swietnie sprawdziło się w modelu Tab Pro 8 LTE i zawdzięczamy je genialnemu umiejscowieniu czułej anteny WLAN.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona